Jak i czym umyć piekarnik? Domowe sposoby krok po kroku
Piekarnik wymaga naprawdę częstego czyszczenia, ale jak na złość, osadzający się na ściankach, przypalony tłuszcz jest naprawdę trudny do usunięcia. Na szczęście jest kilka świetnych sposobów na jego wyczyszczenie. Jak umyć piekarnik, by błyszczał?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak umyć piekarnik – sposób na małe zabrudzenia
Jeśli w piekarniku nie zdążył się nagromadzić tłuszcz i brud, sprawa jest uproszczona. Tak naprawdę ścianki i ruszt możesz umyć płynem do mycia naczyń. Świetnie sprawdza się w walce z tłuszczem. Dobrze wyczyści przednią szybkę – będzie lśniła i wszystko będzie przez nią widoczne. Można także wykorzystać parę wodną. Wystarczy wstawić na ruszt naczynie żaroodporne wypełnione wodą i podgrzać ją do wrzenia. Para wodna osadzi się na ściankach i „rozmiękczy” tłuszcz, będzie go łatwiej usunąć.
Możesz także wykorzystać któryś z domowych sposobów. Dobrze zadziała mieszanka wody i octu w proporcji pół na pół. Jeśli musisz umyć ruszt, zanurz go na kilkanaście minut w takiej mieszaninie. Zaschnięty tłuszcz łatwiej odejdzie w trakcie mycia szorstką stroną gąbki.
Jak wyczyścić piekarnik – mocniejsze zabrudzenia
Lekkie odświeżenie piekarnika z małych zabrudzeń nie jest trudne, gorzej, jeśli tłuszcz nawarstwia się od kilku tygodni. Wtedy trzeba użyć silniejszych środków. Środki czyszczące, dostępne w sklepach najczęściej dobrze się sprawdzają. Są jednak bardzo mocne – mają intensywny zapach i z reguły nie obchodzą się z dłońmi zbyt delikatnie. Trudno także nazwać je ekologicznymi. Pamiętaj, by po ich zastosowaniu bardzo dokładnie umyć cały piekarnik czystą wodą. W końcu sprzęt ma ciągły kontakt z jedzeniem.
Najlepszym sposobem jest zrobienie domowych środków czystości. Czyszczenie piekarnika za pomocą domowych preparatów może być naprawdę bardzo skuteczne, a przy tym znacznie delikatniejsze i o wiele bardziej bezpieczne. Dowiedz się, czym czyścić piekarnik krok po kroku.
Czyszczenie piekarnika sodą
Jak można przeczytać między innymi na Onecie, najbardziej popularne domowe sposoby czyszczenia piekarnika opierają swoje receptury na sodzie oczyszczonej. Każda pani domu znajdzie ją w swojej kuchni, a jej właściwości wybielające i oczyszczające nie mają sobie równych. Działa na przypalony tłuszcz i brud, jest bezpieczna dla ścianek i szyby.
Jak wyczyścić piekarnik przy pomocy sody oczyszczonej? Pierwszym krokiem jest papka do czyszczenia. Kilka łyżeczek sody oczyszczonej miesza się z wodą tak, by powstała gęsta, miękka papka. Jest to najlepszy sposób na aktywne usuwanie tłuszczu. Taką papkę oczyszczającą należy nałożyć na zabrudzenia i odczekać kilka do kilkunastu minut. Później zmyj preparat miękką, wilgotną szmatką. Jak widać, odpowiedź na pytanie, jak wyczyścić piekarnik przy pomocy sody oczyszczonej, jest banalnie prosta.
Czym czyścić piekarnik mocniej zabrudzony?
Czyszczenie piekarnika samą sodą działa, jeśli jednak na ściankach czy rusztach znajdują się zeschnięte i przyklejone resztki jedzenia, będziesz potrzebować czegoś silniejszego. Możesz także zrobić preparat czyszczący, mieszając ze sobą sodę oczyszczoną, nieco wody, trochę octu i gruboziarnistą sól.
Nałożenie takiego preparatu zadziała dla ścian i rusztów jak peeling. Sól, zanim się nie rozpuści, usunie zaschnięte resztki jedzenia, a ocet i soda rozpuszczą stężały tłuszcz. Rozprowadź papkę za pomocą szczoteczki lub szmatki i szoruj, aż nie będziesz czuł pod palcami żadnych zanieczyszczeń. Czyszczenie piekarnika może być jeszcze bardziej efektywne, jeśli domowy preparat zmieszasz z płynem do mycia naczyń. Stworzona piana będzie aktywna i jeszcze lepiej usunie tłuszcz.
Jak zapobiec nagromadzaniu się zabrudzeń?
Trudno oczekiwać, by po każdym użyciu piekarnika mieć czas na czyszczenie rusztów i ścianek. Nie zawsze o tym pamiętamy i fakt, że nie zawsze jest to potrzebne. Warto jednak od czasu do czasu umyć wnętrze piekarnika, by zabrudzenia się nie nagromadzały. Szybkie odświeżenie wnętrza jest o wiele łatwiejsze niż wyczyszczenie starego, przypalonego tłuszczu.
Raz w tygodniu nasącz miękką szmatkę niewielką ilością octu i przejedź po wszystkich rusztach, ściankach i szybie. Nie przejmuj się nieprzyjemnym zapachem octu, bardzo szybko wywietrzeje.