Mop do paneli podłogowych - rodzaje, opinie, ceny, skuteczność czyszczenia
Wybór mopa do mycia podłogi… Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego. Okazuje się jednak, że modeli i rodzajów jest tak wiele, że trudno podjąć decyzję. Jaki mop do paneli podłogowych sprawdzi się najlepiej i czym się kierować przy wyborze?
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o mopach do podłóg.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mop do mycia paneli
Wybierając mop należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, do jakiego rodzaju podłogi będziemy go używać. Niestety panele mogą mieć dość specyficzne wymagania w stosunku na przykład do płytek. Przede wszystkim i panele laminowane, i podłogi drewniane nie mogą być myte zbyt dużą ilością wody.
Dlatego mop do paneli podłogowych koniecznie musi być wyciskany, to znaczy być wyposażony w jakikolwiek system wyżymania. Ręcznie nie zawsze udaje się naprawdę usunąć nadmiar wody, dlatego system wyżymania jest o wiele lepszym rozwiązaniem.
Mop płaski – rodzaje i skuteczność
Najbardziej popularny jest zdecydowanie mop płaski. Ma bardzo wiele zalet, wśród których na pierwszy plan wysuwa się naprawdę niewielka cena. Sam mop kosztuje kilkadziesiąt złotych a wymienne wkłady do niego to koszt najczęściej kilkunastu złotych. Płaski mop dociera wszędzie, usunie zabrudzenia nawet z rogu przy ścianie. Ma jednak także sporą wadę – tego rodzaju mop najczęściej wymaga samodzielnego, ręcznego wyżymania wody.
W sprzedaży jest kilka rodzajów mopów płaskich. Najbardziej popularne są te, na które można włożyć wymienne ściereczki z mikrofibry. Długość jej frędzelków jest różna. Zupełnie płaskie mopy z mikrofibry świetnie sprawdzają się do mycia paneli, ale można wykorzystać je także do mycia innych powierzchni. Możesz także zdecydować się na wkład akrylowy lub wkład bawełniany. Miłośnicy naturalnych rozwiązań powinni postawić na to drugie rozwiązanie, chociaż wkłady bawełniane mogą być troszkę droższe.
Niezwykłym rodzajem mopa płaskiego jest mop sznurkowy. Jego część myjąca zrobiona jest z pasków materiału (na przykład akrylu) lub skręconych sznurków z włókien sztucznych, chłonących wodę. Mop sznurkowy jest mniej dokładny i mniej wygodny niż typowe modele płaskie, ale za to można go wygodnie wykręcić na specjalnym sitku założonym na dedykowanym do niego wiaderku. Raczej nie różni się ceną od mopów płaskich.
Mop obrotowy z wiadrem
Świetnym rozwiązaniem jest także mop obrotowy. Jest trochę droższy niż płaski, ponieważ kupuje się go od razu z wiadrem. Mop obrotowy ma teleskopową rączkę, która składa się, kiedy naciskasz mopem na dźwignię w wiaderku lub przyciskasz odpowiedni pedał. Wtedy sam się obraca, dzięki czemu od razu odwirowuje nadmiar wody. Taki rodzaj to najlepsza gwarancja, że nie użyjesz do mycia podłogi zbyt dużej ilości wody.
Najlepszym przykładem tego rodzaju jest mop Vileda Easy Wring Clean. Ergonomiczne wiaderko zostało wyposażone w pedał, który uruchamia system obracania się mopa, dzięki czemu jest możliwe odprowadzanie wody. Sama część myjąca jest zrobiona z dwóch rodzajów włókien, z których jedne świetnie radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń, drugie pochłaniają nadmiar wody i polerują. Easy Wring Clean to najlepszy sposób na dokładne umycie każdej podłogi i każdej powierzchni. Jego koszt waha się w okolicach 115 zł.
Mop parowy – wady i zalety
Świetnym rozwiązaniem jest także zakup mopa parowego. Te urządzenia stają się coraz popularniejsze, także dlatego, że są coraz tańsze. Najnowsze modele, jak na przykład mop Vileda są wyposażone w specjalne systemy chroniące przed wydobywaniem się nadmiaru pary i wilgoci, dlatego świetnie sprawdzają się do mycia paneli podłogowych.
Mop parowy to nieco bardziej zaawansowany sprzęt. Jest wyposażony w pojemnik na wodę, która zamienia się w parę i jest rozprowadzana po podłodze za pomocą ściereczki z mikrofibry. Para wodna błyskawicznie usuwa zabrudzenia, nawet te najbardziej uciążliwe. Błyskawicznie usuwa zaschnięte plamy czy przyklejone resztki jedzenia. Para rozpuszcza zabrudzenia, a na dodatek wysoka temperatura zabija drobnoustroje. Mop parowy nie wymaga zastosowania żadnych detergentów. Wyróżnia się dużą skutecznością, ale także wysoką ceną – od 150 do 400 zł w zależności od jakości i marki.