Jak wyczyścić srebro? Oto cztery sprawdzone sposoby
Mając w domu srebrną biżuterię, zastawę lub drobne ozdoby na półkach chcemy, żeby zawsze wyglądały jak nowe. W końcu taka jest rola srebra – ma przyciągać uwagę swoim blaskiem. Istnieją różne domowe sposoby, które można wykorzystać, żeby skutecznie pozbyć się czarnego nalotu na srebrnych przedmiotach. Oto poradnik jak wyczyścić srebro domowym sposobem.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o czyszczeniu srebra.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak czyścić srebro pastą do zębów
Pasta do zębów – najpopularniejszy sposób na srebrną biżuterię
Jeżeli macie w domu srebro, to na pewno już kiedyś od kogoś słyszeliście o tej metodzie. Najprościej jest czyścić srebro pastą do zębów. Po pierwsze pasta z reguły zawsze jest w domu. Po drugie robi się to dość szybko w porównaniu z niektórymi innymi domowymi sposobami. Przyjrzyjmy się więc, jak wygląda ten najpopularniejszy sposób na czyszczenie srebrnych przedmiotów.
Do wyczyszczenia srebra będziemy potrzebować flanelowej szmatki lub miękkiej szczoteczki oraz pasty do zębów. Bardzo sczerniałe srebro najlepiej jest pokryć pastą i zostawić ją na kilka minut. Następnie delikatnie szorować szmatką lub szczoteczką. Jeśli zabrudzona jest większa gładka powierzchnia, to dobrze będzie użyć szmatki. Szczoteczka skutecznie wyczyści z czarnego nalotu wszelkie inkrustacje i drobne zagłębienia. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt intensywne szorowanie może zostawić na powierzchni zarysowania.
Po przeprowadzeniu czyszczenia należy srebro umyć ciepłą wodą. Po wyschnięciu lub osuszeniu można jeszcze przeprowadzić szybkie polerowanie za pomocą szmatki z mikrofibry.
Czy pasta czyści naprawdę skutecznie?
Wbrew pozorom zdania, czy srebro powinno się czyścić za pomocą pasty do zębów, są podzielone. Z jednej strony jest to mało inwazyjna metoda, z drugiej można niechcący zarysować powierzchnię. Czyszczenie domowym sposobem może się wydawać proste, ale również wymaga odpowiedniego dobrania narzędzi. Dlatego warto wiedzieć jak wyczyścić srebro pastą do zębów, nawet po to, żeby uniknąć niektórych minusów tej metody.
Przede wszystkim trzeba użyć delikatnej pasty. Kiedy chcemy mieć białe zęby bez nalotu, to wybieramy pastę z dużymi drobinkami czyszczącymi. Zupełnie inaczej jest w przypadku czyszczenia srebra. Pasta powinna być delikatna, na przykład przeznaczona do wrażliwych dziąseł. Szczoteczka koniecznie musi być bardzo miękka. Najlepiej użyć takiej dla małych dzieci. Alternatywą jest miękki pędzel.
Soda oczyszczona domowym sposobem na srebro
Czyszczenie srebra sodą z octem
Kto stosował domowe sposoby na czyszczenie i mycie różnych domowych przedmiotów, wie, że soda oczyszczona i ocet są uniwersalnymi środkami na wszystko. Nie powinno więc być niespodzianką, że potrafią czyścić także srebro.
Najlepiej wykorzystać je przygotowując kąpiel, w której zanurzymy naszą srebrną biżuterię. Pamiętamy jednak, że roztwór nie jest po to, żeby myć zabrudzenia z tłuszczu czy kurzu. Zanim przygotujemy kąpiel sodową najlepiej umyć je wodą ze zwykłym detergentem (płyn do mycia naczyń, mydło w płynie).
Roztwór przygotowujemy z litra gorącej wody, do której dodajemy po łyżce sody oczyszczonej i octu. Zanurzamy w płynie sczerniałe srebra, które mamy w domu. Dobrze jest dodatkowo położyć na dno naczynia, w którym myjemy, folię aluminiową (jak to dokładnie działa wyjaśniamy dalej). Jeżeli nalot nie jest wielki, to przedmioty można dość szybko wyjąć, przepłukać bieżącą wodą i wysuszyć. Czyszczenie bardzo sczerniałego srebra może wymagać kąpieli nawet przez kilka godzin.
Czyszczenie w sodzie z sokiem z cytryny i mydłem
Alternatywnym domowym sposobem na wykorzystanie sody oczyszczonej jest połączenie jej z mydłem i sokiem z cytryny. Jak wyczyścić srebro w tej kąpieli? Dokładnie tak samo, jak w przypadku roztworu sody z octem. Zabrudzone przedmioty można zostawić w kąpieli na około pół godziny. Ten czas powinien wystarczyć, żeby znikł nieładny nalot. Niektórzy wolą czyścić srebro w wodzie z cytryną i mydłem, ponieważ ma ona przyjemniejszy zapach niż połączenie sody z octem. Przy okazji mydło usuwa tłuszcz, więc nie ma problemu ze wcześniejszym odtłuszczaniem.
Jak to bywa z domowymi sposobami, mają one zawsze kilka wersji. Nie inaczej jest z czyszczeniem srebra za pomocą sody. Dużo prostszym sposobem, żeby umyć srebrne przedmioty, jest dodanie łyżeczki sody na szklankę wody. Ten mocny roztwór powinien skutecznie wyczyścić drobny nalot już po kilku minutach kąpieli. Po wyjęciu z roztworu zostawiamy przedmioty do wyschnięcia, a następnie polerujemy.
Jak wyczyścić srebro innymi substancjami?
Czyszczenie srebra solą kuchenną
Domowe sposoby są najlepsze, kiedy wykorzystują najbardziej dostępne substancje. Jeżeli nie posiadamy sody oczyszczonej, to z całą pewnością mamy w domu choć trochę soli.
Żeby czyścić srebro domowym sposobem z użyciem soli trzeba jej użyć więcej niż sody oczyszczonej. Na 1 litr gorącej wody powinno wystarczyć 5 łyżek soli. Tak jak w przypadku sody oczyszczonej można zabezpieczyć dno i boki naczynia wykładając je folią aluminiową. Tu ważna uwaga – niezależnie od tego, jakie domowe sposoby czyszczenia stosujemy, nie powinno się urządzać kąpieli srebra w metalowych naczyniach. Optymalna będzie plastikowa lub szklana miska.
Naszą biżuterię lub sztućce wrzucamy do takiego roztworu na pół godziny. Po takiej kąpieli trzeba przedmioty myć jeszcze wodą z mydłem, żeby zeszła osiadającą sól.
Jak można wykorzystać folię aluminiową?
Istnieje wiele odpowiedzi na pytanie, jak wyczyścić srebro. Folia aluminiowa jest jedną z nich. Jeżeli próbowaliście już kąpać srebrne przedmioty, to może zauważyliście, że folia po jakimś czasie „przejmuje” osad. Między folią aluminiową (a dokładniej glinem) a siarczkiem srebra dochodzi do reakcji elektrochemicznej. Żeby lepiej wykorzystać to zjawisko, trzeba się skupić na aluminium jako głównym czynniku czyszczącym. Przepis wygląda podobnie jak w przypadku kąpieli w roztworze. Tu jednak przyjrzymy się reakcji zachodzącej między zaśniedziałą powierzchnią srebra i folią aluminiową.
Do przygotowania eksperymentu wykorzystamy szklane naczynie. Na pewno każdy ma w domu takie, które nie pęknie po wlaniu gorącej wody. Dobrze będzie przetrzeć folię papierem ściernym i ułożyć ją na dnie błyszczącą stroną do góry. Można wykorzystać opisany wcześniej roztwór soli, ale dla lepszego efektu możemy go wzbogacić o sodę oczyszczoną i ok. 150 ml octu (na litr gorącej wody). Zanurzamy nasze przedmioty ze srebra i dość szybko możemy zauważyć zmianę. Przyłożone do folii sztućce i biżuteria tracą osad. Najlepiej wyjąć przedmioty, kiedy woda całkiem ostygnie. Po wyjęciu kończymy czyszczenie, przecierając miękką szmatką.
Jak przechowywać przedmioty ze srebra?
Nawet najlepsza wiedza jak wyczyścić srebro domowymi sposobami nie wystarczy, żeby właściwie zadbać o przedmioty z tego metalu. Trzeba też wiedzieć jak je przechowywać, żeby jak najdłużej zachowało blask. Prostym domowym sposobem, który sprawdza się w przypadku biżuterii, jest zamykanie w foliowej torebce bez dostępu powietrza. Poza tym powinno się ograniczyć kontakt przedmiotów z wilgocią i światłem słonecznym. Jeżeli nie chcemy ich zbyt często czyścić, to po prostu trzymajmy je w suchej szufladzie. Nie jest dobrym pomysłem nieustanne eksponowanie srebrnej biżuterii. Najlepiej trzymać każdy przedmiot w osobnej torebce lub pudełeczku. Dotyczy to nie tylko przechowywania srebra, ale też srebra ze złotem. To nie tylko zapobiegnie powstawaniu nalotu, ale też zarysowaniom, a przecież na te ostatnie domowe sposoby tak łatwo nie pomogą. Poza tym metali szlachetnych nie powinno się czyścić zbyt często.
Pamiętajmy również, że nie wszystkie sposoby nadają się do czyszczenia ozdób z łączonych materiałów. Na przykład metodę z aluminium powinno się stosować wyłącznie do czystego srebra np. sztućców.
Srebro jest cennym metalem o wielu funkcjach. Chociaż pięknie wygląda oraz można je stosować na wiele sposobów (np. opatrunki ze srebrem, srebro koloidalne), to zawsze wymaga specjalnego traktowania. Wiedza jak wyczyścić srebro domowym sposobem i jak je przechowywać pozwala oszczędzić sobie pracy na przyszłość. Domowe sposoby czyszczenia są też dobrą okazją, żeby lepiej zrozumieć procesy chemiczne związane z tym metalem.