Jak odkręcić zapieczoną śrubę - oto 3 praktyczne metody
Zapieczona śruba? Dotyczy to nie tylko właścicieli samochodów, ale najczęściej zdarza się właśnie im. Zardzewiała lub zapieczona śruba może być sporym utrapieniem. Zwłaszcza jeżeli trzeba wymienić lub naprawić element, który się na niej trzyma. Na szczęście istnieje kilka sposobów na jej odkręcenie. W niniejszym poradniku przedstawimy trzy skuteczne sposoby, żeby odkręcić śrubę.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak odkręcić śrubę, używając siły
Ten sposób polecamy jako ostateczność. Jeżeli spróbujesz odkręcić śrubę za pomocą klucza płaskiego i siły mięśni, to możesz urwać gwint. Może się jednak zdarzyć, że nie masz innych narzędzi pod ręką. Dla ułatwienia dobrym pomysłem jest wcześniejsze wyczyszczenie metalu z rdzy i osadów różnego rodzaju. Takie oczyszczenie powinno się zresztą przeprowadzać przed wykręcaniem jakiejkolwiek śruby, niezależnie od tego jakim sprzętem dysponujemy.
Jak odkręcić zapieczoną śrubę? To całkiem proste:
- Po naniesieniu płynu odrdzewiającego poczekaj co najmniej 30 minut.
- Następnie wysusz płyn szmatką i spróbuj poluzować śrubę kluczem.
Postępuj z dużym wyczuciem i ostrożnie, zwłaszcza jeżeli masz wyrobioną śrubę, która wymyka się zwykłemu kluczowi. Pamiętaj, żeby starać się pracować w poziomie, czyli osiowo. Nie odchylaj klucza od osi, bo zwiększasz ryzyko urwania śruby. W żadnym wypadku nie próbuj wyciągać śruby kluczem. Nie tylko niepotrzebnie się zmęczysz, ale uszkodzisz główkę śruby.
Reszta zależy od twojego doświadczenia i siły mięśni. Możemy tylko doradzić, żeby odrdzewiać śrubę nie tylko od strony główki. Można do tego użyć aerozolu lub strzykawki, poszukać dostępu do gwintu. Jeżeli śruba nie jest bardzo stara, to jej wykręcenie w ten sposób powinno się udać. W innym przypadku będziecie musieli się dowiedzieć jak wykręcić urwaną śrubę, a to już nie jest takie łatwe. Z tego powodu lepiej starać się jej nie uszkodzić.
Jak odkręcić zapieczoną śrubę kluczem oczkowym
Klucz oczkowy jest dobrym narzędziem do wykręcania zardzewiałej lub zapieczonej śruby. Obejmuje całość główki, co zmniejsza ryzyko odchylenia od osi i oderwania od gwintu. Tak samo powinno się wykręcać obrobioną nakrętkę. W obu przypadkach lepsze efekty uzyskuje się działając na większą powierzchnię śruby.
Warto zaznaczyć, że istnieją dwa rodzaje kluczy oczkowych: stałe i posiadające grzechotkę. Te z grzechotką można lepiej dopasować do śruby. Jeżeli są dobrej jakości, to oszczędzą nam nieco ruchów przy odkręcaniu. Z kolei klucze stałe są bardziej trwałe, bo składają się z jednolitego kawałka metalu. Zwykle używamy tego co mamy pod ręką, ale jeśli macie wybór, to rozważcie zalety i wady obu rodzajów klucza oczkowego przed zakupem.
Jak odkręcić zapieczoną śrubę kluczem oczkowym? Jeżeli mamy klucz z grzechotką o wielu ząbkach, to możemy poluzować ją używając mniej siły i wykonując mniej ruchów. Kilka obrotów kluczem i już możemy się pozbyć zapieczonej śruby.
Klucze stałe trzeba dobrze dopasować do łba śruby lub nakrętki. Wykręcając obrobioną nakrętkę musimy pamiętać, że nieodpowiedni ruch może ją jeszcze bardziej zaklinować na gwincie. Jeżeli sam klucz nie poradzi sobie z jej odkręceniem, to można ją poluzować za pomocą przecinaka.
Podobnie jak przy kluczu płaskim, dobrze jest najpierw odrdzewić metal gwintu i wokół śruby. Wówczas łatwiej będzie odkręcić śrubę i mniej ryzykujemy urwanie główki. Odkręcanie zardzewiałej śruby zawsze grozi jej urwaniem lub dodatkowym odkształceniem. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak naprawić cieknący kran?
Wykręć wyrobioną śrubę bez większego wysiłku
Najlepszym domowym sposobem na wszelkie oporne śruby jest użycie siły uderzenia zamiast siły mięśni. Żeby wykręcić wyrobioną śrubę w ten sposób trzeba jednak przygotować cały zestaw narzędzi. Oto jak wykręcić zapieczoną śrubę wykorzystując prostą fizykę:
- Nie wykręcaj zardzewiałej śruby. Wyczyść ją z rdzy i osadów.
- Użyj płynu mrożącego, którzy nieznacznie zmniejszy objętość śruby (pomoże ją poluzować).
- Użyj klucza bez grzechotki (uderzenie w klucz z grzechotką może uszkodzić wyrobioną śrubę)
- Uderzaj w rączkę klucza gumowym młotkiem.
- Wykręć poluzowaną śrubę.
Jeżeli chcesz wykręcić obrobioną nakrętkę, to zamiast płynu mrożącego użyj opalarki lub palnika. W tym przypadku po prostu lepiej sprawdza się ogrzanie metalu. Zamiast podgrzewania lub ochładzania można też zastosować płyn penetrujący. Dostaniemy go w każdym porządnym sklepie samochodowym. Prawdopodobnie również na stacji benzynowej.
Żeby odkręcić śrubę można też użyć przedłużki. Jest to dość popularny sposób. Z punktu widzenia fizyki opłacalny, bo im dłuższe ramię, tym mniej potrzeba siły mięśni. Jednak taki sposób stwarza duże zagrożenie uszkodzeniem śruby.
Jak widać, odkręcenie zapieczonej śruby jest możliwe w warunkach domowych. Wystarczy mieć pod ręką amatorskie narzędzia, typu młotek, klucz oczkowy czy opalarka. Jeżeli jednak nie masz pewności czy to zadziała zawsze możesz poprosić o pomoc w warsztacie samochodowym. Warsztaty posiadają sprzęt, który umożliwia łatwe odkręcanie nawet najbardziej zapieczonej śruby. Chociażby bardzo skuteczne klucze udarowe. Z reguły też pracują w nich osoby z dużą wiedzą i doświadczeniem jak to robić.