Polerowanie aluminium krok po kroku – zobacz, jak i czym wypolerować aluminium
Polerowanie aluminium to proces wymagający odpowiednich narzędzi, wiedzy oraz miejsca do żmudnej pracy. Polerka i szlifowanie aluminium wymaga zarówno wprawy, jak i wiele cierpliwości do działania. Zatem jak wypolerować aluminium na wysoki połysk i jakie istnieją na to sposoby?
Jeśli szukasz więcej porad, może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o czyszczeniu octem?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym polerować aluminium?
Polerowanie aluminium na lustro – po co właściwie trzeba to robić?
Błyszczące się aluminium świadczy o klasie, luksusie i randze wypolerowanej rzeczy – a taką są chociażby mieniące się w świetle aluminiowe felgi. Czyszczenie aluminium i polerowanie go poprawia wizualnie każdy samochód, a także nadaje np. używanym felgom lustrzanego połysku – ciężko wówczas oderwać od takich elementów wzrok! Polerka pozwala również na zaoszczędzenie sporej kwoty pieniędzy – „wypasione” nowoczesne felgi bądź takie wykonane ze stali kosztują nawet kilkaset złotych za… jedną sztukę! Niestety, nie każdy z nas może sobie na to pozwolić. Dlatego właśnie powstały alternatywne rozwiązania i sposoby na uzyskanie niemal identycznego efektu, jednak nieco mniejszym kosztem.
Pasta polerska do aluminium czy… coś jeszcze?
Czym wypolerować aluminium? Cóż, potrzebne będą zarówno odpowiednie dnie narzędzi, jak i dodatkowe pomoce do pracy. W dzisiejszych czasach mamy naprawdę sporo możliwości – mogą być więc to: filcowe krążki, szlifierko-polerki stołowe, wiertarka z odpowiednią końcówką roboczą bądź pasta polerska do aluminium. Jeżeli przedmiot jest prostego kształtu, śmiało wypolerować można go maszynowo (polerką ręczną). Trzeba jednak pamiętać o tym, że urządzenie polerujące musi mieć możliwość pracowania stale na niskich obrotach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu srebra?
Bardziej wymagające przedmioty zawsze potrzebują pracochłonnych metod i… większej ilości czasu. Oczywiście, możesz zlecić pracę fachowcom – jednak wówczas zwiększy się koszt usługi. Jeśli masz choć odrobinę rozeznania w świecie technicznym, możesz poradzić sobie sam! Do samodzielnego wykonania polerki przygotuj sobie:
- papier wodny (gradacja 600 i 2000),
- środek do usunięcia powłoki lakierniczej (np. Scansol, koszt ok. 33zł),
- bezbarwny lakier do zabezpieczenia polerki,
- środek do wypolerowania aluminium (np. pasta polerska Luster Q3, koszt ok. 14zł),
- wiertarkę z kółkiem polerskim / szmatkę z frotty lub filcu (przy metodzie ręcznej).
Jak wypolerować aluminium?
Na początku wykonuje się czyszczenie aluminium z wszelakiego błota, kurzu bądź innych zanieczyszczeń. Idealna okazuje się do tego gąbka z wodą oraz płynem do usuwania trudnych zabrudzeń. Etap ten pozwoli na wyczyszczenie aluminium na lustro, bez smug i osadów. Po czyszczeniu trzeba koniecznie wytrzeć powierzchnię aluminium do sucha i zacząć nakładać na nią preparat do usuwania lakieru w kilkumilimetrowych warstwach – najlepiej za pomocą pędzla. Sprawdź także najlepsze sposoby na czyszczenie piekarnika.
Kiedy lakier zmięknie, trzeba będzie dokładnie go usunąć, np. za pomocą plastikowej szpachelki. Trzeba powtarzać ten krok tak długo, aż cały lakier zejdzie. Wówczas zaczyna się szlifowanie aluminium papierem wodnym 600 – należy cały czas moczyć go w wodzie. Robi się to po to, aby na polerowanej powierzchni nie zostały żadne drobinki pyłu. Jeżeli tylko zauważymy jakieś rysy, można będzie je wyrównać za pomocą bardzo drobnego papieru o gradacji 2000. Później przechodzimy do głównego etapu pracy, czyli polerowania.
Polerowanie aluminium powinno rozpocząć się od nałożenia na niego wybranego środka, jak np. pasty polerskiej. Gdy minie wskazany przez producenta czas, trzeba przejść do polerowania – ręcznego bądź za pomocą koła polerskiego na wiertarce. Narzędzie trzeba przyciskać w miarę blisko aluminiowej powierzchni, natomiast każde miejsce trzeba wypolerować dość dokładnie – na wysoki połysk. Tak wypolerowaną płaszczyznę trzeba zabezpieczyć bezbarwnym lakierem, oczywiście dobierając go stosownie do planowanego zastosowania – aluminium wówczas nie utleni się i nie straci swojego blasku. Żeby powierzchnia z aluminium była cały czas piękna, trzeba o nią regularnie… dbać.
Polerowanie aluminium i czyszczenie powierzchni
Domowe sposoby na polerowanie aluminium
Silnym strumieniem wody spryskaj aluminiową powierzchnię, np. felg. Następnie nałóż na nią środek chemiczny dedykowany do mycia aluminiowych elementów – zabezpieczy on dodatkowo aluminium przed korozją. Spłucz powierzchnię wodą pod ciśnieniem i zobacz, czy nie ma na niej żadnych plam np. ze smoły. Ostatnim etapem będzie wypolerowanie aluminium poprzez pastę nabłyszczającą oraz miękką szmatkę.
Jak zatroszczyć się o aluminium po polerce?
Żeby zapobiec ponownej polerce należy pamiętać o tym, aby możliwie często myć aluminium. Trzeba też unikać wszelakich substancji chemicznych do czyszczenia – mogą one wejść z aluminium w reakcję i przez przypadek je… zmatowić! Najlepiej czyścić powierzchnię nawet kilka razy w tygodniu, wyłącznie za pomocą czystej wody oraz miękkiej ściereczki czy gąbki. Unikaj z kolei używania polerowanych felg aluminiowych np. zimą. Pamiętaj, że przez sól na drogach felgi naprawdę szybko tracą swój piękny blask!