Pranie poliestru krok po kroku - poradnik praktyczny
W dzisiejszych czasach duża część ubrań wykonana jest z włókien syntetycznych i sztucznych. W procesie produkcji wykorzystywane są najczęściej: poliester, wiskoza i poliamid. Każdy materiał posiada strukturę cienkich włókien, które charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz są bardzo przyjemne w dotyku. Pozostaje jeszcze pytanie, jak prać takie materiały?
Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także w tym miejscu więcej porad na temat prania.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak prać poliester w pralce?
Poliester to niezwykle mocne włókno syntetyczne wyprodukowane chemicznie m.in. z ropy naftowej i węgla. Włókna są tak mocne, że materiał na pewno się nie skurczy, ani nie będzie się rwał. Budowa tkaniny sprawia, że poliester rozciąga się. Oczywiście tego typu materiały można prać w pralce.
Warto jednak zawsze zapoznać się najpierw z oznaczeniami na metce odzieży. Pranie poliestru powinno odbywać się w gorącej wodzie, a więc w temperaturze ok. 60 stopni. Płukanie wykonuje się już w zimnej wodzie. Dopuszczalne jest też wirowanie oraz suszenie w suszarce bębnowej.
Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ jeśli poliester się zgniecie w bardzo wysokiej temperaturze, wówczas ślad trwale pozostanie. Jeśli natomiast odzież posiada dosyć skomplikowaną budowę, zaleca się pranie ręczne. Zazwyczaj nie jest konieczne prasowanie.
Pranie kołdry z poliestru
W przypadku kołdry syntetycznej nie jest konieczne pranie chemiczne. Najważniejsze jest, aby kołdra zmieściła się do bębna pralki. Pranie kołdry wykonanej z poliestru (antyalergicznej) rozpoczyna się od ustawienia odpowiedniej temperatury prania. A więc w temperaturze ilu stopni, najlepiej prać kołdrę syntetyczną?
Optymalna temperatura zawsze określona jest na metce kołdry. Zazwyczaj jest to temperatura ok. 60 stopni. Co więcej, tego typu kołdrę spokojnie można poddać wirowaniu. Nic nie powinno się z nią stać. Pranie poliestru nie odbiega zbyt wiele od normalnego prania.
Dlatego antyalergiczna, poliestrowa pościel jest dobrym rozwiązaniem. Łatwo można utrzymać ją w czystości. Uprana kołdra nie sprawia też problemu z suszeniem, ponieważ bardzo szybko wysycha. Miękka i świeża kołdra sprawia, że odpoczynek podczas snu jest znacznie lepszy. Sprawdź także porady na temat prania kołdry w tym artykule.
Wiskoza i poliamid – jak prać?
Trochę inaczej należy jednak postępować z tkaninami z wiskozy. Wprawdzie jest to włókno chemiczne, lecz wytwarzane z naturalnej celulozy (drewna). Odzież wykonaną z wiskozy powinno się prać dosyć często. Zalecane jest pranie ręczne w zimnej wodzie. Materiału nie wolno naciągać ani gnieść. Grozi to uszkodzeniem.
Poliamid jest materiałem mocnym, sztywnym i wrażliwym na słońce (w przeciwieństwie do poliestru). Odzież z poliamidu pierze się tak samo, jak poliester. A więc materiał można prać w pralce na programie „syntetyki”. Poliamid, podobnie jak poliester, nie wymaga prasowania. To tkanina, która nie jest wymagająca.
Powyższe wskazówki są bardzo pomocne w praniu tkanin sztucznych (wiskoza) i syntetycznych (poliester, poliamid). Co więcej, podpowiadamy, że pranie chemiczne kołdry nie jest konieczne. Warto pamiętać, że poliester rozciąga się i nie uczula, a poliamid jest sztywny i wrażliwy na słońce. Pozostaje jeszcze wiskoza, która jest delikatnym sztucznym materiałem. Syntetyki mają jednak irytującą wadę – mocno się elektryzują. Pamiętajmy, patrzmy na symbole na metce!