Jak ustawić antenę satelitarną? 3 sposoby na szybkie ustawienie talerza
Niektóre kanały można odebrać tylko za pomocą anteny satelitarnej. Antena jest też dobrym sposobem na złapanie kanałów podczas wakacji w kamperze czy na działce. Z niniejszego poradnika dowiesz się jak poprawnie ustawia się satelitę. Powiemy też jaki rodzaj anteny wybrać i jak ją dostroić za pomocą telefonu. Niniejszy poradnik ma charakter informacyjny, nie instruktażowy. W celu zamontowania konkretnego typu anteny sprawdź instrukcję lub obejrzyj film instruktażowy.
Jeżeli szukasz szczegółowych parametrów, jak ustawić antenę satelitarną - znajdziesz je tu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jaką satelitę wybrać
Rodzaje anteny satelitarnej
Jak ustawić antenę satelitarną zależy między innymi od tego jaki sprzęt kupimy. Ważne jest też ustawianie we właściwym miejscu. Zanim zabierzemy się za zakup anteny i przygotowanie narzędzi dobrze jest wyznaczyć odpowiednie miejsce. Antenę ustawia się w kierunku satelity. Dlatego trzeba wybrać odpowiednie położenie talerza.
Spośród anten dostępnych dla zwykłych użytkowników najbardziej znane są paraboliczne i offsetowe. Te pierwsze to starsze modele. Coraz mniej ludzi decyduje się na ich zakup. Wadą anten parabolicznych jest to, że talerz jest zwykle głębszy, a konwertor przesłania dostęp do czaszy.
Do użytku domowego najlepiej wybrać antenę offsetową, o dużym, płaskim talerzu. Sat odbiera dużo lepiej, bo zwiększona jest sprawność pobierania sygnału. Konwertor nie jest kierowany bezpośrednio na satelitę, ale nie przesłania czaszy.
Warto jeszcze wspomnieć o antenie panelowej. Wyglądem przypomina spłaszczoną prostokątną skrzynkę, podobną do routera. Jest niewielka, łatwa do zamontowania i prawie niewidoczna. Można ją łatwo i szybko zamontować na dachu kampera, domku kempingowym. Jest też dobrym rozwiązaniem dla osób, które wynajmują mieszkanie i nie mogą samodzielnie decydować o zamontowaniu dużej anteny.
Jaka antena sprawdzi się najlepiej
Biorąc pod uwagę wszystkie parametry i cenę anteny satelitarnej, optymalną opcją jest antena offsetowa. Doskonale odbiera obraz, a wydatek nie jest tak duży jak przy parabolicznej. Jeżeli zamierzamy montować ją na stałe w naszym własnym domu czy mieszkaniu, to warto wybrać tę opcję.
Niestety jej wadą jest wielkość i to, że nie tak łatwo zamontować ją samemu. Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik pozwoli jednak przeskoczyć ten problem. W razie czego opłaca się nawet zatrudnić dodatkowo ekipę montującą i mieć dobrą, trwałą antenę.
Alternatywą dla osób, które często się przeprowadzają, albo chcą mieć dostęp do ulubionych kanałów na wakacjach jest antena panelowa. Prawidłowe ustawienie nie stanowi większego problemu. Poza tym montowanie i demontaż można przeprowadzić bardzo szybko.
Dobór narzędzi i parametry
Jak ustawić antenę satelitarną – narzędzia
Zanim przystąpimy do ustawiania anteny warto wiedzieć jakie narzędzia będą potrzebne. Jeżeli nie jesteście zaznajomieni z tymi narzędziami, to dobrze będzie zrobić sobie listę.
Do zamontowania anteny będziesz potrzebować:
- Wiertarki
- Klucza płaskiego
- Wkrętaka
- Noża (np. mocnego do tapet)
- Obcęgów
- Szczypiec tnących
- Kitu
- Poziomicy
- Kompasu
Oprócz tego przyda się taśma mocująca, a także drabina, lina. Antena nie zawsze jest sprzedawana ze stelażem. Kiedy ustalisz, gdzie chcesz postawić lub przytwierdzić swoją antenę wybierz odpowiedni uchwyt do zamontowania czaszy.
Pamiętaj o środkach bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli montujesz antenę na dachu. Najlepiej mieć specjalną drabinę do poruszania się po dachu. Przewiąż się liną i owiń ją wokół komina, w ten sposób zabezpieczysz się przed upadkiem. Sprawdź także ten artykuł z poradami, na jakiej wysokości powiesić telewizor.
Satelita hotbird i parametry
Najpopularniejszym nadajnikiem sygnału jest obecnie grupa satelit hotbird. Satelity nadają sygnał radiowy i telewizyjny, obecnie wyłącznie w technologii cyfrowej. Zasięgiem obejmują zachodnią część Eurazji i Afrykę Północną. Nie mają stałego położenia, dlatego jeżeli kierowałeś antenę w stronę hotbird dziesięć lat temu, lokalizacja może być zmieniona.
Obecne położenie nadających satelitów to 13*E, co znaczy, że znajdują się nad 13 południkiem wschodnim, na przecięciu z równikiem. Żeby poradzić sobie z prawidłowym dopasowaniem kąta nachylenia konwertora sprawdź jakie powinno być w twojej lokalizacji. W poszczególnych częściach Polski te wielkości różnią się nieznacznie.
Chociaż kanały telewizyjne wykorzystują nie tylko satelitę hotbird, to ta grupa nadajników wysyła sygnał większości polskojęzycznych kanałów. Wydając duże pieniądze na antenę z pewnością chcemy dobrze z niej skorzystać. Anteny offsetowe, nawet o talerzu z przekątną 60 cm, powinny sobie poradzić ze złapaniem tego sygnału.
Ustawiając samemu antenę musimy wziąć pod uwagę kilka parametrów:
- Kąt elewacji (czyli płaszczyzny talerza)
- Kąt konwertora
- Kierunek anteny
Dopasowanie tych trzech wielkości najlepiej przeprowadzać na podstawie tabeli. Tabele z zestawieniem parametrów, w zależności od położenia anteny.
Warto jeszcze dodać, że antena nie powinna znajdować się poniżej linii drzew. Jeśli spełnimy ten warunek, to łatwo będzie odbierać sat. Inaczej sygnał zostanie przesłonięty.
Trzy sposoby na ustawianie anteny
Ustawianie z pomocą kompasu
Naprawdę szybko można namierzyć sygnał sat, mając do dyspozycji kompas i tzw. satfinder. Jest to urządzenie lokalizujące nadajnik. Mimo wszystko można sobie poradzić i bez specjalistycznych urządzeń.
Oto prosty sposób jak ustawić antenę satelitarną z pomocą kompasu:
Sprawdź jaka jest twoja długość geograficzna wschodnia (Polska znajduje się między długościami 14*07 a 24*09). Wyznacz poprawnie północ za pomocą kompasu i określ na tej podstawie pozostałe kierunki. Warto zrobić to jeszcze przed załączeniem urządzeń, które mogą mieć wpływ na lekkie odchylenie wskazówki. Dobrze jest też dokładnie wyznaczyć azymut ściany lub dachu, do którego przyczepisz antenę. Elewację kierujesz na 13-19 stopień długości wschodniej.
Prawidłowe wyznaczanie kierunku za pomocą kompasu nie jest łatwe. Zwłaszcza jeżeli poza tym rzadko korzystasz z tego narzędzia. Lepszą opcją jest skorzystanie z telefonu. Wówczas aplikacja pomoże ci samodzielnie dostroić antenę.
Jak dostroić antenę z pomocą telefonu
Istnieje wiele aplikacji, które pomagają łatwo ustawić anteny. Najlepiej pobrać którąś z darmowych. Ustawianie anteny satelitarnej będzie łatwiejsze, jeżeli opanujemy jedną z takich aplikacji. Przykładowo DMSatFinder jest darmową aplikacją ze sklepu Googla. Po zainstalowaniu podłączamy ją do tunera przez WiFi lub WAN, wpisujemy IP (ewentualnie hasło tunera). Ustawiamy telefon w kierunku południowym i „łapiemy” sygnał SNR.
Jeżeli sygnał jest odpowiednio silny, to ustawiamy antenę w tę stronę. Wyłapanie sygnału za pomocą telefonu oszczędzi nam ustawiania wielu parametrów. Wystarczy dostroić aplikację i samemu zająć się tylko nachyleniem czaszy oraz konwertora.
Ta metoda nie ma wad poprzedniej. Jeżeli ktoś ma smykałkę do elektroniki i z łatwością posługuje się aplikacjami typu DMSatFinder, to bez problemu samodzielnie ustawi antenę. Gorzej, jeżeli będzie problem z odczytaniem lub konfiguracją parametrów. Nie każdy wie, jak namierzyć telefon czy skorelować sygnał z tunerem. Dla niektórych najlepsze jest najprostsze rozwiązanie. Poniżej kilka słów jak poprawnie ustawia się antenę z pomocą odbiornika.
Ustawianie przy pomocy odbiornika
Jak ustawić antenę satelitarną, jeżeli nie mamy i nie chcemy korzystać z kompasu, kątomierzy i aplikacji? Najpierw obserwujemy, w którą stronę są ustawione anteny sąsiadów. Z grubsza ustawiamy naszą w tym samym kierunku.
Drugi etap, to podłączenie małego telewizora lub komputera z tunerem TV. Manipulujemy poszczególnymi elementami anteny satelitarnej tak, żeby uzyskać najlepszy obraz. Alternatywą jest podłączenie od razu do odbiornika w mieszkaniu. Ten sposób jednak jest męczący i wymaga drugiej osoby do kontrolowania obrazu.
Jak widać namierzenie sygnału z satelity nie jest takie trudne. W zależności od umiejętności możemy to zrobić z pomocą sprzętu elektronicznego lub metodą prób i błędów. Najważniejsze to zachować bezpieczeństwo podczas montowania anteny.