Jak zrobić pułapkę na muchy? Oto 4 skuteczne pomysły na pułapkę
Muszki owocówki i ogromne tłuste muszyska towarzyszyły człowiekowi od najdawniejszych czasów. Każda kultura miała też na nie skuteczny sposób. W poniższym poradniku pokażemy aż trzy takie domowe sposoby na muchy oraz jeden przy użyciu odpowiedniego urządzenia. Oto kilka porad jak zrobić pułapkę na muchy, żeby skutecznie odstraszała te owady od naszego jedzenia.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o domowych sposobach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co przyciąga muchy?
W domu mamy do czynienia różnymi odmianami much. Chociaż są ze sobą spokrewnione, to każda w inny sposób uprzykrza nam życie. Duże muchy domowe głośno bzyczą i mogą roznosić zarazki. Czasami ich obecność grozi pojawieniem się naprawdę niebezpiecznej choroby. Natomiast małe muszki owocówki nie są tak groźne, ale szybko się mnożą, wchodzą do nosa i uszu, w ogóle są nieprzyjemne. Domowa pułapka na muchy powinna być tak skonstruowana, żeby działała na jedne i drugie. Ewentualnie muszą być dwie pułapki.
Drozofile zwykle zwalcza się wykorzystując ich słabość. Są to małe muszki, które żywią się sfermentowanym sokiem z owoców. Pojawiają się już wczesną wiosną i mogą nam dokuczać do późnej jesieni. W ich przypadku najlepszy jest wabik na muchy z soku z dodatkiem detergentu.
Co przyciąga muchy domowe? Przede wszystkim jedzenie wszelakie. O ile drozofile są wegankami, muchy domowe uwielbiają żerować na pozostawionym mięsie i wędlinie. Jedzą zresztą wszystko co się da. Nie wchodząc w szczegóły, ich osiedlanie się w mieszkaniach jest dużo bardziej uciążliwe. Pułapka na muchy domowe może być odstraszająca lub unieruchamiająca. Duże muchy domowe częściej kursują od domu do domu, więc czasami wystarczy powieszenie w oknach lub drzwiach kolorowych pasów lub koralików.
Domowe sposoby na muchy
Najlepszy domowy środek na muchy to ocet. Można go dodawać do różnych wabików. Oto kilka z nich plus jeden odstraszacz:
- Pułapka z octu i płynu do mycia naczyń – najprostszy, najbardziej podstawowy wariant pułapki na muchy. Bierzemy szklany słoik, folię i gumkę recepturkę. Do połowy słoika nalewamy octu, dodajemy do tego kilka kropli płynu do mycia naczyń. Całość nakrywamy folią zamocowaną za pomocą gumki. W folii od góry robimy małe dziurki (żeby muszki mogły wejść, ale nie wyjść). Ta odmiana domowej pułapki na muchy jest jednym z bardziej skutecznych sposobów na owocówki.
- Butelka, cukier i banan – jest to jedna z opcji domowego środka na muchy, zrobionego z plastikowej butelki. Istnieje kilka wariantów zawartości. Pokrojony banan i cukier powinny jednak wystarczyć. Bierzemy butelkę pet, przecinamy na pół. Na dół butelki wsypujemy cukier, wrzucamy pokrojony miąższ banana. Zakrywamy górną częścią włożoną do góry nogami (tworzy się lejek) i stawiamy na parapecie. Sukces gwarantowany. Taka konstrukcja jest nie tylko wabikiem na muchy, ale też na inne owady. Banan wydziela silny zapach, który przyciąga różne insekty. Lejek zrobiony z górnej części butelki pozwala im wejść, ale nie wiedzą, jak się wydostać. Inny wariant tego samego domowego środka na muchy, to cukier zalany octem.
- Odstraszacz z folii, wody i monet – być może zastanawiając się jak zrobić pułapkę na muchy nie uznamy tego za najbardziej oczywisty pomysł. Tym niemniej jest to skuteczna metoda, która oszczędzi nam sprzątania martwych owadów z kuchni. Spośród domowych sposobów na muchy ten można uznać za najczystszy. Nie chodzi tu o to co przyciąga muchy, ale co je odstrasza. Jeżeli do woreczka foliowego wrzucimy kilka monet, nalejemy wody i zawiesimy całość w oknie lub na werandzie, to muchy uznają to za przeszkodę nie do pokonania. Sprawdź także ten artykuł z poradami, co odstrasza muchy.
Jak widać istnieje dużo domowych sposobów na muchy i nie trzeba mieć pod ręką specjalistycznych substancji. Wystarczy trochę inwencji twórczej i wiedzy co odstrasza a co przyciąga muchy.
Elektryczna pułapka
Czasami jednak nie wystarczy zrobienie pułapki z butelki czy słoika albo nie chcemy mieć cieczy pełnej much na kuchennym parapecie. Dla domowej pułapki na muchy alternatywą jest pułapka elektryczna. Jest ona nieco większym wydatkiem, ale jest też skutecznym sposobem na pozbycie się dokuczliwych owadów. Kupując ją nie musimy się już martwić jak zrobić pułapkę na muchy. Ktoś pomyślał o tym za nas.
Istnieje kilka wariantów elektrycznego wabika na muchy. Jednym z najtańszych i najprostszych jest lampa otoczona siatką rażącą prądem. Wadą urządzenia jest to, że działa głównie na owady nocne. Inny wariant elektrycznej pułapki na muchy to pojemnik z zapachem. Przyciąga muchy i powoduje ich uwięzienie w środku. W niektórych modelach tej elektrycznej pułapki owady nie są zabijane. Można je wypuścić na zewnątrz.
Jeszcze inny sposób na muchy przy wykorzystaniu prądu elektrycznego, to lampy wykorzystujące światło UV. Należą jednak do droższych modeli i czerpią więcej mocy. Dla domowego użytku mała pułapka z wabiącym zapachem powinna zupełnie wystarczyć.
Niezależnie od tego czy stosujemy pułapki domowej roboty czy te kupione w sklepie ważne jest, żeby były umieszczone w odpowiednim miejscu. Radzimy stawiać je na parapetach lub wieszać w oknach. W przypadku muszek owocówek najlepiej postawić w pobliżu tacy z owocami lub innego miejsca, gdzie żerują.
Ta wiedza powinna wystarczyć każdemu, żeby pozbyć się nieznośnych, brzęczących owadów. Przy okazji wyeliminujemy groźbę zakażenia paroma nieprzyjemnymi chorobami.