Do czego służy bidet? Wyjaśniamy, czy warto go zamontować i jak go używać
W niektórych krajach, szczególnie na Dalekim Wschodzie, bidet w łazience jest urządzeniem standardowym. W Polsce jest jeszcze mało popularny. Jednak często montowany jest w nowych łazienkach, dlatego też warto wiedzieć do czego służy bidet i jak działa. Używanie bidetu w Polsce ograniczone jest przez zimny klimat, gdyż mycie się zimną wodą grozi przeziębieniem. Jakie są obecnie nowe rozwiązania, aby używanie bidetu było wygodne i komfortowe. Wyjaśniamy, jak korzystać z bidetu i czy warto zainstalować to urządzenie w łazience.
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Do czego służy bidet w łazience i jak działa
Czy korzystanie z bidetu jest przydatne i czy warto go zainstalować w łazience
W Polsce bidet jest urządzeniem jeszcze mało popularnym i nie każdy wie do czego służy bidet i na czym polega korzystanie z niego. Odstrasza nieco mycie się zimną wodą, lecz nowoczesne rozwiązania eliminują ten problem.
Bidet jest urządzeniem ceramicznym sanitarnym, które montuje się w łazience. Jego celem jest podmywanie krocza i odbytu bez konieczności rozbierania się. Używanie bidetu odbywa się w wygodnej pozycji siedzącej, tak że nie musimy się rozbierać i nie zachlapiemy ubrania wodą. Warto pamiętać, że bidet nie służy do załatwiania potrzeb fizjologicznych, lecz wyłącznie do mycia się po.
Bidet jest rodzajem umywalki umieszczonej nisko przy podłodze, dlatego też jego instalacja jest analogiczna jak w przypadku zwykłej umywalki. Bidet może być stojący na podłodze lub zawieszony nisko na ścianie. Kształtem przypomina typową muszlę klozetową. Różni się tym od zwykłej ubikacji, że nie posiada deski. Dzięki temu łatwiej utrzymać go w czystości, a bakterie nie gromadzą się na desce.
Z braku miejsca w małych łazienkach, w małych mieszkaniach, popularne są bidety elektroniczne połączone z muszlą klozetową. Rozwiązanie to spopularyzowało się na Dalekim Wschodzie, skąd przywędrowało do nas. Jego dysza ma funkcje mycie, suszenia, a także masażu.
Jak zamontować bidet w łazience
Montaż bidetu zależy od miejsca w łazience i rodzaju odpływu. Montujemy go tuż przy misce klozetowej, tak aby móc łatwo z niego skorzystać po załatwieniu się. Aby urządzenie było wygodne i miało dobry dostęp, należy zostawić co najmniej 20 cm przestrzeni po obu stronach i co najmniej 60 centymetrów z przodu na dojście.
W zależności od rodzaju odpływu w łazience bidet montujemy na podłodze lub na ścianie. Montowany na ścianie wymaga specjalnego stelażu zapewniającego stabilność. Ważne jest, aby bidet stanowił element estetycznie spójny z resztą wystroju łazienki, dlatego też warto zamówić bidet od tego samego producenta co muszla klozetowa.
Czy warto zamontować bidet w łazience
Bidet znacznie ułatwia podmywanie i utrzymanie czystości części intymnych. Zwykle używamy do tego papieru toaletowego. Jednak nie jest on w stanie całkowicie zapewnić wysokiej higieny.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że ciepła woda jest w stanie znacznie lepiej oczyścić niż najmiększy papier toaletowy. Woda nie tylko myje, lecz także lecz także odświeża, lecz także działa kojąco w przypadku chorób i infekcji, eliminując dyskomfort spowodowany bólem, świądem czy uczuciem pieczenia.
Dlaczego w Polsce nie korzystamy z wody, lecz papieru toaletowego? Prawdopodobnie przyczyną jest chłodny klimat. Jeszcze do niedawna nie było możliwości technicznych, aby łatwo i często myć się ciepłą wodą, a tym bardziej zamontować bidetu z ciepłą wodą. Jeszcze w XX wieku na prowincji można było spotkać zwykłe toalety kucane, gdzie potrzeby załatwiało się w pozycji “na narciarza”. Jest to oczywiście pozycja najlepsza dla jelit i najbardziej fizjologiczna, lecz w takiej toalecie nie ma mowy od podmywaniu się ciepłą wodą. Obecnie takie toalety w Polsce prawie całkowicie zniknęły. Można je jednak spotkać w czasie podróży po krajach na wschód.
Dla nas używanie papieru toaletowego jest oczywiste. Mało kto jednak wie, że papieru toaletowego używa tylko ⅓ ludzi na świecie. Co ciekawe, Polska należy do nielicznych krajów na świecie, gdzie zużyty papier toaletowy można wyrzucić do muszli klozetowej. Nie należy się dziwić, jeśli w czasie podróży turystycznych spotkamy nakaż wyrzucania papieru do kosza na śmieci. W wielu krajach, jak na przykład Chiny czy kraje muzułmańskie, papier toaletowy trzeba mieć ze sobą, bo w toaletach może go nie być.
Wiemy, że w krajach islamskich wymaga się mycia wodą, lecz w ciepłym klimacie nie ma zagrożenia przeziębieniem po myciu zimną wodą. Mycie się wodą jest znacznie bardziej efektywne, przyjemne i korzystne dla zdrowia. W naszym klimacie dopiero nowoczesne technologie umożliwiają montaż wygodnych bidetów, które pozwalają na komfortowe podmycie się ciepłą wodą. Dostępne są coraz częściej tzw. deski myjące, które uruchamiamy pilotem i które umyją nas bez potrzeby używania rąk. Takie rozwiązanie jest też idealne do małych łazienek, gdzie nie ma miejsca na bidet. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat wyposażenia łazienki.
Jak używać bidetu do podmywania się i nie tylko
Bidet przyda się wszystkim. Jednak zdecydować się na jego instalację powinny przede wszystkim osoby, które muszą szczególnie zadbać o wysoką higienę. Są to takie grupy osób jak:
- osoby z infekcjami części intymnych,
- kobiety w ciąży,
- osoby starsze.
Bidet docenią szczególnie osoby, które muszą zadbać o wysoką higienę intymną oraz osoby z ograniczeniami ruchowymi, np. osoby starsze. Obecność bidetu docenimy także w czasie upalnego lata, gdy chcemy się częściej umyć i odświeżyć.
Co ciekawe, podmywanie się nie jest jedyną funkcją bidetu. Można go również wykorzystać do wielu przydatnych czynności. Bidet pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, gdyż ułatwia szybkie umycie się, na przykład umycie nóg. Nie musimy od razu brać przysznicu. Latem doceniamy możliwość schłodzenia stóp w bidecie. Dzieciom znacznie łatwiej jest umyć ręce w niskim bidecie, niż w za wysokiej dla nich umywalce. Bidet pozwoli także na umycie małych zwierząt, na przykład małego psa po spacerze w błocie i na deszczu.
Jak korzystać z bidetu
Używanie bidetu jest bardzo proste i wygodne. Dzięki niemu podmywanie nie wymaga rozbierania się. Unikamy też zachlapania odzieży i podłogi wodą.
Jak korzystać z bidetu? Na bidecie należy usiąść i umyć części intymne. Na bidecie można siedzieć zarówno przodem jak i tyłem do kraniku. Siadanie przodem ułatwia regulację strumienia i temperatury wody. Sposób, jak używać bidetu, zależy od upodobań i możliwości ruchowych osoby korzystającej.