Jak wyprać rolety materiałowe - sprawdzone sposoby na mycie rolet
Kiedy letnie upały mocno dają się nam we znaki, zaczynamy doceniać funkcjonalność rolet okiennych. W takiej sytuacji są one nieocenionym luksusem. Niestety rolety mają jedną wadę – szybko się brudzą. Dlatego dziś podpowiadamy, jak wyprać rolety materiałowe, jak umyć rolety okienne, których nie da się wyprać w pralce oraz jak usunąć pleśń z tkaniny.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak prać rolety rzymskie?
Rolety rzymskie wyglądem przypominają zasłony. Różnica polega jedynie na sposobie rozsuwania. Zasłony przesuwa się na boki, natomiast rolety rzymskie podnosimy i opuszczamy za pomocą sznureczka lub innego mechanizmu. Poza tym obie „osłony” niewiele się różnią. Zarówno jedne, jak i drugie można prać w pralce i prasować.
Jak prać rolety rzymskie? Produkt został skonstruowany w taki sposób, abyśmy mogli łatwo zdemontować rolety, kiedy będziemy chcieli je wyprać. Pranie rolet powinno odbywać się na programie przeznaczonym do delikatnych tkanin, a więc bez wirowania.
Spore znaczenie ma również detergent, w którym będziemy prać rolety. Najlepiej, jeśli będzie to produkt odpowiedni dla rodzaju tkaniny, z jakiej została wykonana roleta. Po wypraniu należy rozłożyć ją do wyschnięcia. Zanim założymy roletę na stelaż, można ją uprasować. Odprasowana i czysta roleta z pewnością będzie ozdobą każdego wnętrza. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu porady na temat prasowania?
Jak czyścić rolety dzień noc, które nie nadają się do prania w pralce?
Wiemy już, jak wyprać rolety materiałowe. Czas więc na czyszczenie rolet materiałowych, np. typu dzień noc (duolight). Tutaj wymagana jest ostrożność. Delikatny materiał bardzo łatwo można odbarwić. Dlatego pranie rolet tego rodzaju w pralce jest zabronione. Taki zabieg mógłby je tylko zniszczyć. W takim razie jak czyścić rolety dzień noc?
Czyszczenie rolet wewnętrznych tego typu powinno się wykonywać zwykłą, lekko wilgotną ściereczką z mikrofibry. Zanim jednak weźmiemy do ręki ściereczkę, warto odkurzyć rolety za pomocą wąskiej końcówki wyposażonej w szczoteczkę. Przecierając rolety szmatką, nie należy używać dużej ilości wody, ponieważ na tkaninie mogą pozostać zacieki.
W przypadku niewielkich zabrudzeń można przeprowadzić czyszczenie rolet materiałowych za pomocą szkolnej gumki do ścierania. Pocieramy tkaninę bardzo delikatnie, aby zabrudzenie się jeszcze bardziej nie roztarło. Warto jednak najpierw wykonać niewielką próbę na mało widocznym fragmencie rolety, by sprawdzić, czy gumka nie zostawi śladów. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także artykuł z poradami, jak prać ręczniki.
Czyszczenie rolet wewnętrznych z pleśni
Czasem może się zdarzyć, że czyszcząc roletę materiałową na mokro, z pośpiechu zwiniemy lekko wilgotną tkaninę. Na skutek wilgoci na rolecie pojawić się może pleśń. Na takie plamy szczególnie narażone są rolety w kuchni i łazience. Co wtedy? Jak usunąć pleśń z rolety?
Zastosowanie środka chemicznego jest w tym wypadku bardzo ryzykowne, ponieważ możemy w ten sposób odbarwić roletę. W takiej sytuacji zaleca się zeszczotkowanie pleśni i przetarcie plamek ściereczką z mikrofibry, namoczoną w roztworze płynu do naczyń, ciepłej wody i proszku do prania.
Po przeczytaniu powyższych wskazówek wszelkie wątpliwości, jak wyprać rolety materiałowe typu rzymskiego oraz jak umyć rolety okienne z delikatnego tworzywa, powinny zostać skutecznie rozwiane. Pamiętajmy, że zadbane rolety gwarantuje systematyczne czyszczenie.