Domowe sposoby na mszyce – 3 sprawdzone metody na zwalczanie mszyc
Jeżeli posiadasz w domu lub ogrodzie sporo roślin na pewno zdarzyło się, że osiadły na nich… mszyce. Te złośliwe owady lubią żerować, np. na surfiniach i w kwiatach domowych innego gatunku, ale też na warzywach hodowanych w ogródku. Mszyce wysysają z nich soki, przenosząc groźne infekcje. Warto więc poznać skuteczne domowe sposoby na mszyce, aby pozbyć się ich w naturalny sposób. Jaki będzie najlepszy naturalny środek na mszyce? Dowiesz się o tym z poniższego artykułu!
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Domowe sposoby na mszyce
Zwalczanie mszyc – dlaczego jest ważne?
Mszyce zazwyczaj działają masowo. Co najgorsze, rozmnażają się naprawdę błyskawicznie, często niszcząc rośliny… całkowicie. Dosłownie, wysysają z nich życie! Mszyce nie są duże – mają zazwyczaj od 1 do 3 mm wielkości, a ich kolor jest czarny lub zielony. Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, nie sposób ich nie zauważyć, gdy żerują na roślinie. Mszyce atakują zazwyczaj od początku wiosny aż do końca lata – a więc trzeba być na nie wyczulony cały sezon.
Przez mszyce nawet najbardziej pielęgnowania roślina czy uprawa może zostać całkowicie… zniszczona. Właśnie dlatego należy przygotować na nie specjalny środek, jak np. naturalne preparaty na mszyce. Sposobów jest kilka – my skupimy się jednak na czterech tych, które wykazują największą skuteczność ze wszystkich domowych metod! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o insektach w domu.
1 sposób – domowy oprysk
Na żerujące na warzywach czy na surfiniach mszyce świetny będzie ekologiczny oprysk, jaki możemy przygotować w domu… samodzielnie. Możesz w tym celu zastosować mieszankę wody z mlekiem (w proporcjach 1:1). Wystarczy, że zmieszasz ze sobą dokładnie owe składniki, aby móc od razu wykonać domowy oprysk – bezpośrednio na danej roślinie. Najlepsze działanie wykazuje jednak ekologiczny oprysk na bazie mleka… od krowy. Nie takiego ze sklepu, a prosto od zwierzęcia. Mleko z kartonu może okazać się już nie tak skuteczne – choć w tym temacie opinie są mocno podzielone.
Jeżeli nie masz dostępu do takiego mleka, spróbuj zrobić specjalny preparat na mszyce – przyda się w tym celu szare mydło. Mydło to stosowane jest w ogrodnictwie już od dawna, więc bez problemu dostaniesz je w każdym sklepie. Takie mydło inaczej nazywane jest też mydłem potasowym. Rozpuść je (20 g) w jednym litrze ciepłej wody. Kiedy tylko płyn wystygnie, możesz użyć środek bezpośrednio na zainfekowane rośliny.
Istnieje jednak jeszcze jeden domowy oprysk, dzięki któremu domowe sposoby na mszyce okazują się naprawdę… bardzo skuteczne! Środek, jakiego będziesz potrzebować, to ocet. Zapewne większość posiada go w swojej kuchni. Taki preparat na mszyce przygotowuje się bardzo prosto – wystarczy, że wymieszasz ocet z wodą w proporcji 1:10. Pamiętaj przy tym, aby zawsze wlewać ocet do wody, a nigdy na odwrót! Możesz dodać do mikstury łyżeczkę szarego mydła. Równie skuteczne będzie także dodanie do octu kilka kropli płynu do naczyń – oprysk lepiej będzie „trzymał się” rośliny i… wystarczy na dłużej!
Pamiętaj o tym, aby każdy jeden oprysk wykonywać za pomocą spryskiwacza – do niego należy przelać uzyskane mieszanki. Ciecz nie powinna z kolei spływać po roślinach. Pryskaj zawsze z góry, ale nie pomijaj też liści od spodniej strony – to tam gromadzi się najwięcej mszyc! A może zainteresuje cię także ten artykuł o środkach na mole spożywcze?
Naturalny środek na mszyce – jaki wybrać?
2 sposób – zwalczanie mszyc a wywar z cebuli
Wywar na mszyce czy też przeróżnej maści wyciągi roślinne to naturalne preparaty, ale też niezwykle skuteczne domowe sposoby na mszyce. Świetne działanie wykazuje chociażby wywar z cebuli. Jak go przygotować?
- Pokrój ok. 75 g cebuli na kawałki (możliwie drobne).
- Zalej przygotowaną cebulę ok. 10 l wody.
- Gotuj całość ok. pół godziny na niewielkim ogniu.
- Ostudź wywar na mszyce i przelej go do spryskiwacza.
- Zastosuj wywar od razu na mszyce żerujące w kwiatach domowych.
Możesz także przygotować wyciąg z czosnku. Preparaty na mszyce z czosnku wykazują podobne działanie do cebuli. Jak przygotować z kolei taką mieszankę na mszyce?
- Zmiel 250 g roztartego czosnku.
- Zalej czosnek ok. 10 l wody.
- Zostaw wywar na ok. 24 godziny, aby wytworzył się wyciąg.
- Po tym czasie rozcieńcz go z wodą w proporcjach 1:1.
- Przelej całość do spryskiwacza i… podejmij walkę z mszycami!
Równie pozytywne działanie wykazuje wyciąg z mniszka lekarskiego, który można spotkać pod znaną wszystkim nazwą mlecz. Roślina ta zazwyczaj rośnie jako chwast – jednak mało kto wie, że wykazuje tak pozytywne właściwości, jeżeli chodzi o zwalczanie insektów takich, jak uciążliwe mszyce! Preparaty na mszyce w ogrodzie z czosnku to nie wszystko! Jak przygotować wyciąg z mlecza?
- Zbierz ok. 40 g liści mniszka lekarskiego.
- Zalej mlecz ok. 10 l wody.
- Zostaw całość na ok. 3 godziny.
- Wlej wywar do spryskiwacza i wykonaj oprysk
Pamiętaj, że domowy wyciąg na mszyce powinien być wykorzystany zaraz po tym, jak skończysz go przyrządzać. Możesz przechowywać go w domu kolejne 2 miesiące – jednak wyłącznie w szczelnym opakowaniu i ciemnym miejscu. Co ważne, domowych wywarów nie możesz przedawkować! A więc możesz pryskać rośliny… do woli!
3 sposób – gnojówka z roślin
To sposób, który stosowany jest już od wielu lat, wykazując sporą skuteczność w zwalczaniu mszyc. Jak przygotować gnojówkę z pokrzyw?
- Włóż ok. 0,5 kg pociętej pokrzywy do 5 litrowego słoika.
- Zalej pokrzywę wodą, a następnie mieszaj „miksturę” codziennie przez dwa tygodnie.
- Dodaj ok. 0,5 szklanki tłuczonego kamienia do całości – pozwoli on pochłonąć dość nieprzyjemny zapach, jaki będzie wydobywał się ze słoja lub pojemnika.
- Kiedy fermentacja się zakończy, zakręć posiadane naczynie.
- Przy używaniu gnojówki z pokrzywy koniecznie rozcieńcz wywar z wodą (minimum 15-krotnie).
Pamiętaj, że…
- Jeżeli zdecydujesz się na preparaty z naturalnych roślin, musisz uważać na… proporcje! Zbyt wysokie stężenia mogą bowiem poparzyć kwiaty doniczkowe czy inne rośliny, jakie hodujesz!
- Preparaty domowe mogą zaszkodzić nie tylko niechcianym mszycom, ale też… pożytecznym insektom!
- Zawsze pilnuj proporcji i sprawdź, czy nie jesteś uczulony na jakiś składnik – preparaty domowe przygotowywane bez odpowiedniej wiedzy mogą być bowiem w skrajnych przypadkach niebezpieczne dla ludzi!