Jak prać krawat - czyszczenie krawata i jego prasowanie krok po kroku
Elegancki męski strój to nie tylko garnitur i buty. Wykończeniem szykownego wizerunku jest wciąż modny krawat. Ma on nadal tak wielu zwolenników, że nawet praktyczniejsze muszki nie są w stanie całkowicie go zastąpić. Wbrew pozorom, krawat jest delikatną częścią garderoby, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Poniżej podpowiemy, jak prawidłowo wykonać prasowanie i czyszczenie krawata.
Sprawdź także porady na temat prania kołdry w tym artykule.
Z tego artykułu dowiesz się:
Tłusta plama na krawacie – domowe sposoby na wyczyszczenie
Często zdarza się, że będąc na jakiejś uroczystości, przypadkiem poplamimy krawat. Gorzej, jeśli plama jest tłusta, ponieważ wygląda to bardzo nieestetycznie. Najlepiej zadziałać szybko, wykorzystując w tym celu jeden z niezawodnych domowych sposobów. No dobrze, ale jak prać krawat?
Nie zaleca się prania tej części męskiej garderoby w pralce automatycznej. Tłusta plama na krawacie może zostać usunięta, np. z pomocą mąki ziemniaczanej, talku (wchłania tłustą plamę) lub soli. To najskuteczniejsze domowe sposoby, które z pewnością nie zniszczą tkaniny krawata.
Tkanina krawata jest delikatna i bardzo podatna na mięcie. Dlatego z reguły nie należy poddawać go praniu, ani też skręcać czy wyciskać. Może się wówczas odkształcić, tracąc dotychczasowy wygląd. Jeśli natomiast zdecydujemy się na użycie odplamiacza, warto uprzednio przetestować go na niewidocznym skrawku krawata. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także w tym miejscu więcej porad na temat prania.
Jak prać krawat? Prawidłowe pranie i pielęgnacja
Niektóre krawaty można wyprać w wodzie o maksymalnej temperaturze 30 stopni. Wszystko zależy od materiału, z jakiego wykonany jest krawat. Tkaniny poliestrowe będą zdecydowanie bardziej odporne na czyszczenie niż na przykład delikatny jedwab.
Pranie krawata może powodować także wypaczanie się szwów, co jest przyczyną niewielkiego zdeformowania podczas próby wyprostowywania krawata. Z tego względu zamiast prania, zaleca się czyszczenie krawata. Natomiast bardzo drogie krawaty z delikatnych tkanin najlepiej jest zanieść do pralni.
Chcąc zachować krawat w jak najlepszym stanie, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Krawat powinien być wiązany i rozwiązywany przy każdym użyciu. Nie można pozostawiać zawiązanego krawata, ponieważ może się zdeformować.
Jak powinno wyglądać prasowanie krawata?
Teoretycznie nie powinno się prasować krawata. Dopuszczalne jest jedynie delikatne prasowanie krawata przez bawełnianą szmatkę (krawat jedwabny). Czynność ta uzależniona jest głównie od rodzaju tkaniny. Jedwab i bawełna wymagają wysokiej temperatury prasowania, z zastosowaniem szmatki.
Poliestrowe krawaty można natomiast uprasować zaledwie lekko ciepłym żelazkiem. Mocno pognieciony krawat powinno się wyprasować z użyciem pary. Wystarczy zawiesić go nad garnkiem z gotującą się wodą. Czynność ta znacznie ułatwi późniejsze wyprasowanie krawata.
Wiedząc już, jak prać krawat, pielęgnacja tej ważnej części męskiej garderoby będzie zdecydowanie łatwiejsza. Czysty, dobrze układający się krawat dodaje wizerunkowi szyku i elegancji. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że krawat jest tak ważny dla mężczyzny, jak torebka dla kobiety.