Jak przygotować pułapkę na rybiki? Oto 3 proste sposoby
Rybiki cukrowe, znane też czasem pod nazwą wilgotniaki lub srebrzyki, to drobne owady łazienkowe. Nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, ale mogą uszkadzać książki i inne przedmioty z papieru i materiałów organicznych. Jeżeli jest ich zbyt dużo, to warto pozbyć się szkodników. Oto proste sposoby na zwalczanie rybików.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Skąd się biorą srebrzyki – charakterystyka i tryb życia
Rybik cukrowy – jak go rozpoznać
Rybik cukrowy jest inny niż większość owadów synantropijnych (czyli żyjących przy ludziach). Bardziej przypomina małą rybkę z nóżkami. Jest owadem bezskrzydłym z chitynowym pancerzem w kolorze srebrnym. Dorasta od 13 do 25 mm.
Nazywa się je owadami łazienkowymi, ponieważ najczęściej można je spotkać w łazience. Lubią ciemne, ciepłe i wilgotne miejsca. Chociaż żywią się resztkami organicznymi, to mogą przetrwać, jedząc resztki złuszczonego naskórka i martwych owadów.
Najczęściej można je dostrzec, wchodząc znienacka w nocy do łazienki. Widzimy wtedy szybko uciekające, podłużne robaczki. Żyją też w magazynach i innych pomieszczeniach spełniających odpowiednie warunki dla ich życia i rozwoju.
Skąd srebrzyki w domu?
Ojczyzną srebrzyków są tropiki, jednak doskonale radzą sobie w naszym klimacie. Żyją w pomieszczeniach o temperaturze i wilgoci najbardziej przypominającej tropik. Ich największym przysmakiem są polisacharydy. Jedzą je nie tylko w postaci cukrów i skrobi, ale pancerzy innych martwych owadów, a nawet papieru. Ta ostatnia zdolność sprawia, że mogą uszkadzać nasze tapety, żerować na papierze toaletowym czy nawet niszczyć zbiory biblioteczne. Może to najważniejszy powód, dla którego warto sięgnąć po środki owadobójcze.
Kiedy w czystym i zadbanym domu pojawiają się różne owady, często zastanawiamy się, co mogło być przyczyną. Można się zastanawiać, skąd się biorą pluskwy, mole, rybiki. W większości przypadków są przynoszone na ubraniach lub z różnymi przedmiotami. Mogą też przejść do nas od sąsiada. W przypadku rybików w grę wchodzą nie tylko szpary między mieszkaniami, ale np. przewody wentylacyjne. Wabi je ciepło i wilgoć.
Pułapki i inne sposoby na rybika cukrowego
Pułapka na rybiki
Istnieje kilka sposobów na przyciągnięcie rybików, a następnie pozbycie się ich. Jednym z prostych i skutecznych sposobów na zwalczanie tych owadów łazienkowych jest pułapka na rybiki. Można ją kupić lub zrobić samemu z przedmiotów dostępnych w każdym domu.
Pułapki zrobione z produktów cukrowych przyciągają szkodniki i pozwalają łatwo zmniejszyć ich populację. Najprościej jest posmarować miodem kawałek papieru lub tektury. Taka pułapka zostawiona na noc w łazience powinna przyciągnąć dużo srebrzyków. Przyklejone do miodu nie będą w stanie uciec. Po złapaniu nieproszonych gości trzeba je zniszczyć np. spalić lub zalać gorącą wodą.
Zamiast na tekturę można miód nałożyć do tekturowego pudełeczka. To dodatkowo ograniczy rybikom możliwość ucieczki.
Jak widać miód lub cukier przyciągający rybiki stanowi skuteczny preparat do ich zwalczania. Niestety będziemy musieli potem dokonać nieprzyjemnej egzekucji.
Jak wspomnieliśmy, wcześniej pułapkę można też kupić. Najczęściej jest to rodzaj pudełeczka z otworami i wabiącym zapachem. Znajdujący się w środku klej uniemożliwia rybikom wyjście z pudełeczka.
Taka czy inna łapka na rybiki jest ekologiczna, ale skazuje owady na powolną lub okrutną śmierć. Jeżeli chcemy tego uniknąć, to zamiast stosowania pułapki można je po prostu odstraszyć.
Preparat odstraszający rybiki
Jest to nie tyle pułapka na rybiki, ile urządzenie o przeciwnym działaniu. Dla osób, którym nie przeszkadzają same owady, a tylko ich codzienny widok, jest to dobra alternatywa. Domowa mikstura na muszki owocówki, nieco zmodyfikowana może mieć działanie odwrotne wobec rybików. O ile ocet z płynem do naczyń przyciągają małe muszki, to ocet z dodatkiem olejku lawendowego będzie odpychający dla rybika cukrowego.
Preparatem z lawendą można też przemyć podłogę i zakamarki w łazience. To zwiększy pewność, że rybiki nie będą chciały żerować na tym terenie. W zależności od tego, jaki środek zastosujemy do przemycia, ta metoda będzie bardziej lub mniej skuteczna. Zaletą jest stopniowe zmniejszenie populacji szkodników, bez stosowania bezpośrednich, brutalnych metod. Przy okazji odstraszamy też kilka innych owadów. Wiele z nich nie lubi zapachu lawendy.
Trutka na rybiki – czy warto?
Trzecim sposobem pozbycia się rybików jest trutka lub inne środki owadobójcze. Istnieje jednak pytanie, czy warto to robić. Jeżeli naszej łazienki nie nawiedza nic poza rybikami, to powinniśmy unikać zwalczania ich za pomocą środków chemicznych. Pułapka na rybiki i domowej roboty odstraszacz mają to do siebie, że są nieszkodliwe dla człowieka i zwierząt domowych.
Szukając skutecznego środka na rybiki, sprawdzajmy jego skład. Zwykle w środkach owadobójczych trzeciej generacji stosuje się substancje o niskiej szkodliwości dla człowieka. Zanim zdecydujemy się kupić taki preparat, zobaczmy czy jest w nim np. cypermetryna. Niestety jest ona trutką nie tylko na owady. Może szkodzić np. rybom. Jeśli zamierzamy przystąpić do zwalczania takim środkiem, to warto stosować go w ograniczonym zakresie. A może zainteresuje cię także ten artykuł z informacjami, skąd się biorą rybiki?
Czy należy zwalczać srebrzyki?
W przypadku rybika cukrowego pojawia się pytanie, czy w ogóle warto go zwalczać. Jest to owad mało szkodliwy. Jedyne prawdziwe zagrożenie stanowi dla wyrobów papierowych. Jeżeli uda się go utrzymać z daleka od biblioteki, to niepotrzebne będzie stosowanie trutki ani preparatu odstraszającego.
Stosowanie pułapek może pomóc określić jak dużą populację rybików mamy w domu.
Skutecznym sposobem na pozbycie się nieproszonych gości jest natomiast zachowanie czystości w pomieszczeniach i zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Za pomocą żadnej pułapki nie pozbędziemy się rybików cukrowych tak skutecznie, jak za pomocą dobrego wentylatora i chłodzenia pomieszczeń.
Pułapki można natomiast zastosować, kiedy w domu mamy inne szkodniki oprócz srebrzyków. Na przykład kupne pudełeczka z klejem dobrze zwalczają też mrzyki czy szubaki.
Stosowanie środków trujących najlepiej zachować do zwalczania prusaków i innych naprawdę niebezpiecznych owadów domowych.