Jak zrobić aniołka - z papieru lub materiału - poradnik krok po kroku
Chcesz zrobić aniołki z papieru? A może zastanawiasz się nad ich uszyciem lub wydzierganiem? Oto poradnik, z którego dowiesz się jak zrobić aniołka z różnych materiałów i na różnymi metodami. Sposobów na wykonanie aniołka jest wiele. Wybierz najlepszy dla ciebie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rękodziele.
Z tego artykułu dowiesz się:
Papierowe aniołki krok po kroku
Jak zrobić płaskiego aniołka?
Najprostszy sposób na papierowe aniołki to wycięcie postaci według szablonu. Jeżeli jesteś osobą początkującą, to najlepiej skorzystaj z prostych wzorów, które znajdziesz w internecie. Takiego płaskiego aniołka możesz zrobić nawet z dziećmi w wieku przedszkolnym. Będzie to dobry pomysł, jeżeli chcesz z małym dzieckiem przygotować zabawki na choinkę.
Żeby dało się zawiesić aniołka na choince trzeba wyciąć dwie identyczne postacie z papieru. Po wewnętrznej stronie przyklejamy wstążkę lub sznurek i zaklejamy z drugiej strony. Płaskiego aniołka możemy też przykleić jako ozdobę na ręcznie robione pudełko czy okładkę scrapbooka.
Inna odmiana aniołków z papieru to postacie wycięte z tektury lub bristolu ze skrzydłami z bibuły. Skrzydła anioła są dla początkujących najtrudniejszym elementem do narysowania i wycięcia. Dlatego zrobienie ich z bibuły i umocowanie na tekturowej postaci będzie lepszym rozwiązaniem. Nadaje też figurce ciekawszy wygląd.
Jak je zrobić? Cienki papier lub bibułkę dopasowujemy szerokością do wielkości aniołka. Dzielimy na dwa prostokąty np. o wymiarach 5 na 4 cm. Składamy je w harmonijkę. Zszywamy jeden koniec każdej harmonijki, żeby powstało „skrzydło”. Tak przygotowane skrzydełka można przykleić za pomocą taśmy lub kleju. Można je też przyszyć do tylnej części aniołka.
Możecie też zrobić kilka papierowych aniołków z samych harmonijek. Dwa prostokąty bibuły lub cienkiego papieru przeznaczacie na skrzydła, jeden większy (10 na 8 cm) na tułów. Główkę z włosami wycinacie z papieru. Harmonijkę przeznaczoną na ciało aniołka zszywacie z jednej strony tak jak skrzydła. Przyszywacie skrzydełka i przyklejacie głowę. Aniołek gotowy. Zamiast głowy z papieru można użyć niewielkiej kulki ze styropianu. Można mu przyszyć pętelkę pod skrzydłami. Dzięki temu będziecie go mogli powiesić go na choinkę.
Anioł origami krok po kroku
Dla nieco bardziej zaawansowanych manualnie dobrym pomysłem jest aniołek origami. Istnieje kilka sposobów na złożenie aniołka z papieru. Poniżej przedstawiamy jeden z łatwiejszych pomysłów na to jak zrobić aniołka origami:
- Przygotuj dwa kwadraty z papieru, mniejszy (na skrzydła) i większy (na tułów) oraz kulkę ze styropianu (głowa).
- Złóż mniejszy w harmonijkę, następnie na pół, żeby powstała harmonijkowa kokarda.
- Większy składaj i rozkładaj tak, żeby powstały dwie linie łączące środek krawędzi i dwie łączące rogi papieru. Złóż papier wzdłuż dłuższej przekątnej, ale zaginając boki do środka. Powstanie mniejszy kwadrat. Każdy powstały róg spłaszczaj, żeby tworzył kształt odwróconego latawca. Następnie zginaj „latawiec” wzdłuż najdłuższej przekątnej dociskając do prawej krawędzi. Powstanie karbowany stożek. Wystające na dole krawędzie zagnij do środka, żeby stożek miał równą podstawę. Następnie powtórz spłaszczanie zaginanie wystających rogów (teraz jest ich dwa razy więcej). Powstał harmonijkowy stożek, który będzie tułowiem aniołka.
- Skrzydła przyklej na czubku stożka. Doklej na górze główkę z kulki styropianowej.
Taki aniołek origami wymaga trochę pracy i cierpliwości, ale jest bardzo dekoracyjny. Warto spróbować go zrobić, jeżeli masz już dość płaskich papierowych aniołków. Jeżeli nie wiesz jak składać papier najlepiej obejrzyj film instruktażowy. Origami wymaga trochę praktyki. Jeśli lubisz rękodzieło, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić aniołki z masy solnej.
Aniołki z materiału krok po kroku
Dekoracyjne aniołki - jak zrobić na szydełku
W ciągu ostatnich lat do łask wróciły aniołki robione na szydełku. Doskonale nadają się na choinkę lub na świąteczną dekorację firan.
Zrobienie aniołka na szydełku wymaga jednak pewnej wiedzy o szydełkowaniu. Nie nauczymy was tutaj podstaw szydełkowania. Możemy tylko powiedzieć jak zrobić płaskiego anioła.
Zaczynamy od łańcuszka na 6 oczek. Następnie zamykamy łańcuszek w okrąg i dziergamy wzór tworząc koło (jak punkt wyjściowy do serwetki), dwa obiegi na szerokość trzech oczek. Pamiętaj, żeby w połowie drugiego okręgu zrobić pętelkę. Dzięki temu będzie to anioł na choinkę.
Po zakończeniu drugiego okręgu formujemy kołnierz, od którego będą odchodzić skrzydła. Kołnierz dobrze jest zrobić z podwójnych oczek i doprowadzić go do 1/4 okręgu (główki aniołka). Następnie rozwijamy kołnierz na boki w celu uformowania skrzydeł anioła. Kiedy skrzydła będą gotowe zwężamy je, dodajemy rządek podwójnych oczek i zaczynamy formować sukienkę.
Aniołki robione na szydełku mogą być bardziej lub mniej ozdobne. Istnieje wiele wzorów do wyboru. Dlatego warto poszukać w internecie czegoś najlepszego dla siebie.
Jak uszyć aniołka?
Na pytanie jak uszyć aniołka może być wiele odpowiedzi. Możecie chcieć zrobić płaskiego aniołka, który nada się na aplikację lub na choinkę. Możecie też uszyć trójwymiarowego aniołka-poduszkę czy maskotkę. Istnieją dwa sposoby na zrobienie aniołka-zabawki. Możesz wyciąć z dwóch kawałków materiału całą postać, następnie zszyć ją i wypełnić watą, włóknem silikonowym lub granulkami. Jeżeli zrobisz aniołka z białego płótna, to łatwo będzie go pomalować.
Jak uszyć aniołka, który będzie mógł robić za lalkę lub misia? W tym przypadku najlepiej skorzystać z jednego z wzorów na szmaciankę. Można wyciąć ciałko z jednego kawałka materiału, albo według wzoru. Po zszyciu elementów musisz jeszcze doszyć aniołkowi skrzydła i zrobić sukienkę. Anioł-lalka to nie tylko dobry pomysł na zabawkę dla dzieci, ale na ozdobę do stylowego wnętrza.
Zostaje jeszcze pytanie, jak uszyć aniołka na choinkę. Jest to bardzo proste. Wystarczy wyciąć całego aniołka (patrz wyżej). Pamiętaj, że nie może być za duży, żeby dobrze wyglądał na gałązce. Zanim zszyjesz i wypełnisz głowę wszyj pętelkę, na której powiesisz anioła. Po zszyciu możesz mu jeszcze zawiązać złotą kokardę na szyi, ozdobić brokatem lub doszyć długie włosy z jasnej włóczki.
Skrzydła anioła dla dzieci
Wiesz już jak zrobić aniołka, a co jeżeli dziecko zażyczy sobie anielskich skrzydeł? Może będzie grało w szkolnym przedstawieniu lub po prostu chce mieć strój na domowe przyjęcie? Tak naprawdę zrobienie skrzydeł anioła jest dość proste.
Do stroju dla dzieci nie robimy takich skrzydeł, jak dla aniołków z papieru. Wycinamy skrzydła odpowiedniej wielkości z tektury. Mogą mieć kształt łezki skierowanej do dołu. Długość od ramion do połowy pośladków. Alternatywnie możesz wyciąć skrzydła skierowane do góry. Pośrodku powinien się znajdować pas z tektury, który będzie łączył skrzydła. Najlepiej całość wyciąć z jednego kawałka tektury lub bristolu. W pasie łączącym robimy cztery otwory (po dwa na górze i na dole pasa). Przez nie przewlekamy taśmy, które zamocujemy na ramionach dziecka. Do tektury przyklejamy pióra. Mogą to być prawdziwe pióra albo zrobione z bibuły. W przypadku bibułowych warto pamiętać nie tylko o wycięciu kształtu piór, ale ponacinaniu ich, żeby całość sprawiała wrażenie lekkości i puszystości.
Jak widać zarówno zrobienie aniołka jak i skrzydeł anioła do kostiumu nie jest takie trudne. To również doskonały pomysł na zajęcia plastyczne z dziećmi.