Grzyb na ścianie a wpływ na zdrowie – jakie są konsekwencje pleśni w domu?
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy rzadko wietrzymy pomieszczenia. Jednak wystrzeganie się tej czynności pojawia do częstego zjawiska, jakim jest pleśń w domu. Czy skutki wilgoci w domu dla człowieka są bardzo groźne?
Jak pozbyć się pleśni na ścianach? Jeśli szukasz więcej porad i informacji, przeczytaj także ten artykuł o grzybie na ścianie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Grzyb na ścianie – choroby i częste dolegliwości
Wilgoć na ścianach a wpływ na zdrowie - czy grzyb na ścianie szkodzi zdrowiu?
Wbrew pozorom, grzyb na ścianie wcale nie powoduje klasycznej grzybicy – choć nazwa wskazywałaby właśnie na taką przypadłość. Grzybicą możesz zarazić się na basenie bądź w saunie. Z kolei pleśń w domu może zaatakować przede wszystkim Twój układ oddechowy, pokarmowy, a także znacznie osłabić organizm poprzez obniżenie jego odporności. To z kolei jest zapowiedzią do kolejnych chorób.
Jeżeli zostaną zaatakowane drogi oddechowe, najczęściej kolejną konsekwencją jest zapalenie gardła, zatok, płuc bądź oskrzeli. Przekłada się to również na możliwość pojawienia się alergii, a nawet… astmy. Szkodliwość niebezpiecznego grzyba na ścianie dotyczy również innych dolegliwości, jak bóle mięśni, stawów czy głowy. Skutkiem niekorzystnego działania pleśni może być także zmęczenie, ciągłe rozdrażnienie, zmniejszona koncentracja, znużenie, kłopoty z pamięcią, a często też nawet depresja! Z kolei, jeżeli grzyb „dopadnie się” do Twoich dróg pokarmowych, może on doprowadzić do niezbyt pożądanej… otyłości. Dlatego warto jak najszybciej zapoznać się z poradami, jak zlikwidować wilgoć w domu – posiadając taką wiedzę możesz bowiem zapobiec niepotrzebnej chorobie! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pleśni na ścianie.
Grzyb na ścianie – jakie chemikalia są w nich zawarte?
Chemikalia, które wytwarzane są przez grzyby, zwane są mikotoksynami. Mimo że są one niewidoczne dla ludzkiego oka, wykazują właściwości trujące. Mikotoksyny pojawiają się zazwyczaj przy nagłych zmianach temperatur. Początkowe ich działanie również nie jest zauważalne – to jednak mocno zdradliwe! Często zbyt późne zauważenie ich działania może doprowadzić bowiem do trwałych i nieodwracalnych zmian w organizmie. Oto kilka mikotoksyn, wykazujących dużą szkodliwość dla człowieka:
- aflatoksyny – mogą uszkodzić wątrobę, ponieważ są to aktywne czynniki rakotwórcze,
- ochratoksyny – kolejna substancja rakotwórcza i nefrotoksyczna,
- sterigmatocystyna – może spowodować raka wątroby,
- trichotheceny – często powodują krwotoki oraz wymioty, a także źle wpływają na układ immunologiczny.
Zatem, czy grzyb na ścianie szkodzi zdrowiu? Owszem, bardzo! W skrajnych przypadkach bywa, że może doprowadzić nawet do martwicy wątroby, dysfunkcji nerek czy… raka. Pleśń ma poważny wpływ na zdrowie, wywołując często zaburzenia w wydzielaniu hormonów trzustki bądź jajników czy prostaty – a to prowadzi do niepłodności!
Toksyczny grzyb na ścianie może również zaszkodzić kobietom w ciąży, doprowadzając do nieprawidłowego rozwijana się płodu w łonie przyszłej matki. Dlatego, kiedy tylko dostrzeżemy pojawiającą się na ścianie pleśń, nie zastanawiajmy się zbyt długo i poszukajmy sposobów, jak zlikwidować wilgoć w domu! Sprawdź także ten artykuł o usuwaniu pleśni z fug.
Skutki wilgoci w domu dla człowieka
Inne choroby, jakie wywołuje grzyb na ścianie
Oprócz wymienionych dolegliwości powyżej, pleśń może doprowadzić również do powstawania infekcji i alergii skórnych. Może stać się ona podrażniona, co z kolei nasila mrowienie i drętwienie kończyn oraz kręgosłupa. Kiedy organizm zostanie zainfekowany, chora osoba może mieć również problemy z trzymaniem równowagi. Dodatkowo, wraz z wystąpieniem w domu pleśni pojawiają się często kłopoty żołądkowo-jelitowe, doprowadzające do częstych mdłości. A więc, nadal zastanawiasz się nad tym czy grzyb na ścianie szkodzi zdrowiu?
Uwaga!
W Internecie możesz znaleźć wiele domowych sposobów, jak radzić sobie z grzybem na ścianie. Pamiętaj jednak, żeby nigdy nie stosować wybielaczy! One nie zabijają pleśni – działają tylko powierzchniowo. Mało tego, zostawiają po sobie obojętny odczyn środowiska – niestety, ale grzyby go lubią i mogą zagnieździć się tam… na nowo! Tak więc, daruj sobie detergenty z chlorem i postaraj się znaleźć bardziej skuteczny sposób.