Jak czyścić skórzane buty – poradnik praktyczny krok po kroku
Kiedy zbliża się jesień, wyciągamy z szafy skórzane botki lub kozaki. Latem lubimy z kolei ubierać również skórzane sandały, które nie odparzają stóp. Nie od dziś wiadomo bowiem, że buty ze skóry nadają klasy dosłownie każdej stylizacji! Żeby zawsze prezentowały się elegancko należy jednak wiedzieć, jak czyścić skórzane buty.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł o praniu butów w pralce.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czyszczenie skóry naturalnej – podstawowe zasady
Usuwanie błota z obuwia
Najpierw dokładnie usuń brud i ziemię, która zaschła na podeszwie. Wykorzystaj do tego suchą, miękką szczotkę bądź twardą szczoteczkę do zębów, zamoczoną uprzednio w wodzie. Jeżeli zabrudzenia są mocne, może pomóc chwilowe trzymanie obuwia w parze, np. nad garnkiem gotującej się wody. Żeby usunąć plamy błota, warto będzie pocierać buty ze skóry gumką do ścierania lub… skórką chleba!
Jak czyścić skórzane buty, gdy są białe?
Jeżeli zastanawiasz się, jak umyć skórzane buty ze skóry naturalnej, to podsuwamy Ci doskonałe rozwiązanie! Buty z jasnej skóry najlepiej przecierać wilgotną ścierką, zamoczoną w… zimnym mleku. Do mleka możesz również dodać łyżeczkę soku z cytryny – sprawi to, że uzyskasz jeszcze lepszy efekt wybielenia. Podeszwy butów oczyścisz benzyną ekstrakcyjną. Musisz jednak pamiętać o późniejszym ich natłuszczeniu! Czym konserwować jasne obuwie skórzane? To proste! Skórzane sandały możesz przetrzeć mleczkiem do demakijażu, co znacznie przedłuży ich świeżość.
Pamiętaj, że są to domowe sposoby czyszczenia skórzanych, jasnych butów. Jeżeli więc nie pomogą, zawsze możesz zakupić odpowiedni środek, który wypielęgnuje Twoje buty z jasnej skóry – jest to chociażby pasta z serii bianco firmy Coccaine. Sprawdź także artykuł z poradami o czyszczeniu butów zamszowych.
Jak umyć skórzane buty z soli?
Walka ze skórą podczas zimy
Kiedy sól „dopada” nasze buty ze skóry, może ona nam je odbarwić lub zrobić na nich nieestetyczne plamy. W tym przypadku, również najskuteczniejsze okazują się domowe sposoby!
Najważniejsze, by działać możliwie szybko. Czas jest ważny, by uniknąć wniknięcia szkodliwej soli w głąb skórzanej struktury buta – kiedy będziemy zwlekać, odbarwienia mogą bowiem okazać się… nieodwracalne. Do świeżych śladów wystarczy użyć wilgotnej ścierki bądź nawilżanych chusteczek. Sprawdź także artykuł na temat czyszczenia butów z nubuku.
Jak czyścić skórzane buty, gdy chusteczka nie pomaga?
W takim przypadku, użyj szklanki wody, wymieszanej z łyżką octu. Zamocz w roztworze miękką ściereczkę i wytrzyj nią powstałe plamy. Możesz też użyć soku z cytryny z wodą, płynem do mycia naczyń bądź wodą utlenioną – oczywiście, w odpowiednich proporcjach.
Czym konserwować skórzane buty?
Jeżeli wiesz już, jak czyścić skórzane buty, to czas na ich… konserwację. Oto cztery wskazówki, dzięki którym buty ze skóry posłużą Ci przez wiele lat!
- Wyjmij wkładki, wywiń języki i rozsznuruj buty – szybciej wyschną!
- Do idealnie gładkiej skóry (np. licowej) używaj kremów w tubkach bądź wosków w krążkach (może być Paste Wax).
- Do skór z delikatnym meszkiem wykorzystuj środki w sprayu lub z aplikatorem gąbkowym (np. Nikwax).
- Staraj się unikać stawiania skórzanego obuwia w niewielkiej odległości od otwartego źródła ciepła, by uniknąć przesuszenia skóry i jej pękania.