Jak wyczyścić filtr hepa krok po kroku? Poradnik praktyczny
Filtr hepa jest to specyficzny filtr, jaki często stosuje się w odkurzaczach, ale też oczyszczaczach powietrza czy nawilżaczach. Czasem jednak nawet on ulega eksploatacji – wiadomo, jak to z każdym urządzeniem tego typu bywa. Jak wygląda czyszczenie filtra hepa, czy jest on w ogóle zmywalny oraz czy filtry do odkurzacza… warto myć? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czyszczenie filtra hepa
Filtr hepa – co to jest?
Filtr hepa jest najczęściej używanym filtrem w odkurzaczach. Jego zadaniem jest filtrowanie powietrza, jakie przechodzi przed urządzenie i zatrzymywanie w nim pyłów, bakterii czy kurzu z otoczenia. Filtry hepa są bardzo skuteczne – dlatego też tak powszechnie się je stosuje. Dzięki filtrom hepa, alergicy mogą cieszyć się lepszą jakością powietrza w domu. Odkurzacz z filtrem hepa, np. marki Electrolux, będzie więc dla alergików… doskonałym rozwiązaniem!
Zazwyczaj filtr ten występuje jako walec czy też kratka – taki ma kształt. W środku filtra mieści się z kolei zwinięty w harmonijkę materiał filtracyjny, jaki zwiększa powierzchnię do pochłaniania brudów. Z zewnątrz jest też plastikowa ramka i często oznaczenia wokół niej. Niebieska ramka oznacza, że możesz umyć filtr. A może zauważyłeś tzw. kranik z wodą na filtrze? Oznacza to również, że filtr hepa jest zmywalny! Jeżeli go brak, prawdopodobnie filtr będzie niezmywalny (jednorazowy) i lepiej będzie go… wymieniać na nowy. Skoro posiadasz w domu odkurzacz z filtrem HEPA, zapewne dbasz o jakość powietrza.
Mycie filtra hepa
Filtr w odkurzaczu często się zużywa. Wraz z upływem czasu, traci on swoje chłonne właściwości i zdolność do zbierania kurzu. Jeżeli jednak zakupisz np. odkurzacz Zelmer ze zmywalnym filtrem, będziesz mógł go samodzielnie… odświeżyć! Robi się to głównie pod bieżącą wodą. Nie można pod żadnym pozorem czyścić filtrów ostrymi szczotkami – niestety, ale to może znacznie osłabić ich efektywność. Kiedy pojawią się większe zabrudzenia, warto będzie wymienić filtr hepa na nowy.
Zwróćmy jeszcze uwagę na filtr hepa 13. Tego typu filtry do odkurzacza są wysoko kwalifikowane – jako zatrzymujące ponad 99,95 % zanieczyszczeń pochodzących z wdychanego przez nas powietrza! W przypadku filtra tego typu, również trzeba sprawdzić jego oznaczenia. Zazwyczaj jednak filtr hepa 13 jest… niezmywalny – a więc, trzeba go będzie po całkowitym zużyciu zmienić na nowy.
Mycie filtra hepa – o czym pamiętać?
Czyszczenie filtra hepa
Jeżeli chcesz korzystać z filtra hepa przez możliwie długi okres czasu, po prostu musisz go… konserwować. Konserwowanie polega na wyjęciu np. z odkurzacza Electrolux bądź Zelmer filtra hepa i jego mechanicznym oczyszczeniu. Musisz np. wyjąć znajdujące się tam włosy bądź sierść. Następnie, filtr należy umyć. Koniecznie znajdź zatem informację, czy możesz filtr hepa wyczyścić samodzielnie! Kiedy będziesz wyjmować filtr zwróć uwagę na to, że po jednej stronie jest czysty, a po innej znajduje się sporo kurzu czy zabrudzeń. Musisz zdjąć je dłonią (w rękawiczce) i delikatnie przemyć pod bieżącą wodą w taki sposób, by filtra nie uszkodzić. Możesz to robić raz na rok lub raz na pół roku. Oczywiście, po przepłukaniu wodą, pozostaw filtr do wyschnięcia (naturalnego!). Nigdy nie wkładaj też mokrego filtra do odkurzacza!
Jak dokładnie umyć odkurzacz z filtrem hepa?
Oto instrukcja krok po kroku, jak wygląda czyszczenie filtra hepa:
- Wyciągnij filtr z odkurzacza.
- Zdejmij znajdujące się na nim kłębki kurzu i inne zanieczyszczenia,
- Umyj filtr pod bieżącą wodą – najlepiej pod większym ciśnieniem, żeby lepiej go wyczyścić!
- Doczyść zakamarki szczoteczką do zębów (koniecznie miękką!) albo patyczkiem higienicznym.
- Przetrzyj całość, zachowując przy tym dużą ostrożność!
- Możesz wspomóc się nieco płynem do mycia naczyń lub mydłem, jeżeli zabrudzenia są trudne do usunięcia.
- Zostaw urządzenie do wyschnięcia – daj mu wyschnąć… naturalnie!
Mimo wszystko, filtry hepa po czasie zawsze lepiej będzie wymieniać na nowe niż je czyścić. Dzięki temu będziesz mieć bowiem 100 % pewności, że filtr będzie działał sprawnie i pełnił swoją funkcję w… należyty sposób!