Jak naprawić spłuczkę? Naprawa pływaka do spłuczki krok po kroku
Korzystanie z toalety jest koniecznością w każdym domu. Niestety, jednym z najczęściej pojawiających się problemów obok zatkania muszli, jest awaria spłuczki. W niektórych konstrukcjach mechanizm jest wyjątkowo podatny na takie awarie. Zwykle spłuczka przepuszcza wodę. Czasem zdarza się też awaria pływaka i nie działa zawór napełniający do spłuczki. Trzeba wiedzieć, jaka jest budowa spłuczki, żeby prawidłowo ją naprawić. Oto porady jak naprawić spłuczkę krok po kroku.
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Budowa spłuczki
Rodzaje spłuczek
Woda w toalecie może być dostarczana na różne sposoby. Zwykle żeby zreperować spłuczkę w domu wystarczy znać dwa podstawowe. W poniższej tabeli porównano dwa rodzaje spłuczek i zasady ich działania.
Rodzaj spłuczki | Zbiornikowa (bezciśnieniowa) | Ciśnieniowa |
---|---|---|
Ciśnienie wody | Wykorzystuje siłę nagromadzonej wody | Wykorzystuje ciśnienie z instalacji wodociągowej |
Montowanie spłuczki | Górnopłuk, dolnopłuk, spłuczka podtynkowa | Spłuczka podtynkowa lub natynkowa, mechanizm pneumatyczny lub ręczny |
Coraz częściej pojawiają się też spłuczki bezdotykowe. Zwykle można je spotkać w różnego rodzaju instytucjach i miejscach publicznych (typu restauracje, nowoczesne dworce czy hotele). Spłuczka jest uruchamiana tutaj na podczerwień.
Spośród tradycyjnych spłuczek zbiornikowe są najstarsze. Zasada działania została opracowana jeszcze w XIX wieku przez Anglika – Thomasa Crappera. Pierwszą użytkowniczką spłukiwanej w ten sposób toalety była królowa Wiktoria.
Jako ciekawostkę można dodać, że toalety ciśnieniowe i zbiornikowe to nie wszystkie możliwości. W samolotach czy na statkach używa się np. toalet podciśnieniowych. Zużywają one bardzo mało wody, dzięki temu, że głównym czynnikiem tworzącym ciśnienie jest sprężone powietrze.
Zasada działania spłuczek
Podstawowa spłuczka zbiornikowa działa wykorzystując spadającą wodę. Mechanizm wykorzystuje tzw. pływak do spłuczki, który pływając na powierzchni wody zatyka spust doprowadzający. Po opadnięciu pływaka zbiornik ponownie napełnia się wodą. Kiedy jest pełny, to zostaje też zatrzymany zawór napełniający do spłuczki.
Dzięki temu mechanizmowi mamy trzy etapy działania spłuczki: spuszczenie wody, zatkanie spustu i napełnienie wodą. Zaletą tego systemu jest prosta budowa i fakt, że stosunkowo łatwo go naprawić. Wadą jest duża awaryjność systemu. Czasem spłuczka przepuszcza wodę, innym razem właśnie nie chce działać otwieranie spustu. O obu przypadkach napiszemy bardziej szczegółowo dalej.
Mniej awaryjne spłuczki ciśnieniowe przypominają bardziej działanie kranu w umywalce. Naciskamy przycisk, który otwiera przepływ wody bezpośrednio z rur. Nic dziwnego, że mając mniej elementów składowych ta spłuczka po prostu lepiej działa. Mimo wszystko nie każdy ma w domu spłuczkę tego typu. Dlatego warto wiedzieć jak naprawić spłuczkę, kiedy cieknie z niej woda. Za późno i zepsuta spłuczka już zdążyła spowodować zatkanie toalety? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak odetkać kibel.
Najczęściej występujące awarie spłuczki
Spłuczka przepuszcza wodę
Najczęstszym problemem ze spłuczką jest to, że cieknie z niej woda. W spłuczkach zbiornikowych oznacza to nie tylko wyższe rachunki za wodę, ale też mniejsze ciśnienie spłukiwania. Czasami jest to niewielki wyciek, czasami woda płynie pełnym strumieniem i trzeba zakręcić zawór.
Czasem naprawienie takiej usterki jest bardzo łatwe. Może się okazać, że do zaworu wypuszczającego wodę ze zbiornika dostały się zanieczyszczenia. W takim przypadku trzeba go po prostu przeczyścić. Wymaga to wyjęcia pływaka ze zbiornika i rozkręcenia go na części.
Jeżeli uszczelka rzeczywiście była brudna od osadu i kamienia to możemy śmiało zabrać się do czyszczenia. Może się jednak okazać, że jest ona również mocno zniszczona. Wtedy najlepszym wyjściem jest zakupienie nowej.
Inną przyczyną cieknącej wody może być źle wyregulowany pływak od zaworu napełniającego. Pływak np. zostaje na dnie zbiornika i nie zatrzymuje dopływu wody do zbiornika. Trzeba wtedy sprawdzić czy jest to jednorazowy problem mechaniczny czy zanieczyszczenie któregoś z elementów. Czasem wystarczy regulacja pływaka w spłuczce.
Woda nie chce cieknąć
Ponieważ mechanizm pływaka zapewnia zamykanie i otwieranie dopływu wody wody, kiedy jest to potrzebne, to brak wody w zbiorniku może oznaczać, że coś jest nie tak. Regulacja pływaka w spłuczce prowadzi do prawidłowego funkcjonowania tej części mechanizmu. Może się też okazać, że spust albo dopływ wody został zatkany.
Zanim postanowimy zreperować spłuczkę, dobrze jest sprawdzić czy przyczyną awarii nie jest brak dopływu wody. Dopiero po sprawdzeniu głównego zaworu oglądamy zawór napełniający do spłuczki i spust odprowadzający wodę do toalety.
Jeżeli okaże się, że pływak do spłuczki działa prawidłowo, a mimo to woda nie płynie, to najlepiej wyjąć poszczególne elementy. Szczególnie jeżeli mamy dolnopłuk, to warto przejrzeć stan techniczny zaworu dopływowego i odpływowego. Najlepiej nawet profilaktycznie przeczyścić i sprawdzić stan uszczelek.
W tradycyjnych spłuczkach typu dolnopłuk rzadko zdarza się zatrzymanie wody. Raczej spłuczka przepuszcza wodę niż coś blokuje jej przepływ. Dobrze jednak wiedzieć co zrobić w obu sytuacjach.
Porady dotyczące naprawy spłuczek
Kiedy pojawia się awaria spłuczki, to trzeba działać według pewnych procedur. Wiedząc jaka jest budowa spłuczki, mamy pojęcie, gdzie należy zajrzeć. Ale działajmy po kolei.
Zakręcenie zaworu głównego – przy braku wody w zbiorniku, sprawdzenie zaworu eliminuje przyczynę zewnętrzną. Zakręcenie zaworu jest też bardzo ważne, kiedy robimy cokolwiek związanego z domową hydrauliką. Następnie należy otworzyć zbiornik. Budowa spłuczki będzie decydować o tym, jak się ją rozkręca. Najpopularniejszy jest dolnopłuk, który otwieramy wykręcając przycisk i zdejmując pokrywę. Jeżeli pływak do spłuczki działa bez zarzutu, to nie musimy rozkręcać zaworu napełniającego do spłuczki. Jednak regulacja pływaka w spłuczce może tego wymagać. Natomiast zawsze dobrze jest rozkręcić zawór odpływowy, żeby sprawdzić, czy działają uszczelki i czy nie wdały się zanieczyszczenia. Tak czy inaczej dobrze jest przygotować się na rozkręcanie mechanizmu.
Dobrze jest też mieć zapasowe uszczelki, dopasowane do modelu, który mamy w domu. Przygotujmy je zanim zdarzy się awaria spłuczki.
Jak widać nie trzeba być hydraulikiem, żeby wiedzieć jak naprawić spłuczkę. Przynajmniej w przypadku opisanych tu podstawowych awarii. Chociaż, jeżeli nasze podstawowe działania nie pomogą i tak będziemy musieli wezwać specjalistę.