Jak działa soda oczyszczona na rybiki? Praktyczny poradnik
Słyszy się często, że od wilgoci w mieszkaniu mogą pojawić się małe, srebrne robaki, tak zwane rybiki lub srebrzyki. Najczęściej bytują w łazienkach, ale zasiedlają też szafy ubraniowe i biblioteczki. Wyjaśniamy, czy rybiki są szkodliwe i czy warto je zwalczać. Doradzamy, jak usunąć rybiki z domu. Przedstawiamy najlepsze domowe sposoby, aby pozbyć się rybików. Wyjaśniamy czy soda oczyszczona na rybiki jest skuteczna.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sodzie oczyszczonej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Srebrne robaki w łazienkach - zwalczać czy polubić
Co to są rybiki i skąd się biorą w łazienkach
Zdarza się zobaczyć w łazience małe, srebrne robaki przypominające rybki. Rybik cukrowy (Lepisma saccharina), zwany także srebrzykiem jest częstym gościem naszych mieszkań. Nie należy ich się jednak obawiać, gdyż w małych ilościach rybiki są nieszkodliwe, a wręcz pożyteczne.
Mówi się, że rybiki biorą się od wilgoci w mieszkaniu. Rybik cukrowy (lepisma saccharina) pochodzi z krajów tropikalnych i do mieszkań zwabia go ciepło i wilgoć. Nie rozwija w temperaturze poniżej 17 stopni. Najlepiej czuje się w łazienkach, szafkach kuchennych i szafach na ubrania. Żeruje w nocy, dlatego w ciągu dnia trudno go zobaczyć. Rybiki nie lubią światła i zaczynają uciekać, gdy tylko włączamy światło.
Czy warto zwalczać rybiki
W mieszkaniach mogą pojawiać się różne, uciążliwe szkodniki, zaś najbardziej nieprzyjemne są te, które niszczą żywność. Artykuły spożywcze zaatakowane przez szkodniki nadają się tylko do wyrzucenia i tracimy pieniądze. Z kolei takie szkodliwe insekty jak karaluchy czy prusaki mogą roznosić dodatkowo groźne choroby. Czy rybiki można zaliczyć do kategorii szkodników? To zależy od ich liczby.
Czy rybiki są pożyteczne? Otóż tak. Żywią się martwymi owadami, resztkami żywności, okruszkami, odpadkami, czy włosami, czyli wszystkim co zanieczyszcza mieszkanie. W związku z tym możemy uznać je za naszych sprzymierzeńców w utrzymaniu czystości w domu. Rybiki żyją z człowiekiem w symbiozie. Nie szkodzą, nie zanieczyszczają żywności.
W rzadkich przypadkach rybiki mogą jednak stać się uciążliwe, szczególnie wtedy gdy jest ich dużo. Od wilgoci rybiki mogą się znacznie rozmnożyć. Dzieje się to często w domach letniskowych, działkowych, w pokojach nieużywanych lub w miejscach, gdzie rzadko się zagląda i sprząta. Bytują wtedy w zakamarkach pod meblami, za tapetami i w różnych ukrytych miejscach.
Problemem jest zdolność rybików do trawienia celulozy. Dlatego też występujące w dużej ilości rybiki mogą niszczyć papier, jak tapety, książki, stare dokumenty, różnego rodzaju kolekcje. Rybiki mogą niszczyć także tkaniny, jak bawełna, len i jedwab. Dlatego też w mieszkaniach o sporej wilgoci mogą zasiedlać w dużej ilości szafy ubraniowe. Owady te są szczególną plagą muzeów, bibliotek, archiwów i miejsc gdzie przechowuje się dokumenty papierowe. Dlatego też, jeśli posiadamy zbiory cennych książek, papierów czy dokumentów, jak również tkanin, czy suszonych roślin, warto ograniczać ilość rybików. Najlepiej zastosować naturalne domowe sposoby, jak soda oczyszczona na rybiki. Sprawdź także ten artykuł: Skąd się biorą rybiki w domu - wyjaśniamy przyczyny wizyty nieproszonych gości.
Jak działa soda oczyszczona na rybiki - domowe sposoby ograniczenia ilości rybików
Soda oczyszczona na rybiki - jak stosować
Najprostszym sposobem ograniczenia liczby rybików jest staranne sprzątanie domu i utrzymanie porządku. Jeśli do wody do mycia podłóg dodamy sody oczyszczonej, problem rybików znacznie się zmniejszy. Ważne jest, aby ograniczyć wilgoć w domu, a szczególnie w łazience. Warto rozłożyć pochłaniacze wilgoci lub stosować lepszą wentylację w mieszkaniu. Dobrym sposobem jest sprawdzenie szczelin w podłodze i uszczelnienie ich.
Jeśli rybików jest wyjątkowo dużo, można zmieszać cukier z sodą oczyszczoną i rozsypać go na podłodze. Stosujemy proporcje: 1 łyżka cukru na 2 łyżki sody. Mieszanka ta jest zabójcza dla rybików. Podobnie zabójczo działa proszek do pieczenia. Dlatego też w miejscach bytowania rybików można wysypać proszek do pieczenia. Miejsca te należy następnie starannie odkurzyć.
Jakie mamy inne sposoby na odstraszanie rybików:
- cynamon, najlepiej w laskach,
- goździki,
- kule na mole,
- sok z cytryny do czyszczenia łazienki,
- oprysk z octu,
- zapach lawendy.
Do niszczenia rybików stosuje się niekiedy kwas borowy, który jest dla nich zabójczy. Warto jednak pamiętać, że kwas borowy jest trujący także dla ludzi i zwierząt domowych.