Jak odświeżyć i odnowić fugi - praktyczny poradnik krok po kroku
Fugi między kafelkami mają tendencję do łapania zabrudzeń, przebarwień, a czasem również grzyba. Istnieje kilka sposobów na odświeżanie fug. Czasami jednak odnowa nie wystarczy i trzeba je uzupełnić lub wymienić. W naszym poradniku opowiemy, jak odnowić fugi oraz jak powinna wyglądać prawidłowa regeneracja i wymiana fug. Poradzimy też czym pomalować mocno zabrudzone fugi.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Domowe sposoby na odświeżanie fug
Istnieje wiele sposobów na regenerację fug domowym sposobem. Trzeba tylko pamiętać, że większość nadaje się do białych fug łazienkowych. Oto kilka pomysłów na to jak odświeżyć fugi używając tego co mamy w domu:
- Sok z cytryny i sól – najprostszy sposób wykorzystujący preparaty, które większość z nas ma w kuchni. Sok z cytryny mieszamy z solą do uzyskania jednolitej masy. Wcieramy ją szmatką w fugi i pozostawiamy na kilka minut. Następnie spłukujemy. Taka regeneracja będzie działać w przypadku średnio zabrudzonych, jasnych fug.
- Ocet – ocet mieszamy z niewielką ilością płynu do mycia naczyń lub sokiem cytrynowym (kilkadziesiąt kropel na miseczkę octu). Myjemy fugi, nie spłukujemy.
- Soda oczyszczona – na pytanie czym odświeżyć fugi nie może być lepszej odpowiedzi niż soda oczyszczona. W ekologicznej kuchni i łazience używamy jej do wszystkiego. Dobrze jest wymieszać ją na jednolitą masę z octem. Taką mieszanką szorujemy fugi łazienkowe.
- Płyn do wc – jeżeli nie mamy środków czyszczących z kuchni albo nie chcemy ich wykorzystać do odświeżania fug, to możemy użyć płynu do WC. Utwórz roztwór 1:1 wody i płynu do WC. Nanoś go na fugi starą szczoteczką do zębów. To doskonały sposób, żeby wybić wszelkie grzyby i bakterie, które zalęgły się między kafelkami.
Jak widać domowe sposoby czyszczenia fug są bardzo proste. Czasem dobrze jest jednak sięgnąć po bardziej profesjonalne preparaty. Sprawdź także ten artykuł z poradami o czyszczeniu fug parą wodną.
Preparaty a odnowa fug w łazience i nie tylko
Dużą skuteczność przy czyszczeniu fug ma pasta renowacyjna. Jest to specjalna pasta przeznaczona do czyszczenia fug. Czasami nie wystarcza tylko wyczyszczenie. Wobec większych zabrudzeń stosujemy malowanie fug. Trzeba tylko wiedzieć czym pomalować tego typu materiał, żeby było to trwałe i dobrze wyglądało. Odradzamy farby akrylowe i olejne. Farba do fug łazienkowych ma większą odporność na wilgoć i ścieranie niż farby do ścian.
Jeżeli w spoiwie pojawiły się ubytki, to przed malowaniem fug trzeba je uzupełnić. Uzupełnienie fug można wykonać przy wykorzystaniu świeżej fugi w tym samym kolorze. Drobne ubytki można też zniwelować za pomocą gładzi szpachlowej. Jednak tylko wtedy, gdy przy użyciu farby do fug łazienkowych będziemy w stanie zamaskować różnice w kolorze.
Oto wskazówki jak się zabrać do odświeżania fug łazienkowych i czym to zrobić:
- Narzędzia - Będzie potrzebne coś do starcia dawnych zabrudzeń. Może to być nożyk, ale jeśli chcemy tylko odmalować lub odczyścić fugi, to wystarczy szczoteczka lub pędzel. Narzędzia używane do odnowy fug zależą też od tego jaki jest stopień ich zniszczenia i zabrudzenia. Nożyk o płaskim zakończeniu pozwoli pozbyć się szczególnie trudnych zabrudzeń lub wierzchniej warstwy fug. Podobną rolę może pełnić wąski kawałek pumeksu lub papier ścierny. Przed uzupełnieniem fug możemy ostro zakończonym nożykiem usunąć brud zalegający w ubytkach. Ale można spróbować też szczoteczką o twardym włosiu. Trzeba uważać, żeby ostrzejszymi narzędziami nie uszkodzić samych kafelków.
- Preparaty – Jak odświeżyć fugi, które nie wymagają jeszcze malowania? Czym odświeżyć te, które są mocno zniszczone? Wystarczy użyć pasty renowacyjnej. Nadaje się ona dobrze również do przygotowania przed malowaniem fug albo uzupełnieniem ubytków. Jeżeli czyszczenie nie przynosi pożądanych efektów, to można użyć farby do fug łazienkowych. Ale właściwie czym pomalować fugi? Nie każda farba się do tego nadaje. Lepiej jest od razu zapytać w sklepie o farbę dedykowaną do tego rodzaju renowacji.
- Czynności – Jak odnowić fugi krok po kroku? Zaczynamy od mycia. Nawet jeżeli potem będziemy musieli ścierać bardziej uparty brud, to początkowo trzeba sprawdzić co da się usunąć za pomocą zwykłych środków domowych. Następnie możemy przystąpić do odnowy za pomocą szczoteczki i pasty do fug. Chyba, że mamy inny pomysł na to czym odświeżyć nasze fugi (patrz – domowe sposoby). Jeśli zostały zabrudzenia i przebarwienia mimo użycia pasty renowacyjnej, to przystępujemy do starcia wierzchniej warstwy za pomocą nożyka, pumeksu lub innych narzędzi. Na koniec przychodzi czas uzupełnienia fug, jeżeli pojawiły się ubytki. Po wyschnięciu pokrywamy fugę farbą.
Wymiana fug
Każdy może łatwo nauczyć się jak odświeżyć fugi, ale zwykle wymianę fug powierza się specjalistom. Jest to czynność żmudna i wymagająca pewnej precyzji. Tutaj tylko pokrótce opowiemy, jak odnowić fugi, które wymagają całkowitej wymiany.
Zanim przystąpimy do wymiany fug usuwamy stare wypełnienie. Najlepiej zrobić to za pomocą szpachelki do tego przeznaczonej. Ewentualnie za pomocą grubego skalpela, nożyka ze sztywnym ostrzem lub szpachelki malarskiej z ostrymi zakończeniami. Po usunięciu starej fugi trzeba dokładnie usunąć pył. Najlepiej zrobić to odkurzaczem. Można przemyć i przesuszyć powierzchnię. Kolejna czynność to przygotowanie świeżej fugi (zgodnie z instrukcją producenta) i naniesienie jej na powierzchnię. Nakładamy spoinę dużą szpachlą do gładzi. Kiedy wejdzie w szczeliny przemywamy płytki wilgotną gąbką i gotowe.
Jak widać odświeżanie fug jest prostą czynnością i nie wymaga zaawansowanych narzędzi. Większość czynności można wykonać samodzielnie. Jedyną wadą odnawiania fug jest to, że praca jest powolna i żmudna. Ale za to warto ją przeprowadzić dla efektu końcowego.