Domowe sposoby na pluskwy - jak zwalczyć pluskwy domowe w mieszkaniu?
Pluskwy w domu mogą pojawić się z wielu powodów. Mogą zostać przyniesione na książkach lub na ubraniach. Możesz przywieźć je na sobie z hotelu lub z pociągu, być może przetransportuje je w swojej sierści pies. Początkowo możesz nawet nie zauważyć, że w mieszkaniu pojawił się nowy lokator, a w tym czasie te małe insekty potrafią stworzyć naprawdę sporą kolonię. Na szczęście domowe sposoby na pluskwy naprawdę działają.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z opisem ugryzienia pluskwy domowej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zwalczanie pluskwy w domu
Odpluskwianie należy rozpocząć od zrobienia ogromnych porządków. Naprawdę ogromnych, ponieważ pluskwy potrafią schować się wszędzie. Dlatego trzeba posprzątać cały dom i zajrzeć w każdy kąt. Pluskwy najczęściej chowają się w materiale – żyją w kanapie, łóżku, dywanie, zasłonach, ale równie dobrze mogą zamieszkać szafkę nocną czy listwy przypodłogowe. Dlatego pierwszym krokiem jest dokładne odkurzenie wszystkich mebli, umycie ich wodą z octem – to najlepszy środek na pluskwy domowe. Należy także dokładnie umyć podłogę, a jeśli masz podejrzenie, że pluskwy siedzą pod listwą, odkręcić ją. W tym wypadku dobrze sprawdza się czyszczenie mopem parowym – wysoka temperatura zabija insekty.
W trakcie sprzątania warto spryskać wszystkie miejsca, gdzie hipotetycznie mogą siedzieć pluskwy. Przyda się chemiczny środek na pluskwy domowe. Najskuteczniejsze preparaty mają przedłużone działanie. Odpluskwianie bywa trudne, ponieważ najczęściej udaje nam się usunąć dorosłe osobniki, w ciągu 3 tygodni ze złożonych jajeczek wyklują się kolejne, dlatego takie porządki w mieszkaniu trzeba będzie powtórzyć. Jeśli szukasz skutecznych sposobów, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak się pozbyć pluskwy.
Domowe sposoby na pluskwy w materacu czy kanapie
O ile zwalczanie insektów na podłodze czy meblach nie jest szczególnie trudne, o tyle pluskwy łóżkowe dają się bardziej we znaki. Najprościej byłoby wyrzucić materac, ale na początek możesz wypróbować któryś z domowych sposobów. Skuteczne środki na pluskwy w przypadku materaca nie sprawdzają się, ponieważ mogą zniszczyć doszczętnie gąbkę.
Spróbuj potraktować materac lub kanapę wysoką temperaturą. Możesz użyć do tego myjki parowej, jeśli jest wyposażona w specjalną końcówkę do mebli tapicerowanych. Dobrym pomysłem jest także sięgnięcie po żelazko. „Wyprasowanie” materaca czy kanapy to świetny pomysł. Pluskwy łóżkowe żyją najczęściej tuż pod materiałem, więc nie musisz się obawiać, ze głęboko w gąbce pozostanie kolonia. Wysoka temperatura zabija pluskwy, ale zabieg będziesz musiał powtarzać, by od razu eliminować wykluwające się nowe insekty.
Odpluskwianie na dobre
Zlikwidowanie głównego siedliska pluskiew w domu tak naprawdę może nie przynieść pożądanego efektu. Pojedyncze insekty mogą żyć w ubraniach czy dywanach i potem od nich znów rozpocznie się kolonia. Dlatego koniecznie wypierz wszystkie ubrania, pościel, firanki, zasłony, słowem wszystko, co jest materiałowe. Płaszcze czy garnitury oddaj do pralni, a pozostałe rzeczy wstawiaj do pralki ustawionej na najwyższą możliwą temperaturę. Po wyschnięciu wszystkie ubrania i pościel wyprasuj – wysoka temperatura z żelazka błyskawicznie poradzi sobie nawet z jajami i larwami. Sprawdź także ten artykuł o pluskwach łóżkowych w domu.
Walka z pluskwami jest bardzo trudna, ale powyższe sposoby powinny działać. Jeśli nic się nie zmieni, a masz pewność, że nie przyniosłeś pluskiew na ubraniach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przechodzą od sąsiadów. Znajdź miejsce, którędy przechodzą, jakieś dziury czy pęknięcia w ścianach i zalep je gipsem lub silikonem, by nie mogły się przedostać do ciebie. Wielkie kolonie są nie do wytępienia, a przynajmniej domowe sposoby na pluskwy nie zadziałają, dlatego lepiej od razu zapobiegać ich powstawaniu.
Jeśli nie możesz poradzić sobie z zapluskwieniem mieszkania lub mimo wysiłków pluskwy wciąż wracają, musisz koniecznie zgłosić to do zarządu spółdzielni. W tym wypadku problemem jest prawdopodobnie sam budynek, a pluskwy żyją na przykład w jego częściach konstrukcyjnych. W tym wypadku spółdzielnia ma obowiązek przeprowadzić dezynsekcję. Profesjonaliści mają skuteczne środki na pluskwy, które faktycznie działają. Dopilnuj tylko, by dezynsekcja była przeprowadzana regularnie co najmniej 3 razy w równych odstępach czasu.