Jak uszyć firankę krok po kroku? Oto praktyczny poradnik
Marzysz o nietypowych firanach albo chciałabyś mieć je w takim kolorze, jakiego nie możesz dostać w żadnym sklepie stacjonarnym czy Internecie? A może by tak spróbować je uszyć… samodzielnie? Szycie firan do kuchni, sypialni czy też salonu to może i zajęcie pracochłonne, ale wcale nie tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Jak uszyć firankę? Oto najważniejsze wskazówki!
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak uszyć firankę?
Przygotowanie stanowiska do pracy
Zanim zaczniesz szycie firanek, dokładnie przygotuj swoje stanowisko pracy. Właśnie od niego zależeć będzie bowiem, jakie zasłony ostatecznie… powstaną! Warto wyposażyć się w dobrej jakości krzesło (na kółkach), które ułatwi przemieszczanie się z firanką po całym stole. Oczywiście, niezbędne będą również poszczególne przybory:
- centymetr krawiecki
- nożyczki (jak najbardziej ostre)
- igły i poduszeczka na nie
- szpilki krawieckie
- kreda krawiecka
- maszyna do szycia (warto, by była zrobiona z metalowych części. Wówczas nie będzie się bowiem przesuwać podczas pracy)
- nici do szycia (różne kolory, które pozwolą uzyskać niejednorodne wzory firan do uszycia)
- przecinak
- pergamin (do wykrojów)
- żelazko (najlepiej z wydłużonym szpicem)
Jak wykonać firankę z woalu lub innego materiału?
Zasłony wykonywane ręcznie są zazwyczaj delikatną tkaniną bądź siateczką z mniejszymi czy też większymi oczkami. Trzeba wobec tego dobrać odpowiednią grubość nici po to, by firanki stały się ładną ozdobą, a nie tylko i wyłącznie niezbyt estetycznym… skrawkiem materiału! Możesz wykonać firanę z woalu, ale też zrobić zasłonki:
- siateczkowe typu markieta,
- firany żakardowe.
Najpierw omówimy sobie firany siateczkowe. Aby je obszyć, obetnij brzegi firany jak najrówniej – dzięki temu łatwiej można uszyć siateczkową zasłonę. Obcięcie ważne jest zresztą przy każdym materiale na zasłonie niezależnie od tego, na jakie wzory firan do uszycia się zdecydujesz. W przypadku siateczkowych, warto będzie je tylko delikatnie naciągać na brzegach, żeby były elastyczne. Szew z kolei musi być równy i posiadać jednakowy odstęp od brzegu.
Jak uszyć firankę z woalu? No cóż, uszycie takich zasłon do kuchni czy sypialni zawsze jest trochę trudniejsze. Warto w ich przypadku przypiąć materiał do stołu, żeby lepiej wycinać śliską tkaninę w łuk. Nie masz stopki do podwijania? Trzeba więc zrobić to ręcznie, delikatnie zaprasowując i szyjąc maszynowo tkaninę. Wybieraj do woalu jak najcieńsze igły! Jak wszyć taśmę do firanki tego typu? Cóż, musisz co kawałek przypinać ją szpilkami prostopadle do szwu – dzięki temu unikniesz marszczenia się i przesuwania materiału. Oczywiście, na samym końcu ważne będzie prasowanie. Żelazko trzeba nagrzać i delikatnie wyprasować szew. Zabierzmy się więc do szycia firan, krok po kroku! Przed prasowanie warto jednak firanę wyprać. Sprawdź zatem ten artykuł na temat prania firanek w pralce krok po kroku.
Szycie firanek krok po kroku
Szycie firan – etap pierwszy
- Najpierw zajmij się wykrojeniem swoich firan. Możesz odciąć najpierw pasek 15 cm woalu, z jakiego uszyjesz wiązania do zasłon. Złóż później duży prostokąt z materiału 400 cm x 300 cm, dłuższym bokiem na pół. Natnij go nożyczkami i przetnij na dwa mniejsze kawałki (200 cm x 150 cm). Rozciągnij w tym celu zmarszczenie, aby było prościej ciąć tkaninę.
- Następnie należy przyszyć lamówkę do obu kawałków, jednak tylko do boków i na dół. Góry nie zmieniaj!
- Nałóż na siebie podszyte kawałki – muszą mieć wspólny odcinek 80 cm. Przypnij go ostrożnie kilkoma szpilkami i przesuń po brzegówce.
- Wspólny odcinek dla obu kawałków gotowy? Czas na przyszycie taśmy! Jak wszyć taśmę do firanki? Otóż, zasada jest jedna. Musisz to robić zawsze w tym samym kierunku – wówczas nic nie będzie się ciągnąć. Stębnuj jej brzegi i staraj się szyć przez środek, między sznurkami. Uważaj jednak, aby sznurków tych nie złapać! Zegnij taśmę na brzegu, tuż przy lamówce. Później zagnij brzegówkę wzdłuż firanki (na ok. 2 cm do środka). Następnie trzeba ułożyć ją równo z taśmą i przyszyć, jednak możliwie blisko zagiętego materiału oraz brzegu taśmy. Warto będzie po przyszyciu uprasować firanę – jeszcze przed tym, zanim zaczniesz ją marszczyć.
Szycie firan – etap drugi
- Teraz należy wyciągnąć sznurki w ten sposób, by zmarszczyć firankę z 400 cm na ok. 200 cm. Koniecznie zawiąż sznurki, aby w ten sposób móc zablokować powstające marszczenie w łuk.
- Wykrojony pas trzeba podzielić na pół i następnie każdą wykrojoną połówkę złożyć jeszcze raz na pół. Należy uszyć pasy w ten sposób, by przeszyć je na łączeniu, jak najbliżej brzegu. Należy następnie przewlec dany pas na prawo i ponownie przeszyć szerokość ściegu. W ten sposób trzeba zamknąć szew, który był stworzony poprzednio. Przewlecz później niezszyty, krótszy z boków (też jak najbliżej brzegu), jednocześnie składając do środka pasa materiał.
- Teraz należy dokładnie wyprasować utworzoną całość i już możesz… cieszyć się swoją nową firaną!
Zakładając, że posiadasz karnisz zamocowany ok. 20 cm nad oknem, haczyk służący do zawiązania zasłony musi być na wysokości ok. 60 cm od parapetu i ok. 18 cm od bocznej części okna. Prawda, że to wcale nie takie trudne zadanie?