Jak się pozbyć pluskwy domowej? Domowe sposoby i sprawdzone porady na odpluskwianie
Pluskwa w domu oznacza, że czekają cię kłopoty. Walka z pluskwami jest trudna i czasami wymaga dość dużych nakładów finansowych. Te małe insekty są bardzo uciążliwe, a na dodatek niebezpieczne, ponieważ żywią się krwią ludzi. Pierwszym śladem ich obecności są swędzące ugryzienia na ciele. Podpowiadamy, jak się pozbyć pluskwy domowej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także ten artykuł o pluskwiakach w domu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Małe pluskwy domowe = ogromny problem
Pluskwy domowe są maleńkimi insektami. Mają od 4 do 6 mm długości i zaledwie 2 mm szerokości. Ich ciało jest lekko spłaszczone, ma brązowy kolor. Nie są na tyle małe, by ich nie zauważyć, ale początkowo wiele osób nawet nie wie, że zadomowiły się w mieszkaniu. Pluskwy żyją w łóżkach, chowają się w materacach, często zamieszkują tapicerkę mebli lub poduchy sof. Czasami zdarza się, że chowają się w starych książkach i ramach obrazów, wnikają w dywany i zwoje zasłon czy firan. Zdarza się także, że siedzą za listwami przypodłogowymi.
W takich miejscach nie sposób je zauważyć. Większość osób o obecności pluskiew dowiaduje się dopiero zauważając na ciele ugryzienia. Czerwone, swędzące ślady na odsłoniętych częściach ciała czasami mogą być jednak diagnozowane inaczej. Wyglądają jak reakcja alergiczna na proszek do prania lub jak ugryzienia pcheł. A im szybsze rozpoznanie problemu, tym lepiej. Kiedy owadów jest niewiele, szanse na wytępienie pluskiew są o wiele większe niż wtedy, gdy mieszanie przejęła już cała kolonia.
Zwalczanie pluskwy domowej – szukanie gniazda
Pierwszym krokiem do udanego pozbycia się pluskiew jest znalezienie gniazda, w którym się rozmnażają. Może to być trudne, ponieważ są prawie niewidoczne, ale pomoce mogą okazać się ich cechy charakterystyczne. W pokoju, w którym rozprzestrzeniły się pluskwy, unosi się nieprzyjemny, lekko słodkawy zapach, który pluskwy domowe roznoszą.
Dodatkowo – insekty wydalają wydzielinę podobną do krwi. Jeśli znajdziesz drobne, czerwone plamki na dywanie, zasłonie czy prześcieradle, to znaczy, że pluskwy domowe właśnie tam się rozprzestrzeniły. Chociaż w przypadku łóżka sprawa jest raczej oczywista – jeśli zostałeś pogryziony przez pluskwy w trakcie snu, najprawdopodobniej mieszkają one w materacu, pościeli lub meblach znajdujących się w sypialni.
Walka z pluskwami
Pluskwy nie biorą się z brudu. To nie zabrudzenia czy resztki jedzenia je przyciągają. Nawet w najlepiej wysprzątanych mieszkaniach mogą się pojawić, ponieważ przychodzą z zewnątrz. Często nawet sami nieświadomie je przynosimy, na przykład z hotelu lub komunikacji miejskiej. Chowają się w ubraniach i walizkach, czasami nosicielem jest zwierzę domowe lub goście, którzy sami mają nieuświadomiony problem z pluskwami w mieszkaniu.
Jednak wytępienie pluskiew uda się tylko wtedy, kiedy dokładnie posprzątasz. Dokładnie, to znaczy wszystko, łącznie z najdrobniejszymi elementami konstrukcji mebli. Pluskwy często mieszkają na zawiasach drzwiczek od szafek i na prowadnicach szuflad. Warto także odkręcić listwy przypodłogowe i dokładnie wyszorować przestrzeń pod nimi. Można zrobić to standardowymi detergentami do mycia i przy okazji zastosować specyfiki przeciwko pluskwom. Warto także rozłożyć liście orzecha włoskiego czy zastosować olejek lawendowy – insekty nienawidzą tych zapachów. Czyszczenie możesz przeprowadzić także za pomocą parownicy. Wysoka temperatura pary wodnej zabija zarówno dorosłe osobniki, jak i jaja, i larwy.
Mimo wszystko zabieg warto powtórzyć jeszcze kilka razy. Jaja pluskiew wykluwają się po 3 tygodniach, dlatego grozi ci ich nawrót. Musisz mieć pewność, że wszystkie zostały zniszczone. Jeśli problem jest większy i wytępianie pluskiew nie przynosi efektu, musisz wezwać ekipę dezynsekcyjną. Najlepiej zgłosić problem do spółdzielni. Stały efekt masz zagwarantowany tylko wtedy, jeśli w całym bloku zostanie przeprowadzone odpluskwianie. Te małe insekty czasami przechodzą od sąsiadów, więc jeśli tylko twoje mieszkanie zostanie zdezynfekowane, problem i tak może się powtarzać.
Jak się pozbyć pluskwy domowej z łóżka?
Pluskwy łóżkowe to chyba największy problem. Jeśli mieszkają w materacu, tak naprawdę niewiele możesz zrobić. Pościele, poszewki czy pokrowiec na materac możesz wyprać – pluskwy w każdym stadium rozwoju giną w temperaturze około 60 stopni Celsjusza. Warto także wyprać zasłony i firany, w podobnie wysokiej temperaturze. Materiałowy zagłówek łóżka możesz wyprasować gorącym żelazkiem – to powinno wystarczyć. Umyj dokładnie także całą ścianę koło łóżka i uszczelnij miejsca, w których mogą czaić się pluskwy, takie jak dziury w tapecie czy boazerii.
Jednak z materacem problem jest o wiele większy. Co prawda pluskwy łóżkowe mieszkają tuż przy wierzchnim materiale, ale w zasadzie nie ma się ich jak pozbyć. Po praniu większość materacy już nie będzie się nadawać do użytku, dlatego najczęściej trzeba będzie je po prostu wyrzucić. Zwalczanie pluskwy domowej w naprawdę mocno zapluskwionych mieszkaniach czasami może oznaczać wyrzucenie wszystkich mebli, nie tylko tych tapicerowanych. Oczywiście to już skrajny przypadek i jeśli zareagujesz odpowiednio wcześnie, uda ci się pozbyć pluskiew niewielkim kosztem.