Jak wygląda ugryzienie pluskwy? Charakterystyczne cechy pogryzienia przez pluskwy
Możesz nawet nie zauważyć, że do twojego mieszkania wprowadziła się pluskwa domowa. To mały owad, którego trudno zidentyfikować, ponieważ raczej nie wychodzi w ciągu dnia. Pierwsze objawy to niestety już ślady po ugryzieniu pluskwy. Jak rozpoznać ukąszenie pluskwy i co zrobić, gdy już zdiagnozujesz problem?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także ten artykuł o pluskwiakach w domu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
Pluskwa domowa żywi się krwią człowieka i różnych zwierząt. Jeden osobnik wychodzi na żer raz na kilka dni, ale jeśli w twoim mieszkaniu żyje duża grupa insektów, pogryzienie może być naprawdę poważne i niebezpieczne. Ukąszenie pluskwy nie jest zbyt charakterystyczne. Pojawiają się drobne, czerwone krostki, czasami niewielkie obrzęki, które mogą przypominać ugryzienie komara, są jednak mocno zaczerwienione. Bardzo często jest ich kilka w jednej linii, jedno obok drugiego.
Pluskwy żerują tylko w nocy, ale gryziona osoba nie budzi się, ponieważ ukąszenia są zupełnie bezbolesne. Ślady po ugryzieniu pluskwy mogą lekko swędzieć. Owady atakują odsłonięte i nieowłosione części ciała. Wypryski pojawiają się najczęściej na brzuchu, szyi i rękach. Ostre reakcje alergiczne na ugryzienie pluskwy zdarzają się bardzo rzadko, najczęściej przechodzi to łagodnie i już po 2-3 dniach nie ma śladu po ukąszeniach.
Jak rozpoznać pogryzienie przez pluskwy?
Niestety rozpoznawanie ukąszeń może być bardzo utrudnione. Objawy pogryzienia przez pluskwy są bardzo podobne do innych chorób i schorzeń. Bardzo często są przez lekarzy diagnozowane jako alergia skórna lub uczulenie na proszek do prania.
Można jednak rozpoznać, że to pluskwy są przyczyną problemu, jeśli ukąszeń jest więcej. Najczęściej pojawiają się w charakterystyczny sposób – są ułożone po co najmniej trzy w jednej linii. Aby jednak mieć pewność, że przyczyną są pluskwy, warto byłoby złapać owada. Takie same objawy dają ugryzienia po wszach i pchłach.
Pluskwa domowa w mieszkaniu
Pluskwa domowa może pojawić się w mieszkaniu z wielu powodów. To nie brud ją przyciąga, zadamawia się także w najbardziej wysprzątanych pomieszczeniach. Najczęściej zostaje po prostu przyniesiona z zewnątrz lub przechodzi z mieszkania sąsiadów. Pluskwy z reguły chowają się w łóżkach i tapicerkach mebli. Dlatego możesz je przetransportować z hotelu. Zaplątują się w ubrania leżące na fotelach lub po prostu przenosisz je na ciele. Czasami kryją się w starych książkach i ramach obrazów. Można także przynieść je ze środków komunikacji publicznej. Najczęściej problemem są stare pociągi.
W mieszkaniu pluskwa domowa nie tylko zajmuje łóżko i sofy. Bardzo często żyje w zwojach zasłon, dywanach, na meblach postawionych blisko łóżka, czasami kolonie są pod listwami przypodłogowymi. Owady wychodzą tylko w nocy, ale zdarza się, że możesz natknąć się na martwego insekta. Pluskwa domowa jest mała i płaska, ma około 4-6 mm długości i ciemnobrązowe ciało. Nie da się jej pomylić z żadnym innym owadem. Pluskwę można rozpoznać także po zapachu. Jeśli jest ich dużo, w powietrzu wyczuwa się mdły, lekko słodki i nieprzyjemny zapach, który te owady wydzielają.
Zwalczanie pluskiew
Jak tylko je rozpoznasz, od razu trzeba zacząć walkę. Im mniej jest pluskiew, tym łatwiej sobie z nimi poradzisz. Nie licz na to, że istnieją jakieś cudowne domowe sposoby, zwalczanie pluskiew jest bardzo trudne. Przede wszystkim musisz znaleźć ich źródło. Jeśli zostałeś pogryziony podczas snu w łóżku, prawdopodobnie będziesz musiał wyrzucić materac. Jego niestety nie da się wyprać w wysokiej temperaturze, więc trzeba będzie się z nim pożegnać. Należy także zastanowić się nad wymianą kołder i poduszek.
Wszystkie domowe sposoby na zwalczanie pluskiew skupiają się przede wszystkim wokół prania i sprzątania. Wszystkie zasłony i firany i całą pościel należy wyprać w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza. Dopiero w takiej giną pluskwy i ich jaja. Należy także umyć dokładnie wszystkie meble i odkręcić listwy przypodłogowe, by móc wyszorować przestrzeń między nimi. Jeśli owadów jest dużo, należy przeprowadzić dezynsekcję nie tylko twojego mieszkania, lecz najlepiej całego bloku. Zabieg na stałe powinien wyeliminować problem pluskiew.