Jak pozbyć się mrówek? Sprawdzone sposoby na mrówki w domu i ogrodzie
Mrówki są owadami, które dostosowały się do większości środowisk na ziemi. Niektóre gatunki żyją w domach lub ogrodach. Jeżeli nie chcesz, żeby rozmnażały się i zakładały gniazda w twoim domu oto kilka sposobów na to, jak się pozbyć mrówek.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o mrówkach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mrówki w domu i w ogrodzie
Mrówki – gatunki synantropijne
Niektórzy zastanawiają się, czy mrówki to owady. Na to pytanie odpowiadamy od razu – mrówki nie tylko są owadami, ale są spokrewnione z wieloma skrzydlatymi insektami np. pszczołami. Tworzą też podobną do pszczół strukturę społeczną. Robotnice różnią się wyglądem i funkcjami od matki i od samców. Ich zadaniem jest bronić gniazda i opiekować się larwami. Królowa lub matka zakłada kolonię i jest jej głównym punktem, natomiast samce służą rozmnażaniu.
Najczęściej spotykanymi mrówkami w domu są tzw. faraonki. Sprowadzone do nas prawdopodobnie z Afryki lub z południowej Azji mogą przeżyć w naszym klimacie tylko w warunkach domowych. Ponieważ są bardzo małe, można je pomylić początkowo z okazjonalnymi mrówkami innych gatunków, które odwiedzają nasze mieszkania. Jednak jeśli ustalimy, że to mrówki faraona trzeba je jakoś zlikwidować. Robotnice tego gatunku łatwo rozpoznać po kolorze (jasnożółte lub brązowe) i 12-segmentowych czułkach, zakończonych tzw. buławką.
Najchętniej mieszkają w miejscach ciepłych i wilgotnych, t.j. kuchnie i łazienki. Mogą też zakładać gniazda w różnego rodzaju pudełkach i podobnych przedmiotach codziennego użytku.
W domu możemy się też spotkać z hurtnicami i gmachówkami. Poza tym gatunki synantropijne w Polsce są gatunkami hodowlanymi. O ile nie uciekły z formikarium sąsiadowi entomologowi, nie powinniśmy się ich spodziewać w mieszkaniu.
Skąd się biorą mrówki w ogrodzie?
Kilka innych gatunków mrówek, występujących w Polsce, może się zasiedlić w naszym ogrodzie. Może się wydawać, że nie powinny być tak szkodliwe, jak w domu. Jednak mrówki potrafią osłabiać rośliny (ogryzać młode pędy wierzchołkowe, zakładać korytarze w drewnie, hodować mszyce na naszych roślinach). Mają o wiele większy dostęp do ogrodu. Może je też przyciągać bliskość wody i jedzenia. Dlatego konieczne jest podjęcie specjalnych środków zabezpieczających i pozbycie się mrówek, nie tylko z mieszkania, ale i z ogrodu.
Skutecznie mogą zapobiec ich pojawianiu się niektóre rośliny. Są to na przykład mięta, wrotycz, majeranek czy rozmaryn. Dla nas będą stanowić zdrową i ładnie pachnącą ozdobę ogrodu, a mrówki będą się trzymać z daleka. Nawet jeżeli nie mieliśmy jeszcze problemów z mrówkami, zasadzenie tych roślin to dobry sposób, na ochronę ogrodu na przyszłość. Przy okazji niektóre z tych roślin odstraszają też inne szkodniki.
Jak zlikwidować mrówki domowymi sposobami
Co na mrówki?
Mrówek można się pozbywać z domu na wiele sposobów. Najlepiej zacząć od najmniej toksycznych metod. Dzięki temu sami unikniemy zagrożenia zatruciem jakimikolwiek substancjami. Oto kilka pomysłów na to, jak się pozbyć mrówek domowymi sposobami:
- Proszek do pieczenia – najszybszy i najprostszy sposób. Po prostu rozsypujemy proszek do pieczenia w miejscach, gdzie pojawiają się mrówki. Można też użyć sody oczyszczonej.
- Czosnek – ta roślina o wyjątkowo silnym zapachu to doskonały środek na wiele problemów. Do przygotowania mikstury potrzebujesz główki czosnku (wystarczy kilka ząbków, ale im mocniejsza, tym skuteczniejsza) i wody. Obrane ząbki należy namoczyć w wodzie (wystarczy słoik) przez 24 godziny. Następnie całość jeszcze zagotować przez kilkanaście minut i przestudzić. Miksturą spryskać miejsca, z których wychodzą mrówki.
- Ziarnka pieprzu – chodzi o pieprz czarny. Świeże ziarna należy zmielić lub rozgnieść i rozprowadzić w wodzie (kilka łyżek zmielonego pieprzu na szklankę wody). Roztwór rozpylać na szlakach mrówek.
- Pomarańcze – chociaż mają dużo witamin, to wiele zwierząt nie znosi pomarańczy. Zawarte w skórce olejki eteryczne są toksyczne dla mrówek. Wystarczy pokroić skórkę w kostkę i rozsypać kawałki na ścieżkach mrówek. Można też zalać startą skórkę cytrusa gorącą wodą i tym środkiem przemyć ścieżki mrówek. Zamiast skórki lub soku można użyć cytrusowego olejku eterycznego.
Powyższe środki warto wypróbować szczególnie, żeby pozbyć się mrówek z kuchni. Pozwalają bowiem uniknąć skażenia pokarmów substancjami chemicznymi. Poza tym większość z nich jest dostępna w każdej kuchni. To dobry sposób, żeby oszczędzić czas i pieniądze. Niestety nie zawsze działa on wystarczająco skutecznie. Wtedy trzeba zobaczyć co na mrówki może nam zaoferować przemysł chemiczny.
Środek przeciw mrówkom – skuteczność
Wiele domowych środków jest pomyślanych raczej tak, żeby odstraszały owady. Pomagają skutecznie pozbyć się mrówek z kuchni czy nawet z mieszkania, ale nie zapobiegają ich powrotowi. Gniazdo można zlikwidować za pomocą skórki cytryny czy pomarańczy. Mimo że jest ona trująca, mrówki potrafią ją zanieść dobrowolnie do mrowiska. Stosowanie tego sposobu jest o tyle dobre, że nie musimy wydawać wielkich pieniędzy na bardziej drastyczny środek. W niektórych przypadkach inwazja mrówek dotyczy nie tylko jednego mieszkania. Żeby pozbyć się tych owadów z domu, w którym np. zasiedliły kilka mieszkań, trzeba działać razem z sąsiadami. Prawdopodobnie najlepiej wezwać wtedy ekipę dezynsekcyjną.
Mrówki można wypędzić z mieszkania również, stosując specjalne preparaty chemiczne, dostępne w sklepach z chemią gospodarczą lub ogrodniczych. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wytępić mrówki w domu.
Środek na mrówki i inne szkodniki
Istnieje wiele profesjonalnych preparatów, które pomagają zlikwidować mrówki. Są oparte na różnych zasadach – od wabienia w pułapkę po zatrucie gniazda. Oto przegląd wybranych środków dostępnych na rynku:
Przynęta w karmniku – najczęściej środek jest w postaci żelu lub granulatu. Ten sposób likwidowania mrówek opiera się na zasadzie podobnej jak skórka pomarańczy. Mrówki wybierają substancję i zanoszą do mrowiska, niszcząc w ten sposób gniazdo razem z królową. Karmnik to dobra odpowiedź na pytanie, jak zwalczyć mrówki z domu i z ogrodu, zachowując porządek i nie narażając na zatrucie dzieci czy zwierząt domowych.
Ekologiczna pułapka na mrówki – nie zawiera insektycydów. Wabi mrówki zapachem i pozwala je odławiać. Po takim odłowieniu można pudełko z mrówkami wyrzucić na zewnątrz. Jest to dobry sposób na pozbycie się nieproszonych owadów z kuchni, ale bez stosowania drastycznych środków.
Płytka owadobójcza – ciekawy produkt, który można ustawić w mieszkaniu jako ozdobę, jednocześnie zapewniając ochronę przed owadami. Jak się pozbyć mrówek za pomocą płytki? Wystarczy postawić ją w przewiewnym miejscu, ale z dala od okien i ścian. Trucizna wnika w szczeliny w mieszkaniu, likwidując różne ukryte owady. Jeżeli nie wiemy, gdzie jest gniazdo mrówek albo skąd wychodzą prusaki, które spotykamy w kuchni, to taka płytka może być bardzo pomocna. Przy używaniu należy jednak zachować szczególną ostrożność.
Spray przeciw mrówkom – to szybki sposób na mrówki i inne domowe szkodniki. Dwie poważne wady tego typu substancji to rozpylanie trucizny po mieszkaniu (tym bardziej że zaleca się zamknięcie okien dla większej skuteczności) i działanie bezpośrednio na owady. To ostatnie oznacza, że musimy je namierzyć, żeby je spryskać.
Zwalczanie mrówek w mieszkaniu i w ogrodzie może się okazać dość żmudnym zadaniem. Dlatego po wykorzystaniu innych środków wiele osób decyduje się na zatrudnienie profesjonalnej ekipy dezynsekcyjnej. Na szczęście nie zawsze jest to konieczne. Warto w pierwszej kolejności spróbować mniej inwazyjnych środków.