Jak rozmrozić lodówkę i zamrażarkę? Sprawdzone i szybkie sposoby
Najnowsze, bezszronowe modele lodówek nie muszą być rozmrażane zbyt często. Jeśli tylko prawidłowo je użytkujesz, możesz to robić rzadziej niż raz na rok. Niestety samo rozmrażanie dość długo trwa, a do tego dochodzi jeszcze mycie. Dowiedz się, ile czasu rozmraża się lodówka i poznaj sposoby na to, jak szybko rozmrozić lodówkę.
Jeśli szukasz inspiracji przed zakupem, sprawdź także ten artykuł o popularnych lodówkach Indesit.
Z tego artykułu dowiesz się:
Konieczność rozmrażania lodówki
Lodówki starego typu, na przykład większość modeli marki Polar, wymagały rozmrażania nawet co 2 miesiące, czasami rzadziej. Wtedy już na ściankach zarówno części chłodzącej, jak i zamrażalnika pojawiała się ogromna warstwa lodu. Obecnie najnowsze lodówki mają opcję NoFrost, co oznacza, że nie zamarzają. Takie lodówki w swojej ofercie ma na przykład Beko czy Amica. Są wygodne, ponieważ zostały wyposażone w system odprowadzania wilgoci, który zapobiega powstawaniu szronu.
Jednocześnie jednak lodówki te nadal wymagają mycia raz na kilka tygodni. Aby to zrobić nie musisz ich odłączać od prądu ani próbować odmrozić. Jednakże raz w roku, a w przypadku kilkuletnich modeli trochę częściej, należy ją dokładnie rozmrozić i umyć. Jest to konieczne, by mogła funkcjonować bez zarzutu – nagromadzony lód i szron zaburza jej pracę. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o lodówkach.
Ile czasu rozmraża się lodówkę?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie – to zależy nie tylko od ilości lodu, który zalega w niej i w zamrażalniku, lecz także na przykład od temperatury pomieszczenie. Zamrażarka z reguły rozmraża się nieco wolniej, a cały proces potrafi trwać nawet kilka godzin.
Jednakże nie można na siłę przyspieszać procesu rozmrażania, na przykład przystawiając do otwartych drzwi lodówki farelki. Najlepiej, jeśli lodówka rozmrozi się sama, nawet jeśli nie trwa to najszybciej. Możesz przyspieszyć ten proces, wyciągając kawałki odpadającego lodu od razu z lodówki. Ale uwaga! Nie podważaj szronu nożem! Możesz łatwo przebić delikatne ścianki! Jeśli lód trochę podtopi się, możesz spróbować delikatnie usunąć go na przykład drewnianą łopatką kuchenną. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lodówkach no frost?
Jak szybko rozmrozić lodówkę i zamrażarkę?
Pierwszym krokiem jest odłączenie lodówki od prądu i uchylenie jej drzwiczek, by ciepłe powietrze mogło przenikać do środka. Następnie dokładnie zabezpiecz podłogę pod lodówką przed nasiąkaniem wyciekającą wodą – rozłóż na niej ścierki czy stare ręczniki. Otwórz także drzwiczki do zamrażalnika. Upewnij się, że odpływ w lodówce jest drożny i woda będzie mogła swobodnie nim schodzić.
Teraz pozostaje ci tylko czekać. Odpadający samoczynnie lód w zamrażarce możesz wyciągać na zewnątrz. Możesz także delikatnie go podważać, by móc go oderwać. Od czasu do czasu sprawdzaj, czy ścierki pod lodówką nie są mokre i ewentualnie wymieniaj na nowe. Niektórzy wstawiają do środka garnek z gorącą wodą – w ten sposób najszybciej usuniesz cały szron ze ścianek. Jest to jednak dość ryzykowny sposób, który może sprawić, że mechanizm chłodzący w lodówce zacznie szwankować.
Jeśli twoim problemem jest zamrażarka, która zaszła lodem, nie musisz rozmrażać całej lodówki. Możesz odmrozić tylko zamrażalnik. Niektóre modele (między innymi Beko czy Polar) mają specjalne wyłączniki, które pozwalają ustawiać różne temperatury w głównej komorze i w zamrażalniku. Dzięki temu możesz usunąć lód tylko z dolnej części, nie ruszając całej lodówki.
Jak rozmrozić lodówkę – końcowe mycie
Kolejnym krokiem jest dokładne umycie lodówki. Zwróć uwagę na wszystkie zakamarki, wymieć okruchy i resztki jedzenia, usuń wszelkie ślady po słoiczkach i warzywach. Wyciągnij wszystkie półki oraz szufladę na warzywa i umyj je w zlewie. Możesz zastosować do tego po prostu płyn do mycia naczyń – świetnie się sprawdzi, nabłyszczy szybki i odtłuści powierzchnię. Nie stosuj za ciepłej wody, by nie stłuc szklanej półeczki.
Przed włączeniem lodówki do prądu upewnij się, że wszystkie półki i elementy wewnętrzne są wytarte do sucha. Pozostałe na nich krople wody mogą od razu zamarznąć i zamienić się w szron, a to może spowodować, że za kilka miesięcy znów będziesz się zastanawiał, jak rozmrozić lodówkę i co zrobić ze znajdującym się w niej jedzeniem.