Na czym polega i jak wygląda dezynsekcja krok po kroku
Dezynsekcja to tępienie organizmów żywych, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu i życiu, niszczyć żywność, konstrukcje budynku lub przedmioty w nim się znajdujące. Do szkodników poddawanych dezynsekcji zaliczamy przede wszystkim owady. W zależności od rodzaju występujących szkodników można zastosować uniwersalne lub dedykowane formy dezynsekcji. Opinie są podzielone, ale najczęściej na wybór metody wpływa cennik dezynsekcji oraz długość trwania całej akcji. Różne zabiegi mają też różny wpływ na najbliższe otoczenie i środowisko. W niniejszym artykule przedstawiamy, jakie są najczęstsze metody, jak kształtują się ceny i jak krok po kroku odbywa się dezynsekcja zainfekowanych pomieszczeń.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o insektach w domu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dezynsekcja mieszkania
Różne metody dezynsekcji
Na rynku istnieje wiele metod pozbywania się szkodników z mieszkania. Zwykle każda firma dezynsekcyjna proponuje kilka do wyboru i od nich zależy cena dezynsekcji. Do stosowanych metod należą:
- metoda opryskowa
- dezynsekcja termiczna
- wymrażanie
- dezynsekcja gazowa
- dezynsekcja żelowa
- metoda zamgławiania
- metoda nastrzykiwania
- metoda opylania
Szczególną popularnością cieszą się tylko niektóre metody, ze względu na swoją skuteczność i uniwersalność. Dużo zależy od tego, z jakim szkodnikiem mamy do czynienia. Na przykład dezynsekcja pluskwy najczęściej jest przeprowadzana metodą zamgławiania. Dzięki temu, że chemiczna mgła dociera do najbardziej ukrytych zakamarków pluskwa ginie szybko i nie jest w stanie schować się w miejscu niedostępnym. Jednak – jak w przypadku każdej z metod - opinie są różne. Dla niektórych najlepsza jest dezynsekcja mieszkania, w tym przypadku odpluskwianie, przez wymrażanie suchym lodem, ponieważ jest to metoda bardziej ekologiczna. Jednak, jeżeli chodzi o cennik dezynsekcji, to wymrażanie jest z pewnością metodą nieco kosztowniejszą niż zamgławianie.
Jeżeli chodzi o tępienie karaluchów i prusaków, to lepiej sprawdza się metoda żelowa. Jest najbardziej skuteczna, bo dzięki zawartemu w żelu feromonowi prusaki i karaluchy zostają zwabione do trucizny, zjadają ją, a następnie przenoszą do swojego gniazda. Sprawdź także ten artykuł o wyglądzie pluskwy domowej.
Ceny dezynsekcji a skuteczność
Cennik dezynsekcji zależy od powierzchni oczyszczanego pomieszczenia. Wybierając jednak metodę dezynsekcji, nie można brać pod uwagę jedynie podanej ceny, ale też skuteczność i trwałość zabiegu. Według cenników podawanych na stronach firm usługowych koszty poszczególnych najpopularniejszych zabiegów kształtują się następująco (przy powierzchni 50 m2):
- dezynsekcja metodą żelową – 95-120 zł
- dezynsekcja termiczna – 250-300 zł
- dezynsekcja opryskowa – 140-200 zł
Trzeba pamiętać jednak, że pewne zabiegi wykonuje się więcej niż jeden raz. Na przykład zamgławianie termiczne jest dobrą metodą na odpluskwianie i z pewnością bardziej ekologiczną niż tradycyjne środki owadobójcze, ale żeby była skuteczna, trzeba ją stosować więcej niż jeden raz. Oznacza to, że usługa kosztująca 250 zł tak naprawdę zabierze z naszego portfela 500 zł. Biorąc jednak pod uwagę koszty i szkody, jeżeli będziemy długotrwale próbowali stosować metody domowe, kupując coraz to nowe środki do dezynsekcji, nie powinien nas odstraszać cennik dezynsekcji, jeżeli jest zrobiona skutecznie i profesjonalnie.
Zwalczanie owadów, takich jak karaluchy czy prusaki, okazuje się więc tańsze niż zwalczanie pluskiew. I jest dużo skuteczniejsze niż to ostatnie. Wszystko zależy jednak od rodzaju pomieszczenia, jego powierzchni i stopnia zainfekowania szkodnikami. Dlatego szykując się na wydatek na dezynsekcję, trzeba założyć zawsze trochę większą kwotę niż w regularnym cenniku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na pluskwy?
Metody na mole
Szczególnym rodzajem szkodników są mole spożywcze. Ponieważ infekują bezpośrednio jedzenie i najczęściej pojawiają się w kuchni, podczas ich likwidacji należy zachować szczególną ostrożność. Niektóre środki do dezynsekcji mogą się okazać szczególnie szkodliwe, również dla ludzi. Najczęściej stosowane, profesjonalne metody na te szkodniki to oprysk lub zamgławianie ULV.
Oprócz moli spożywczych często nieproszonymi gośćmi w naszych domach są mole odzieżowe. Podobnie jak w przypadku tych pierwszych, największymi szkodnikami są larwy, które żerują na naszych ubraniach. Metody pozbywania się moli odzieżowych są podobne, jak w przypadku spożywczych. Lepiej zastosować zamgławianie, które przenika do wszystkich zakamarków i nie zostawia śladów ani trujących substancji. Wystarczy po nim dobrze przewietrzyć pomieszczenia.
Moli można się też pozbyć przy okazji odpluskwiania, ponieważ i tak metody wykorzystywane przeciw pluskwom są bardziej permanentne niż te przeciw molom. Jeżeli jednak w domu są wyłącznie mole, to nie ma sensu stosować zbyt drastycznej dezynsekcji.
Dezynsekcja - etapy krok po kroku
Dezynsekcja mieszkania: Identyfikacja szkodnika i wybór metody
Pierwszym etapem jest zawsze prawidłowe zidentyfikowanie szkodnika, którego chcemy się pozbyć. Ponieważ cennik dezynsekcji jest zróżnicowany w zależności od rodzaju szkodnika, a wszystkie usługi kosztują niemało, dobrze jest sprawdzić czy nie mamy kilku różnych insektów do likwidacji. Dezynsekcja pluskwy i mola przebiega podobnie – przez oprysk lub zamgławianie, ale tępienie karaluchów najlepiej przeprowadzać metodą żelową. Cena dezynsekcji wzrośnie, jeżeli nie przeprowadzimy jej wobec wszystkich szkodników za jednym razem.
Szkodnika identyfikujemy, sprawdzając zwłaszcza miejsca charakterystyczne dla jego występowania. Pluskwy lubią gnieździć się w meblach, ich obecność najczęściej rozpoznajemy po charakterystycznych śladach po ukąszeniach. Karaluchy i prusaki zobaczymy najpewniej w okolicy kosza na śmieci, a mole odzieżowe rozpoznamy po resztkach kokonów i dziurach w ubraniach. Mole spożywcze trudno przegapić, bo dorosłe osobniki o charakterystycznym wyglądzie przypominającym małe, białe ćmy wylatują z gniazd w poszukiwaniu miejsca do złożenia kolejnych jajeczek.
Po zidentyfikowaniu szkodnika należy zdecydować, jaką metodę zastosujemy do jego zwalczenia. Tępienie karaluchów czy w ogóle zwalczanie owadów dobrze jest zostawić profesjonalnym firmom. Zwłaszcza jeżeli mieszkanie jest zainfekowane kilkoma gatunkami naraz. Wybór profesjonalnych metod dezynsekcji można skonsultować z zatrudnianą firmą.
Przygotowanie mieszkania i dezynsekcja
Dobrze jest przygotować listę miejsc, w których podejrzewamy największe skupiska insektów i przekazać te informacje pracownikom przeprowadzającym zabieg. Dezynsekcja karaluchów i metody dezynsekcji miejscowej mają dużo większe powodzenie, jeżeli przeprowadzi je się w odpowiednich miejscach. Ważne jest też zabezpieczenie przedmiotów i żywności. Produkty żywnościowe nie powinny znajdować się w pomieszczeniach, gdzie będą zastosowane środki do dezynsekcji. Jeżeli wybraną metodą jest dezynsekcja termiczna to trzeba również brać pod uwagę wrażliwość poszczególnych sprzętów na ekstremalne temperatury.
Niektóre metody dezynsekcji wymagają opuszczenia mieszkania na więcej niż godzinę. Taki zabieg można więc przeprowadzić w czasie, kiedy domownicy są w pracy i w szkole. W przypadku żelowania nie jest konieczne wychodzenie z pomieszczenia, ale dezynsekcja pluskwy prawdopodobnie będzie już tego wymagać. Czas w jakim mieszkanie będzie nie do użytku przy zastosowaniu różnych metod wpływa na ceny dezynsekcji.
Cena dezynsekcji będzie również zależna od potrzeby zastosowania dodatkowych środków czyszczących po całej akcji. Przy oprysku albo zamgławianiu trzeba dobrze wywietrzyć pomieszczenia oraz przemyć poszczególne powierzchnie, zwłaszcza te, na których będzie się znajdować żywność.