Jak wyregulować okno krok po kroku - praktyczny poradnik
Na rynku dostępne są różne rodzaje okien. Wszystkie muszą spełniać normy co do szczelności. Jednak nie każdy wie, że istnieją różne stopnie szczelności okna. Poza tym najważniejsza jest tu regulacja docisku okna. Dlatego w niniejszym poradniku powiemy, jak wyregulować okno, żeby było szczelne i czego się spodziewać po różnych typach okien.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Regulacja okna na zimę
Dlaczego warto uszczelnić okna na zimę?
Prawdę mówiąc szczelne okna warto mieć przez cały rok. Jednak szczególnie ważna jest ich regulacja na zimę. W zimnych miesiącach energia cieplna łatwiej ucieka z pomieszczenia. Częściej zdarza się też wietrzna pogoda, która sprawia, że przez okno wpada do pomieszczenia zimne powietrze.
Regulacja szczelności okien jest bardzo ważna nie tylko dla naszego komfortu. Oczywiście lepiej nie przeziębiać się tylko dlatego, że zaniedbaliśmy okno. Jednak przy nieodpowiednim wyregulowaniu skrzydła okiennego ogrzewanie staje się też droższe. Energia cieplna nie jest w stanie zatrzymać się w pomieszczeniu.
Z tego powodu warto sprawdzić szczelność okien i ich dociśnięcie do ramy, zanim zacznie się zima. Regulacja okna uchylnego ma dodatkową zaletę. W razie ostrego wiatru okno ustawione na mikrowentylację nie zostanie wypaczone z zawiasów. Oszczędzimy nie tylko na ogrzewaniu, ale być może na zakupie nowych okien.
Regulacja docisku okna, o czym warto wiedzieć?
Przepuszczalność powietrza jest dokładnie określona dla różnych okien, w zależności od powierzchni całkowitej oraz długości linii stykowej. Kiedy kupujemy nowe okna powinny one spełniać te normy. Jednak po jakimś czasie używania zawiasy luzują się, a uszczelki wyrabiają. Regulacja okien plastikowych będzie polegać na przywróceniu im sprawności.
Istnieją cztery klasy przepuszczalności, zgodnie z normą PN-EN 14351-1+A1:2010. Pierwsza jest najsłabsza, czwarta najmocniejsza. Mówiąc inaczej – im wyższa klasa tym okno jest szczelniejsze. Nie pomoże regulacja zawiasów ani uszczelki, jeżeli okno generalnie słabiej chroni przed przenikaniem powietrza do pomieszczenia.
Rozszyfrujmy teraz oznaczenia szczelności okien: 1 (150) (50), pierwsza liczba, to oznaczenie klasy przepuszczalności powietrza, druga, to najwyższe ciśnienie próbne, trzecia jest wartością przepuszczalności powietrza w stosunku do powierzchni całkowitej na 100 Pa m3/m2*h. Nie będzie nam potrzebna dokładna instrukcja do rozszyfrowania tych liczb. Wystarczy, że zrozumiemy prostą zasadę, im większa klasa tym szczelniejsze okno, a ostatnia liczba mówi o przepuszczalności powietrza. Dla porównania przy klasie czwartej najwyższe ciśnienie próbne wynosi 600, a przepuszczalność zaledwie 3. Jest różnica, prawda? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i czym uszczelnić okna.
Różnice między oknami – Rehau, Veka i inne
Charakterystyka produktu, a regulacja szczelności okien
Kiedy chcemy wyregulować okna na zimę zapewne nie mamy już co rozmawiać o wyborze producenta. Dla wszystkich tych, którzy jednak rozważają kupno nowego okna będzie to dodatkowa wskazówka. Różni producenci proponują różne rozwiązania techniczne dla swoich okien.
Na przykład Rehau produkuje okna sześciokomorowe (profile Geneo). To doskonała propozycja do nowoczesnych domów energooszczędnych i pasywnych. Profile klasy A są standardem w oknach produkowanych przez firmę Veka. Jest to profil o grubości ścianki 3 mm. Pozwala to dodatkowo chronić przed zimnem i hałasem z zewnątrz. Drutex może zaproponować różne modele. Na przykład Iglo5 to pięciokomorowy profil i blokada błędnego położenia klamki.
Mimo wszystko nawet takie okna jak Drutex czy Rehau wymagają regulacji zawiasów i konserwacji po pewnym czasie. Większych zabiegów naprawczych powinni dokonywać specjaliści z certyfikatem. Natomiast każdy z nas może dokonać drobnej regulacji docisku okna, jeżeli zastosuje się do instrukcji producenta. Warto też pamiętać, że zła regulacja okien dobrej jakości, takich jak wymienione wcześniej Veka klasy A, może być winą ekipy montażowej. Wówczas nie należy rozwiązywać problemu samodzielnie. Montujący okna powinni postępować zgodnie z instrukcją, jeżeli tego nie zrobili, to możemy zgłosić reklamację.
Czy warto kupować tanie okna?
Jeżeli stoisz przed dylematem jakie okna kupić, to zwróć uwagę na powyższe cechy charakterystyczne. Można kierować się firmą, ale warto też wybrać odpowiedni model do danego pomieszczenia. Drutex na przykład oferuje stosunkowo niedrogie okna bardzo dobrej jakości. Ma też atestowanych specjalistów od regulacji szczelności okien. W przypadku tej, jak i każdej innej firmy warto sprawdzić czy ekipa montażowa rzeczywiście wie, jak wyregulować okno. Dobra firma montażowa powinna posiadać odpowiednie certyfikaty.
Jeżeli chodzi o konserwację i regulację okien plastikowych słabszej jakości, to na pewno nie daje ona takich rezultatów jak przy dobrych markach. Mimo to warto sprawdzić okna i przeprowadzić regulację skrzydła okiennego zgodnie z podaną poniżej instrukcją.
Nie każdego stać na wymianę okien, kiedy te gorszej jakości są już mocno zużyte. Do czasu zebrania wymaganej kwoty odpowiednie dociśnięcie do ramy, przeczyszczenie uszczelek i regulacja klamek powinny poprawić szczelność. Jeżeli jednak mamy wybór lepiej kupić okna takie jak Veka albo Rehau opisane powyżej lub innych dobrych firm.
Instrukcja regulacji okien
Jak sprawdzić czy potrzebna jest regulacja docisku okna?
Pierwszym sygnałem, że potrzeba regulacji okien plastikowych są przeciągi przy zamkniętych oknach. Nawet jeżeli nie czujemy wiatru, to w pomieszczeniu może być zimniej niż powinno. Wówczas warto sprawdzić dociśnięcie skrzydła okiennego do ramy oraz czy uszczelki nie uległy zniszczeniu. Zanim przystąpimy do regulacji okna uchylnego, warto sprawdzić czy podczas mikrowentylacji nie przedostaje się do pomieszczenia zbyt dużo zimnego powietrza.
Niezależnie od tego czy marzniemy w pokoju czy nie, warto sprawdzić szczelność okien na zimę. Do przetestowania wystarczy goła ręka. Przesuwamy dłoń wzdłuż szyby i ramy okiennej. Jeżeli przy zamkniętym oknie czuć lekki podmuch powietrza to powinniśmy zabrać się do regulacji docisku okna.
Jeżeli nie jesteś pewien czy czujesz podmuch można przeprowadzić test używając piórka albo paska cienkiego papieru. Nawet mała nieszczelność spowoduje, że lekki materiał będzie poddany prądowi powietrza. Wskaże też z której strony dociera wiatr.
Sygnałem alarmującym, nawet jeżeli nie czujemy wiatru są problemy z otwieraniem i zamykaniem okien. Oznacza to, że są wypaczone i mogą dać nam w kość, kiedy będzie zimniej. Warto wtedy dokonać regulacji zawiasów jeszcze przed zimniejszym sezonem.
Regulacja okien - instrukcja
Do regulacji szczelności okien firmowych, takich jak Drutex, o których była mowa wcześniej, powinniśmy przystępować po podstawowym zapoznaniu się z instrukcją. W niniejszym tekście podajemy tylko ogólne wiadomości na temat tego jak wyregulować okno o standardowych parametrach.
Regulację okna uchylnego zaczynamy od znalezienia rolek ryglujących na okuciu skrzydła. Po otwarciu okna jest to dobrze widoczna, walcowata „śrubka”, umieszczona w szynie okucia. Standardowo reguluje się ją za pomocą klucza imbusowego. W niektórych typach okien wystarczy tylko imbus 4 mm. Czasami jednak potrzeba też imbusa 2,5 mm. Rolki dokręcamy i sprawdzamy, czy okno zamyka się prawidłowo. Jeżeli tak, to możemy zakończyć tę część pracy.
W celu regulacji wysokości skrzydła okiennego należy otworzyć okno, usunąć osłonkę na zawiasie i dokręcić imbusem widoczną śrubkę. Dokręcenie w prawo powinno powodować podniesienie skrzydła, w lewo odwrotnie. Dopiero po wykonaniu operacji sprawdzamy czy okno się zamyka i uchyla prawidłowo.
Jak widać podstawowa regulacja okien plastikowych i drewnianych nie jest niczym trudnym. Jeżeli jednak po naszych zabiegach okno nadal sprawia kłopoty, to najlepiej skontaktować się z serwisem lub firmą, która je montowała.