Jak podłączyć gniazdko elektryczne krok po kroku? Poradnik praktyczny
Czy musisz wezwać elektryka, aby podłączyć kontakt elektryczny w mieszkaniu? Wiele osób nie wie, jak podłączyć gniazdko elektryczne i zatrudnia w tym celu fachowca. Jednak wymiana zepsutego gniazdka lub wymiana pojedynczego gniazdka na podwójne jest zadaniem na tyle łatwym, że każdy może to zrobić samemu. Doradzamy, jak założyć kontakt elektryczny krok po kroku. Wyjaśniamy, jak wygląda schemat gniazdka elektrycznego i jak należy podłączyć poszczególne przewody.
Jeśli szukasz więcej wskazówek i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Montaż gniazdka elektrycznego
Kiedy trzeba wymienić gniazdko elektryczne
Podłączenie gniazdka elektrycznego to umiejętność, która każdemu się przyda, szczególnie że nie jest to trudne. Nie każdy wie, jak podłączyć gniazdko elektryczne. Dlatego, gdy dojdzie do awarii, wolimy wezwać fachowca i mieć pewność, że wszystko zostanie zrobione profesjonalnie i fachowo i nie dojdzie do kolejnych usterek. Jednak wymiana gniazdka elektrycznego nie jest trudna i warto posiąść tę umiejętność, aby poradzić sobie w sytuacji, gdy wezwanie elektryka nie będzie możliwe. Oczywiście zaoszczędzimy dzięki temu pieniądze.
Kiedy nowe podłączenie gniazdka elektrycznego jest konieczne? Montaż gniazdka elektrycznego będzie potrzebny, jeśli dojdzie do uszkodzenia mechanicznego gniazdka, szczególnie jeśli doszło do pęknięcia gniazdka lub gdy gniazdko wypadło ze ściany. Należy również zwracać uwagę na stan gniazdek elektrycznych w mieszkaniu. Powinny nas zaniepokoić takie objawy jak:
- ślady nadpalenia na obudowie gniazda lub w jego otworach,
- iskrzenie,
- dziwne dźwięki dochodzące z gniazdka.
Jak się przygotować do wymiany gniazdka elektrycznego
Montaż gniazdka elektrycznego nie wymaga żadnych, specjalnych narzędzi. Potrzebny będzie tylko śrubokręt. Warto robić podłączenie gniazdka w dzień, gdyż musimy wtedy wyłączyć prąd i może być ciemno.
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed przystąpieniem do wymiany gniazdka elektrycznego jest wyłączenie prądu w danym gniazdku lub w całym mieszkaniu. W starszych instalacjach wykręcamy korki, zaś w nowych wyłączamy prąd przełącznikiem. Z prądem nie ma żartów, dlatego też warto upewnić się, że na pewno prąd nie płynie. W tym celu warto mieć próbnik napięcia, który wkładamy do gniazdka, aby sprawdzić czy nadal jest ono pod napięciem. Jeśli próbnika nie mamy, należy podłączyć do gniazda, na przykład lampkę i włączyć ją. Jeśli lampka się nie pali, oznacza to, że prąd nie płynie i możemy przystąpić do pracy.
Przed przystąpieniem do wymiany gniazdka warto poznać schemat gniazdka elektrycznego, aby wiedzieć jak podłączyć przewody. Dobrze jest również zrobić zdjęcie lub narysować stare gniazdko po zdemontowaniu go, tak aby wiedzieć jak przebiegały przewody. Jeśli szukasz więcej praktycznych porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z kategorii zrób to sam.
Jak zdemontować stare gniazdko
Aby wyjąć stare gniazdko ze ściany musimy odkręcić śrubki mocujące. Najczęściej gniazdko elektryczne przymocowane jest przy pomocy jednej śrubki pomiędzy otworami lub przy pomocy dwóch śrubek po bokach. Po odkręceniu tej śrubki możemy zdjąć pokrywę gniazdka.
Aby wyjąć środkową część gniazdka należy wykręcić 2 śruby, które znajdują się po bokach. Do tej części przykręcone są przewody. Kable przymocowane są przy pomocy śrubek w starszych typach gniazd lub przy pomocy zacisków w nowszych typach gniazd. Zanim odłączysz przewody warto zrobić zdjęcie lub narysować sposób podłączenia kabli w starym gniazdku.
Schemat gniazdka elektrycznego
Schemat gniazdka elektrycznego wygląda tak, że w gniazdku nowego typu z bolcem znajdują się 3 przewody:
- brązowy przewód fazowy,
- niebieski przewód neutralny,
- żółto-zielony przewód ochronny.
Istnieją dwa rodzaje gniazdek:
- gniazdka starszego typu bez uziemienia,
- gniazdka nowego typu z uziemieniem, z bolcem.
W przypadku gniazdek bez bolca schemat gniazdka elektrycznego jest znacznie prostszy, gdyż gniazdka takie mają tylko 2 przewody:
- fazowy (tzw. faza),
- neutralny (tzw. zero).
Jak założyć kontakt z uziemieniem
Obecnie większość gniazdek w sprzedaży to gniazdka z uziemieniem, czyli z bolcem. Gniazdek starego typu, bez uziemienia, nie powinno się już stosować. Po zdemontowaniu starego gniazdka, musimy podłączyć przewody do nowego gniazdka. Mogą być one mocowane przy pomocy śrubek lub zacisków.
Do gniazdka z bolcem podłączamy 3 przewody oznaczone kolorami: napięciowy czarny lub brązowy, neutralny niebieski i przewód uziemiający żółto – zielony. Patrząc od przodu gniazdka, kable montujemy w następujący sposób:
- przewód fazowy (czarny lub brązowy) podłączamy do lewego zacisku L,
- neutralny (niebieski) do prawego zacisku prawego N,
- uziemiający (zielono – żółty) do bolca, czyli zacisku środkowego PE.
Najczęściej zaciski kontaktu są oznaczone. Jeśli tak nie jest podłączamy kabel brązowy do lewego zacisku, kabel uziemienia zielono-żółty do środkowego zacisku, zaś przewód neutralny niebieski do prawego zacisku, patrząc na gniazdko od przodu.
Jak założyć kontakt z uziemieniem, jeśli w gniazdku są tylko 2 przewody. W przypadku instalacji TN-C jest to możliwe. W takim przypadku przewód neutralny należy połączyć także z bolcem uziemiającym za pomocą mostkowania. Jeśli nie jesteśmy pewni jak to zrobić, lepiej zasięgnąć rady fachowca.
Po upewnieniu się, że przewody są dobrze przymocowane, umieszczamy wewnętrzną część gniazdka w puszce w ścianie, a następnie przykręcamy ją przy pomocy śrubek. Podczas wkładania kontaktu do puszki w ścianie należy upewnić się, że zaczepy kontaktu nie uszkodzą kabli. Następnie należy wewnętrzną część kontaktu wypoziomować. Upewniamy się, że puszka siedzi pewnie i przykręcamy plastikową osłonę gniazdka.
Na zakończenie należy sprawdzić, czy wszystko zostało zrobione prawidłowo. Włączamy prąd w kontaktach i sprawdzamy przy pomocy próbnika napięcia czy w kontakcie jest napięcie. Jeśli nie mamy próbnika wystarczy włączyć jakieś urządzenie elektryczne, na przykład lampkę. Jeśli lampka nie świeci oznacza to, że podłączenie jest niewłaściwe. Mogło się zdarzyć, że podłączyliśmy przewody nie do tych zacisków lub przewody zostały niestarannie podłączone i wypadły z zacisków.
Jak podłączyć gniazdko elektryczne podwójne
Gniazdko podwójne jest bardzo praktyczne, gdyż możemy do niego podłączyć dwa urządzenia. Wiele osób zastanawia się jak założyć kontakt podwójny z uziemieniem, gdyż gniazdko podwójne ma 2 bolce, jeden na górze i drugi na dole.
W gniazdku podwójnym przewód fazowy podłączamy do dolnego gniazdka po lewej stronie. Natomiast w gniazdku górnym, które jest odwrócone o 180 stopni, przewód fazowy też jest po lewej stronie. Nie ma to jednak żadnego znaczenia, gdyż kolejność podłączenia przewodów ma znaczenie tylko dla niewielu urządzeń, których raczej nie używa się w domu.
Gniazdko podwójne podłączamy dokładnie tak samo jak gniazdko pojedyncze, czyli podłączamy do niego 3 przewody.
Jak widać podłączenie gniazdka elektrycznego nie jest zadaniem trudnym i wymagającym specjalistycznej wiedzy. Każdy z powodzeniem może naprawić zepsuty kontakt lub wymienić pojedyncze gniazdko na podwójne. Jeśli jednak wolisz czuć się pewniej, warto zatrudnić elektryka.