Jaki jest naturalny wróg pluskwy domowej? Wyjaśniamy krok po kroku
Pluskwa domowa jest wyjątkowo obrzydliwym towarzyszem naszego snu. Gnieździ się głównie w materacu, w łóżku, w szparach ścian w sypialni i w meblach. Owad ten żywi się naszą krwią kąsając nas podczas snu. Obecność pluskwy jest także czynnikiem wstydliwym, gdyż kojarzy się z brudem i brakiem higieny. Dowiedz się jakie są środki chemiczne i domowe sposoby na pluskwy. Wyjaśniamy, czy istnieje naturalny wróg pluskwy domowej, który zjada jej jaja i osobniki dorosłe. Jaki zapach odstrasza pluskwę? Doradzamy, jak pozbyć się pluskwy z domu.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pluskwa domowa i jak ją zlikwidować
Co to jest pluskwa domowa i jak wygląda
Pluskwa domowa jest niedużym owadem, który żywi się ludzką krwią. Faktycznie nie jest ona szkodnikiem w domu. Nie zanieczyszcza żywności. Nie ma również dowodów naukowych, że pluskwa roznosi jakieś choroby, zarazki czy bakterie. Ukąszenie pluskwy nie grozi żadnymi chorobami. Po ukąszeniu na skórze pojawiają się nieregularne zaczerwienienia, które lekko swędzą i szybko znikają. Niestety jej obecność budzi obrzydzenie, wykańcza psychicznie, nie pozwala na wypoczynek nocny. Ponadto jest problemem wstydliwym, o którym boimy się otwarcie mówić.
Pluskwa jest niedużym, czerwono brązowym owadem o spłaszczonym ciele. Przypomina nieco kleszcza. Nie lata i nie skacze. Należy do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. Owad ten może bardzo długo przeżyć bez pożywienia. Dorosłe osobniki mogą w niskiej temperaturze wejść w stan hibernacji, w której mogą przetrwać prawie 2 lata. Cykl życia pluskwy trwa od jaja, poprzez larwę, do osobnika dorosłego, przez 5 tygodni do 4 miesięcy. Jaja pluskwy wyglądają jak ziarenka piasku.
Pluskwa pobiera krew przez około 10 minut. Ugryzienie nie jest bolesne, dlatego osoba ukąszona zauważa ślady dopiero rano. Ślady ukąszeń mogą przybrać postać zaczerwienionych obrzęków, a nawet rozległego rumienia. Zaś u niektórych osób nie pozostawiają one żadnych śladów. Ukąszenie pluskwy nie boli, lecz może swędzieć. Nie są one groźne, gdyż pluskwa nie roznosi żadnych zarazków. Ukąszenie nie wymagają żadnego leczenia, gdyż są nieszkodliwe. W przypadku nieprzyjemnego swędzenia stosujemy płyny łagodzące na świąd.
Pluskwy są jednak problemem obrzydliwym, nieestetycznym i wstydliwym. Nikt nie chce, aby w nocy chodziły po nim owady, które gryzą i wypijają krew. Owad ten budzi w nas obrzydzenia. Ponadto zaburza sen i nie pozwala wypocząć. Dodatkowo jest to problem estetyczny, gdyż materiały pościelowe są poplamione krwią, brudne. Przy dużej ilości pluskiew gromadzą się one w materacu, w zakamarkach łóżka lub wersalki, w meblach, w szwach oraz na ścianie. Pluskwy żerują w nocy a w ciągu dnia kryją się w zakamarkach. Na ścianie ukrywają się pod obrazami, plakatami czy innymi dekoracjami na ścianie. Po odsunięciu łóżka możemy zauważyć skupiające się grupy tych owadów.
Skąd się biorą pluskwy w mieszkaniu
Oczywiście pluskwy nie rodzą się z brudu. Jednak są problemem wstydliwym, gdyż ich obecność kojarzy się z brudem i brakiem higieny. Obecnie pluskwy nie są dużym problemem i mało kto wie jak wyglądają ukąszenia. Jednak znalezienie śladów ukąszeń u dziecka w szkole, może ściągnąć na nas odium brudu i braku higieny.
Zła wiadomość jest taka, że pluskwy możemy przynieść w każdej chwili z najróżniejszych źródeł, ze szkoły, z wyjazdu, od znajomych. Często przyjeżdżają z nami z wakacji. Dlatego też po przyjeździe należy uprać wszystkie ubrania i dokładnie przejrzeć bagaż, czy nie przywieźliśmy nieproszonych gości. Pluskwy zdarzają się one nawet w najczyściejszych domach, a ich obecność nie koniecznie jest dowodem naszego niechlujstwa. Dziecko może je przynieść ze szkoły lub od kolegów. Mogą też przywędrować od sąsiadów. Pluskwy przemieszczają się pomiędzy mieszkaniami po rurach i kanałach wentylacyjnych. Owad ten rozmnaża się bardzo szybko. Dlatego też problemu nie można lekceważyć. Należy podjąć działania, gdy znajdziemy nawet jednego owada.
Jakie mamy środki lub domowe sposoby, aby zlikwidować pluskwę - co ją odstrasza lub zabija Najlepszym sposobem, który zabija pluskwę, są środki chemiczne. Możemy zatrudnić profesjonalną firmę lub zastosować te środki samodzielnie. Do zwalczania pluskiew stosuje się środki zadymiające, które działają podczas nieobecności domowników. Należy później dokładnie wywietrzyć mieszkanie. W trudno dostępnych miejscach usuwamy pluskwy rozpylając pod ciśnieniem wodny roztwór preparatu owadobójczego. W miejscach, gdzie nie można stosować wody, na przykład gniazdka czy przewody elektryczne, stosujemy proszek na pluskwy.
Co zrobić jeśli nie chcemy rozpylać środków chemicznych w sypialni? Innym sposobem są pułapki wabiące. Zapach przyciąga pluskwy, które przylepiają się do pułapki lepowej. Zdania na temat skuteczności takich pułapek są podzielone.
Domowe sposoby na pluskwy:
- higiena mieszkania, pranie pościeli i odkurzanie okolicy łóżka,
- rozpylanie gorącej pary, myjka parowa,
- wymrażanie,
- pluskwy odstrasza zapach kurkumy i goździków,
- ziemia krzemionkowa i żel krzemionkowy,
- rozkładanie świeżych liści fasoli jako rodzaj pułapki,
- soda oczyszczona,
- odstraszanie metodą dźwiękową,
- stosowanie specjalnych pokrowców na materac,
- uszczelnienie otworów, przez które pluskwy mogą przechodzić.
Naturalny wróg pluskwy domowej - domowe sposoby jak zlikwidować pluskwy
Naturalny wróg pluskwy domowej - środki czystości
Jeśli podejrzewamy obecność pluskwy, należy często i dokładnie przeglądać okolice łóżka. Pluskwy gnieżdżą się w materacu, w wersalkach, w szparach w podłodze, pod tapetami itp. Zasiedlają też materiały pościelowe, szczególnie w szwach. Należy dokładnie sprawdzić wszystkie szpary, otwory, meble, szuflady, tapety, a także obrazy i dekoracje. Skupiska pluskiew wydzielają zapach podobny do kolendry. Należy wykryć otwory przez które pluskwy mogą przechodzić i uszczelnić je gipsem lub silikonem.
Należy często zmieniać materiały pościelowe i prać je w wysokiej temperaturze. Jaja i larwy pluskwy giną w temperaturze 45 stopni. Okolice łóżka, podłogi i ściany należy często odkurzać. Miejsca bytowania pluskiew można potraktować gorącą parą o temperaturze 70 stopni. Dobrym narzędziem jest myjka parowa, którą można użyć do dezynfekcji materacy, dziecięcych łóżeczek lub zabawek. Myjką parową można potraktować miejsca przylegające do ciała w czasie spania. Pluskwy są niewrażliwe na niska temperaturę, dlatego też trudno je wymrozić. Istnieją jednak preparaty wymrażające, które można użyć do niszczenia wszystkich stadiów rozwojowych pluskwy. Preparat wymrażający nadaje się do stosowania na materacach, zabawkach, meblach tapicerowanych.
Miejsca bytowania pluskiew można posypać sodą oczyszczoną. Sodę rozsypujemy pod łóżkiem, na podłodze wokół łóżka, na listwach podłogowych, pod materacem. Zapach sody odstrasza pluskwy. Dodatkowo można wzmocnić działanie sody pryskając olejkiem lawendowym. Pluskwy zabija także ziemia okrzemkowa, która powoduje odwodnienie się owadów.
Niestety domowe sposoby odstraszania pluskiew, jak goździki, kurkuma lub soda oczyszczona, nie są zbyt skuteczne. Oczywiście naturalnym wrogiem pluskwy domowej jest perfekcyjna dbałość o czystość, czyli częste pranie pościeli, odkurzanie i sprzątanie. Dodatkowy, dość skutecznym sposobem, są odstraszacze dźwiękowe, które wydają dźwięki niesłyszalne dla człowieka. Sprawdź także ten artykuł: Skąd biorą się pluskwy w mieszkaniu? Oto 3 najczęstsze przyczyny.
Naturalny wróg pluskwy domowej - zajadek domowy
Naturalnym wrogiem pluskwy jest zajadek domowy. Jest to rodzaj pluskwiaka o czarnym, wydłużonym ciele. Jest czterokrotnie większy od pluskwy. Jest to owad pożyteczny, którego obecność w mieszkaniu warto polubić. Zajadek jest owadem latającym, który prowadzi nocny tryb życia. Nocą leci do światła.
Zajadek zabija i zjada pluskwę domową. Poluje także na muchy i chrząszcze. W naturalnych warunkach bytuje w pniach drzew. Owady te mogą także szukać pożywienia w mieszkaniach. Nie należy go dotykać, ani brać do ręki, gdyż może ukłuć. Niestety jest to owad rzadko spotykany, zaś jako sposób na wytępienie dużych skupisk pluskwy domowej nie jest zbyt skuteczny. Nie ma możliwości przyniesienia go do domu w celu polowania na pluskwy. Istnieją także inni naturalni wrogowie pluskwy, jak mrówki lub karaluchy. Jednak ich raczej nie będziemy chcieli do domu zapraszać.
Zwalczanie pluskiew jest trudne, zaś domowe sposoby mało skuteczne. Dlatego też najlepszym sposobem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się dezynsekcją. Firma ta będzie wiedziała jakie metody zastosować. Dobrze jest wybrać okres wakacyjny, kiedy większość domowników jest poza domem, a zwierzęta domowe w hotelu. Może się zdarzyć, że będziemy musieli pozbyć się materacy lub mebli tapicerowanych zasiedlonych przez owada. Może się zdarzyć, że konieczna będzie dezynsekcja w całym bloku.