Jak i czym wyczyścić zamszowe buty - domowe sposoby, polecane środki, porady
Buty z zamszu nie dość, że bardzo efektownie się prezentują, to w dodatku występują w pięknych kolorach. Niestety sam wygląd obuwia to nie wszystko. Często bowiem patrzymy na nie przez pryzmat trudności w czyszczeniu, co w dużej mierze skutkuje rezygnacją z zakupu. Wiele osób uważa, że piękne obuwie zamszowe dobrze wygląda jedynie przez „chwilę”. Jednak wcale tak nie jest, jeśli wiemy, jak czyścić zamsz. Prawidłowo wykonywana pielęgnacja sprawi, że nawet buty z jasnego zamszu posłużą nam przez długi czas.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o praniu butów w pralce.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym czyścić zamszowe buty?
Domowe sposoby na pobrudzone buty z zamszu
Zamsz uznawany jest za elegancki materiał, dlatego też wiele kobiet bardzo chętnie decyduje się na szpilki z zamszu. Naturalne pochodzenie skóry zamszu sprawia, że obuwie (podobnie jak skórzane buty) wymaga właściwej pielęgnacji. Warto więc znać kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym bezpiecznie je wyczyścimy. Na dodatek możemy nieco zaoszczędzić. Najstarszym sposobem na drobne plamy jest skórka czerstwego chleba.
Czyszczenie butów zamszowych wykonuje się przy pomocy profesjonalnej szczotki do zamszu bądź po prostu gąbki do naczyń lub szczoteczki do zębów. Mankamentem zamszu jest specyficzna faktura, na której widoczne są nawet najmniejsze plamki. Dlatego, jeśli zauważymy na obuwiu tłustą plamę, możemy usunąć ją za pomocą octu spirytusowego. Produkt pomoże także skutecznie odświeżyć buty.
No dobrze, a jak wyczyścić zamszowe buty z błota? W większości przypadków wystarczy je po prostu „wyczesać”. Dzięki temu usuniemy także nagromadzony na obuwiu kurz. Jeśli palmy nie zejdą, warto sięgnąć po 1 łyżkę sody oczyszczonej rozpuszczonej w wodzie (można zmieszać ją z 1 szklanką mleka). Innym sposobem na trudne plamy jest mąka ziemniaczana (2 łyżki na 1 łyżkę wody). Powstałą papkę nakładamy na plamę i pozostawiamy do zaschnięcia. Po tym czasie szczotkujemy plamę.
Co szkodzi butom z zamszu? Prawidłowa konserwacja
Obuwie wykonane z zamszu nie posiada tak gładkiej powierzchni, jak np. skórzane buty. Drobne włoski na materiale powodują, że buty są z góry skazane na odmienny sposób pielęgnacji. Kierując się dewizą, która mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto wiedzieć co może pogorszyć ogólny stan zamszu.
Wszyscy ci, którzy mają w posiadaniu chociaż jedną parę zamszowych butów, doskonale wiedzą, że na obuwiu po każdym dotknięciu pozostaje ślad. W dodatku trzeba przyznać, że zamsz jest dosyć „wybrednym” materiałem. Nie znosi bowiem wilgoci ani piasku. Kurz i błoto także niekorzystnie wpływają na jego kondycję. Dlatego najlepszą radą, choć często niemożliwą do zrealizowania, jest unikanie kontaktu butów z wymienionymi czynnikami.
Kolejna ważna kwestia to zachowanie ostrożności podczas noszenia zamszowych butów. Jakiekolwiek otarcia będą od razu zauważalne, podobnie jak maleńkie plamki. I o ile plamki jesteśmy w stanie usunąć, to otartej faktury nie da się zregenerować. Mało tego, bardzo szkodliwe dla zamszu jest też nadmierne działanie promieni słonecznych. Wystawiane na słońce buty szybko wyblakną.
Jak wyczyścić zamszowe buty? Prawidłowa technika czyszczenia
Jak się pozbyć zabrudzeń z butów? W przypadku butów zamszowych wykluczone jest ich pranie w pralce. Zastosowanie takiej metody zniszczyłoby obuwie. Dlatego, jeśli nie do końca wiemy, jak czyścić zamsz, zawsze próbujmy robić to na sucho. Na początek należy usunąć kurz i zaschnięte błoto używając szczotki z miękkim włosiem lub zwykłej gąbki do naczyń. Suche plamy można usunąć poprzez delikatne pocieranie ich specjalną gumką do zamszu (alternatywnie wewnętrzną stroną skórki czerstwego chleba).
Często nasuwa się też pytanie, jak wyczyścić zamszowe buty, gdy są mokre? Otóż powinniśmy poczekać, aż naturalnie wyschną (dobrze jest wypchać je od środka gazetami, aby zamsz się nie zdeformował). Na suchych butach można rozpocząć czyszczenie. Tkaninę należy pocierać okrężnymi ruchami, wykorzystując np. flanelową szmatkę. Jeszcze lepiej, gdy nasączymy ją w odrobinie octu. Skutecznym pogromcą plam na zamszu będzie też roztwór z mleka i sody oczyszczonej (1 łyżka sody i 1 szklanka mleka).
Po czyszczeniu przecieramy obuwie raz jeszcze, lecz tym razem czystą szmatką. Kiedy zamsz całkowicie wyschnie, warto zastosować spray ochronny, który uchroni buty przed przemakaniem, zabrudzeniem i utratą koloru. Pamiętajmy, że każde czyszczenie niekorzystnie wpływa na kondycję zamszu. W związku z tym należy ostrożnie wybierać porę noszenia zamszowych butów.
Jak powinna wyglądać konserwacja butów zamszowych?
Porzucenie zamszowych butów kilka miesięcy po ich zakupie to bardzo częste zachowanie, które wynika z nieumiejętnej pielęgnacji tego rodzaju obuwia oraz braku wiedzy na temat specyfiki zamszu. Brak wiedzy o tym, jak i czym czyścić zamszowe buty powoduje, że jest to zwykle jednosezonowy zakup. Jak temu zapobiec? Otóż konieczna jest odpowiednia konserwacja butów zamszowych.
Już samo szczotkowanie wykonywane w sposób regularny, korzystnie wpływa na stan wizualny obuwia. Oczywiście ważne jest, by korzystać w tym celu ze szczotki o miękkim włosiu. Dodatkowo wskazane jest używanie specjalnych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji zamszu (np. pasty, spraye).
Wykorzystując domowe sposoby na czyszczenie obuwia, możemy sprawić, że nasze ulubione szpilki z zamszu zachowają piękny wygląd na długi czas. Dlatego nie ważne, czy posiadamy buty z ciemnego, czy jasnego zamszu, o każde z nich należy dbać dokładnie tak samo.