Na jakiej wysokości powiesić okap? Wyjaśniamy różne rozwiązania
Wysokość montażu okapu nad kuchenką jest bardzo istotna przy projektowaniu całej kuchni. Jeżeli będzie za wysoko, może nie być efektywny w działaniu. Z kolei okap do zabudowy powieszony za nisko może zostać narażony na zniszczenie przez wysoką temperaturę w trakcie gotowania. Zatem, na jakiej wysokości powiesić okap? Podpowiadamy, jakie powinny być zachowane odległości nad płytą indukcyjną oraz od płyty gazowej!
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o AGD.
Z tego artykułu dowiesz się:
Na jakiej wysokości powiesić okap?
Okap kuchenny – dlaczego ważna jest jego wysokość?
Pochłaniacz nad kuchenką nigdy nie może być zamocowany ani za wysoko, ani za nisko. Jeżeli przymocujesz go nisko, to podczas przygotowywania posiłków możesz przypadkowo uszkodzić strukturę okapu – uniemożliwiając jego dalsze poprawne funkcjonowanie. Z kolei wieszanie okapu podszafkowego za wysoko sprawi, że nie będzie on w prawidłowy sposób wchłaniał wydobywających się z garnków oparów – a więc, będzie kompletnie… nieprzydatny! Tym sposobem możesz uszkodzić z kolei swoje meble.
Ostateczna wysokość okapu zawsze powinna zostać oceniona po wstępnej weryfikacji jego typu i rodzaju urządzenia – nie zawsze każdy okap jest bowiem… taki sam. Możesz chociażby posiadać okap skośny, przyścienny bądź zupełnie innego typu urządzenie. Dlatego zawsze należy też o tym pamiętać podczas ustalania wysokości okapu od kuchenki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o piekarnikach Whirlpool?
Okap kuchenny nad płytą indukcyjną
Wysokość montażu tego typu okapu, który wiesza się nad kuchenką indukcyjną, to zazwyczaj między 60 a 70 cm – zarówno okap do zabudowy tradycyjny, jak i np. okap wyspowy, prostokątny, okrągły czy teleskopowy. Jeżeli posiadasz okap przyścienny bądź okap skośny, należy zamontować go zachowaniem odległości 40-50 cm – pomiędzy spodem okapu a płytą grzewczą. Okap sufitowy z kolei należy umieścić na wysokości ok. 150 cm od indukcji.
Pamiętaj o tym, że płyty z palnikami elektrycznymi czy też kuchenki indukcyjne nie wytwarzają płomienia i działają punktowo. Właśnie to sprawia, że odległość między okapem a kuchenką może być mniejsza – jak np. w przypadku kuchenki gazowej.
Na jakiej wysokości powiesić okap od płyty gazowej?
Pochłaniacz nad kuchenką gazową powinien zostać zamocowany na wysokości między 70 a 75 cm – jeżeli jest to okap przyścienny (typu „T”) bądź okap teleskopowy, do zabudowy czy też wyspowy. Skośny, przyścienny okap trzeba zainstalować tak, by między spodem okapu a kuchenką zachować między 40 a 50 cm. Z kolei okap sufitowy potrzebuje zachowania odległości ok. 150 cm od kuchenki gazowej.
Pamiętaj, że kuchenka gazowa posiada gazowe palniki – a więc, wydobywający się z niej płomień może narazić na uszkodzenie nie tylko okapu, ale i mebli znajdujących się wokół (zwłaszcza, gdy posiadasz okap do zabudowy lub korzystasz z okapu podszafkowego). Sprawdź także ten artykuł o zmywarkach marki Candy.
Pochłaniacz nad kuchenkę – jak wysoko montować?
Informacje, o których warto pamiętać
Nie można zapominać o tym, że jeżeli będziesz mocować okap za wysoko od kuchenki, może on w ogóle nie spełniać swoich założonych funkcji. Tym sposobem, okap będzie tylko zajmował miejsce – nie przydając się kompletnie na nic. Warto zatem zapoznawać się również zawsze z instrukcją, jaka dołączona jest do każdego okapu. Czasem zdarza się bowiem, że producent zaznacza dokładnie w niej, na jakiej wysokości powinien zostać przymocowany okap. Pamiętaj też o tym, że kuchenka i okap zostać powinny zainstalowane niedaleko gniazdka elektrycznego. Okap musi bowiem być przyłączony do prądu – podobnie, jak wiele nowoczesnych kuchenek (np. połączonych z elektrycznym piekarnikiem). Warto więc o to zadbać już odpowiednio wcześniej!
Wybierając miejsce dla urządzenia tego typu trzeba również pamiętać o tym, że powinna zostać zachowana odpowiednia odległość okapu od wentylacyjnej kratki. Musi być ona możliwie krótka. Każdy okap powinno się przyłączyć do osobnego przewodu wentylacyjnego – chyba, że będziesz mieć w domu kratkę, jaka umożliwi podłączenie zarówno standardowej kratki, jak i wentylacyjnego przewodu (czasem bowiem okazuje się, że mamy… tylko jeden w domu).
Cichy i efektywny okap – kiedy taki będzie?
Ważne jest stabilne i mocne zamocowanie okapu – inaczej może… drgać! Aby przymocować okap należy wybrać do tego ścianę, będącą solidną konstrukcyjnie – idealna będzie z pustaków, betonu bądź cegły. Montujesz okap do sufitu? Warto będzie wygłuszyć rury wentylacyjne np. wełną mineralną! Jeżeli podłączysz zaś okap do silnika zewnętrznego, możesz uzyskać pełne wyciszenie. Pamiętaj też o tym, że nierówno zamocowany okap na pewno prędzej czy później sprawi, że silnik okapu będzie pracował… mało wydajnie.
Nie zapominaj o tym, że decydując się na okap do zabudowy musisz dokładnie przejrzeć, czy każdy jego element jest stabilny. Jeżeli bowiem się okaże, iż okap został zainstalowany niezbyt stabilnie – może wówczas głośniej pracować. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, niedokręcone śrubki mogą wpaść w mikro-drgania, które będą niestety… mocno słyszalne. Z tego też właśnie powodu warto mocować okap w zabudowie, która zminimalizuje ryzyko powstawania hałasu – przy okazji nieco go… tłumiąc!