Odkamienianie czajnika octem, sodą czy kwaskiem cytrynowym. Radzimy
Chyba większość z nas korzysta z czajnika elektrycznego. Niestety, ale na jego wewnętrznych ścianach bardzo często osadza się… kamień. Czajnik nie wygląda wówczas ani zbyt dobrze, ani nie spełnia swoich funkcji w prawidłowy sposób. Całe szczęście, istnieją bardzo skuteczne i niezbyt drogie, domowe sposoby niwelujące owy problem. Jak przeprowadzić odkamienianie czajnika octem, sodą oczyszczoną czy… kwaskiem cytrynowym?
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z różnymi domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czyszczenie czajnika octem i innymi sposobami
Odkamienianie czajnika, czyli dlaczego powstaje kamień?
Każdy bezprzewodowy czajnik – elektryczny czy tradycyjny – przynajmniej raz w życiu miał do czynienia z osadem. Winowajcą całego „zamieszania” jest twarda woda, jaka płynie w naszych kranach. Rzecz jasna, po części winni jesteśmy również my, ponieważ nie każdy posiada wystarczająco dużą wiedzę na temat odkamieniania. Kamień nie jest łatwy do usunięcia, głównie ze względu na dość „kredową” konsystencję i to, jak mocno przylega do ścian od wewnątrz czajnika. Jeżeli pozwoliłeś sobie na nagromadzenie go w sporej ilości, to trudniej będzie go później… usunąć. Uwierz, że życie czajnika może przedłużyć odkamienianie go nawet raz na dwa miesiące! Warto też wiedzieć, że domowe sposoby często są o wiele skuteczniejsze, jak środki ze sklepu. Mało tego, są bardziej naturalne no i… o wiele tańsze.
Zanim pojawi się nieprzyjemny osad i zaczniesz odkamienianie, warto będzie mu… zapobiec! Pamiętaj, że nalot w środku urządzenia naprawdę nie wpłynie na poprawne jego funkcjonowanie, ale też zdrowie człowieka. Z samą wodą z kranu nic nie da się zrobić – bo właśnie ona płynie w większości polskich krajów. Zawsze możesz jednak spróbować zmiękczyć wodę np. poprzez założenie specjalnych filtrów – jednak to rozwiązanie nie będzie korzystne dla rodzinnego budżetu. Inną (i nieco tańszą) metodą mogą być dzbanki filtrujące (np. Brita Elemaris XL, cena ok. 110 zł).
Oczywiście, najprościej jest zawsze… pozbyć się starego czajnika i zakupić nowy. Niestety, ale czasem okazuje się to jedynym wyjściem z sytuacji – zwłaszcza, gdy na odkamienianie jest zbyt późno. Kupując nowe urządzenie należy dbać o nie od początku, a także nie doprowadzać do sytuacji „kryzysowej”. Właśnie dlatego zaleca się odkamienianie sprzętu przynajmniej raz na dwa miesiące. A co, jeśli osad już zaatakował czajnik? A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu piekarnika?
Odkamienianie czajnika octem oraz pozostałe metody
Zastanawiasz się, jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego? Istnieje kilka skutecznych sposobów, które mogą uratować każde urządzenie do zaparzania wody:
- odkamienianie czajnika octem – jest to jeden z podstawowych sposobów na odkamienianie czajnika. Wystarczy wlać do czajnika szklankę octu oraz pół szklanki wody – lepiej nie przesadzać z jej ilością, bo rozgrzany ocet może się zapienić! Zagotuj miksturę i odstaw czajnik na przynajmniej jedną godzinę. Następnie wylej całość, wymyj urządzenie i pozbądź się nieprzyjemnego zapachu octu. Warto będzie także kilkukrotnie przegotować wodę, żeby woń na pewno zniknęła. Pamiętaj, że sposób ten doskonale sprawdzi się w przypadku dużej ilości kamienia. Czyszczenie czajnika octem będzie równie skuteczne do czajników ze szkła, gdzie osad widać „gołym okiem”.
- czyszczenie czajnika kwaskiem cytrynowym – wystarczy dodać kwasek w proporcji pięciu łyżeczek na jeden, pełny wody czajnik. Możesz taki roztwór pozostawić w urządzeniu na całą noc, a później przegotować wodę i wylewać ją minimum 3 razy ze środka. Warto dodać, że odkamienianie kwaskiem cytrynowym doskonale nadaje się do czajników ze stali. Jednak bez problemu możesz użyć sposobu również w przypadku urządzeń z innego materiału. W przeciwieństwie do metody z octem, czyszczenie czajnika kwaskiem cytrynowym nie pozostawia charakterystycznej, przykrej woni. Jest to zatem metoda prosta, szybka i… dość przyjemna. Mało tego, odkamienianie kwaskiem cytrynowym będzie bezpieczne – w przeciwieństwie chociażby do odkamieniaczy chemicznych.
- czyszczenie czajnika sokiem z cytryny – pozostając przy cytrynie, skutecznym sposobem jest również odkamienianie czajnika świeżo wyciśniętym z niej sokiem! Jak odkamienić czajnik sokiem z cytryny? Wystarczy wlać szklankę soku do czajnika, zostawić w nim na ok. 1 godzinę, wylać całość i dokładnie umyć urządzenie. Jeżeli efekt nie będzie spektakularny, zawsze możesz natrzeć ścianki oraz dno sprzętu… pokrojoną cytryną w ćwiartki! To świetna metoda zwłaszcza na czajniki emaliowane.
- odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną – to równie skuteczny sposób, co pozostałe. Wsyp 3 łyżki sody do czajnika, zaczekaj ok. 20 minut, zalej urządzenie wodą i dokładnie przemyj. Należy powtórzyć czynność przynajmniej 3 razy, ponieważ soda charakteryzuje się dość mocnym i duszącym zapachem. Warto wspomnieć, że odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną idealnie sprawdzi się w przypadku usuwania osadu z czajnika elektrycznego. Bez większego problemu soda wyczyści każdy czajnik bezprzewodowy, docierając do każdego miejsca – nawet przy… grzałce.
Jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego?
Jak wyczyścić kamień w czajniku? Ziemniaki i… coca-cola
Jeżeli odkamienianie czajnika octem, sodą albo kwaskiem cytrynowym nie zakończyło się powodzeniem, warto sięgnąć po inne, naturalne domowe sposoby. Spróbuj zagotować wodę w czajniku, dodając do niej… łupin ziemniaków. To metoda znana od wielu pokoleń, która okazuje się niezwykle skuteczna! Warto będzie powtórzyć czynność, jeżeli chcesz uzyskać świetny rezultat odkamienienia.
Równie dobra okazuje się popularna na sklepowych półkach… coca-cola! Dzięki swoim czyszczącym właściwościom świetnie poradzi sobie z kamiennym osadem w czajniku. Wystarczy, że wlejesz szklankę gazowanego napoju do urządzenia, dolejesz odrobinę wody i zagotujesz mieszankę. Dodaj łyżkę sody oczyszczonej do całości, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt finalny.
Pamiętaj, że…
Czyszczenie czajnika z kamienia to bardzo ważna sprawa i nie można o niej zapominać. Posiadając twardą wodę w domu po prostu nie unikniesz powstawania osadu w czajniku – a jest on przecież szkodliwy dla zdrowia. Właśnie dlatego należy dbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i reszty domowników – poprzez regularne czyszczenie urządzenia!