Jak usunąć farbę olejną ze ściany? Sprawdzone metody i preparaty
Malowanie ścian farbami olejnymi było niegdyś bardzo modne i często stosowane w prywatnych domach. Dziś jest to już bardziej symbol starości, którego wielu z nas pragnie się pozbyć. Niestety usuwanie farby olejnej ze ścian nie należy do najprostszych ani najprzyjemniejszych czynności. Warto dowiedzieć się o wszystkich sposobach usuwania lamperii i wybrać ten, który sprawdzi się w naszym pomieszczeniu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przygotowanie pomieszczenia
Musimy pamiętać, że usuwanie farby olejnej ze ściany zawsze jest procesem żmudnym. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest dokładne przygotowanie pomieszczenia. Dobrze będzie zabezpieczyć wszystkie meble, parapety i podłogę. Dzięki temu unikniemy późniejszego usuwania zabrudzeń i drobnego pyłu.
Pamiętajmy też, że aby usunąć farbę olejną ze ściany, musimy przygotować odpowiednie preparaty i narzędzia, przyda się również odpowiednia odzież. Jeśli zamierzamy stosować środki chemiczne, wówczas zaleca się także zakup specjalnej maski zabezpieczającej drogi oddechowe. Bezpośrednio przed rozpoczęciem prac należy zamknąć drzwi i otworzyć okno. Dzięki temu pył i nieprzyjemny zapach nie dostaną się do pozostałych pomieszczeń mieszkalnych.
Metoda ręczna
Jednym z najpopularniejszych sposobów usuwania farby olejnej jest jej ręczne zdzieranie. Do zdzierania używamy szpachelki lub kawałka szkła. Szpachelka będzie polecana dla osób początkujących, jednak znacznie szybsze efekty uzyskamy przy użyciu szkła. Przy zdzieraniu fragmentem szkła musimy zachować szczególną ostrożność, bowiem łatwo można się pokaleczyć. Powyższa metoda jest dość czasochłonna i bardzo ciężka. Nadaje się wyłącznie do stosowania na niewielkich powierzchniach. Ręczne usuwanie farby olejnej z całych ścian byłoby zbyt pracochłonne.
Metoda chemiczna – czyli jak usunąć farbę olejną najlepiej?
Na większych powierzchniach znacznie lepiej sprawdza się usuwanie farby przy pomocy preparatów chemicznych. W ofertach handlowych znajdziemy wiele dobrych jakościowo preparatów, które złuszczają powierzchnię farby olejnej. Należy je nałożyć równomiernie na całą powierzchnię, a następnie odczekać kilka minut (stosując się do zaleceń podanych na opakowaniu). Preparat chemiczny złuszcza farbę i znacznie ułatwia jej usunięcie. Możemy ją zeskrobać ze ściany za pomocą szpachelki lub kawałka szkła. Oczyszczoną ścianę przemywamy wilgotną ściereczką. Dzięki temu usuniemy resztki preparatu złuszczającego.
Warto pamiętać, że metoda chemiczna nadaje się do zdzierania dwóch, maksymalnie trzech warstw farby. Przy większej liczbie warstw okazuje się nieskuteczna. Największą wadą tej metody jest uciążliwość związana z nieprzyjemnym zapachem preparatu chemicznego. Intensywny zapach może drażnić układ oddechowy, a co więcej będzie się utrzymywał w pomieszczeniu przynajmniej przez kilkanaście godzin. Stosowanie tej metody w małych, stale użytkowanych mieszkaniach jest niewskazane.
Metoda mechaniczna usuwania farby olejnej ze ściany
Farbę olejną możemy tez usunąć ze ścian za pomocą wiertarki wyposażonej w szczotkę drucianą. Należy zachować szczególną ostrożność, by nie uszkodzić nadmiernie ściany. Przy odrobinie wprawy możemy dokładnie usunąć całą farbę olejną bez użycia toksycznych preparatów chemicznych. Przy tego typu pracach z pewnością wytworzy się duża ilość pyłu. Pamiętajmy zatem o stosowaniu specjalnej maski ochronnej. Metoda mechaniczna wydaje się bardziej pracochłonna niż metoda chemiczna. Jednak możemy ją z powodzeniem stosować w użytkowanych mieszkaniach, a pomieszczenie będzie wolne od nieprzyjemnego, toksycznego zapachu.
Metoda termiczna usuwania farby olejnej
A jak usunąć farbę olejną ze ściany z drewna? Rozwiązaniem jest metoda termiczna. Możemy ją z powodzeniem stosować na ścianach wykonanych z drewna. Metoda termiczna polega na podgrzaniu farby specjalną opalarką. Ciepło zwiększa elastyczność lamperii i znacznie ułatwia jej usuwanie. Farbę zdzieramy szpachelką w momencie gdy jest jeszcze ciepła. Podgrzanie powinno zmniejszyć jej przyczepność i znacznie ułatwić cały proces. Pamiętajmy jednak, że metoda termiczna nie sprawdza się w przypadku ścian, które pochłaniają większe ilości energii cieplnej (metal, beton). Co prawda możemy ją stosować także i w tym wypadku, jednak podgrzewanie musi trwać znacznie dłużej. To z kolei wiąże się z ryzykiem trwałego i głębokiego uszkodzenia ściany.
Maskowanie
To ostatnia, a zarazem najłatwiejsza metoda. Widok farby olejnej usuwamy poprzez nałożenie nowej nawierzchni. Może być to dobra jakościowo farba ścienna, gładź szpachlowa lub płytki.
Na początek musimy zmatowić farbę olejną. W przeciwnym razie nowa powierzchnia nie będzie się trzymać starej farby olejnej. Przecieramy ją więc dokładnie drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie odpylamy i maskujemy nierówności (w przypadku późniejszego zastosowania farby). W trzeciej kolejności nanosimy równomierną warstwę preparatu gruntującego. Na tak przygotowaną nawierzchnię możemy już nakładać gładź, farbę ścienną lub naklejać płytki.
Maskowanie farby olejnej jest bardzo proste i ekonomiczne, jednak posiada także dużą wadę. Farba olejna znacznie zmniejsza właściwości paroprzepuszczalne ściany. Będzie to szczególnie niekorzystne w przypadku pomieszczeń wilgotnych (łazienki, kuchnie). Jeśli chcemy zwiększyć paroprzepuszczalność naszych nawierzchni, wówczas pozostaje jedynie usunięcie farby olejnej z całej powierzchni ściany.
Którą metodę usuwania farby olejnej ze ściany wybrać?
Jak widzimy każda metoda usuwania farby olejnej posiada własny szereg wad i zalet. Wybierając metodę należy sugerować się specyfiką naszego pomieszczenia oraz wielkością powierzchni na której znajduje się farba. Jeśli posiadamy niewielkie mieszkanie, a lamperia znajduje się na małej powierzchni, wówczas najlepiej sprawdzi się metoda ręczna, termiczna lub zwykłe maskowanie. Dzięki temu będziemy mogli przez cały czas korzystać z mieszkania i nie narazimy się na działanie toksycznych oparów.
Jeśli jednak powierzchnia farby olejnej jest większa, a my mamy możliwość czasowego nieużytkowania pomieszczeń, wówczas lepiej sprawdzi się metoda chemiczna. Z pewnością należy ona do najłatwiejszych i dość prostych. Równie skuteczna może być także metoda mechaniczna i termiczna. Jednak w ich przypadku występuje większe ryzyko głębokiego uszkodzenia powierzchni ściennych.
Musimy pamiętać, że usuwanie farby olejnej ze ścian nigdy nie będzie szybką i przyjemną czynnością. Jeśli nie czujemy się na siłach, lepiej będzie zatrudnić odpowiednich fachowców. Dobry specjalista sam wybierze najlepszą metodę usuwania farby olejnej i zapewni nam zadowalający efekt. Zaletą tego rozwiązania jest też szybki czas prac. Specjalista z pewnością poradzi sobie szybciej z tym problemem niż osoba, która nie posiada jeszcze żadnego doświadczenia.