Pranie wstępne i pranie zasadnicze - opis etapów prania i porady, kiedy ich użyć
Wykonywanie prania w pralce automatycznej wymaga zwykle nastawienia odpowiedniego programu prania. To bardzo ważna czynność, ponieważ ma duży wpływ na tkaniny. Każdy program składa się jednak z prania wstępnego i zasadniczego. Często pojawia się więc dylemat, czy samo pranie zasadnicze wystarczy? Czy może potrzebne jest dodatkowo pranie wstępne? Sprawdźmy więc, jak działają oba programy i kiedy należy ich używać.
Sprawdź także w tym artykule porady na temat prania ręcznego w pralce.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym charakteryzuje się pranie wstępne?
To program, w który wyposażona jest już większość piorących urządzeń agd. Pranie wstępne zawsze poprzedza cykl prania zasadniczego. Podczas pracy wykorzystywany jest detergent piorący, który czyści odzież przed nastąpieniem zasadniczego cyklu prania. Umieszcza się go zawsze w przegródce oznaczonej symbolem I.
Po upływie czasu prania wstępnego brudna woda zostaje odpompowywana. Program zasadniczego prania załącza się automatycznie, wraz z pobraniem czystej wody. Ta dodatkowa funkcja przeznaczona jest w szczególności do mocno zabrudzonej odzieży.
W ten sposób mamy pewność, że ubrania wyjęte z pralki będą czyste. Jedynym minusem programu prania wstępnego jest wydłużenie czasu ogólnego programu prania. Pomimo tego można śmiało powiedzieć, że jest to bardzo przydatna opcja. Jeśli zainteresował cię ten temat, w tych artykułach znajdziesz więcej porad o praniu.
Etap prania zasadniczego
Podstawowym programem prania w pralce jest pranie zasadnicze. Może ono odbywać się wraz z praniem wstępnym, które je poprzedza. Program prania zwykle powinien być dostosowany do konkretnego rodzaju pranej odzieży. W innym programie będzie prana np. bawełna, a w innym syntetyki.
Rozpoczynając cykl prania zasadniczego, należy wsypać proszek do odpowiedniej przegródki w szufladzie na detergenty. W każdej pralce, niezależnie od układu szuflady, środek do prania zasadniczego powinien znajdować się tam, gdzie widnieje symbol II. Znaczek w kształcie kwiatka to miejsce na płyn do płukania.
Po czynności dozowania detergentów należy ustawić już tylko odpowiedni cykl wirowania i nacisnąć przycisk „Start”. W przypadku pralko suszarki proces prania z uwzględnieniem opcji prania wstępnego i suszenia jeszcze bardziej ulega wydłużeniu.
Jak często powinno się korzystać z dodatkowego prania wstępnego?
Nie jest to opcja zalecana podczas każdego prania. Na przykład bawełna, która wymaga jedynie odświeżenia, powinna być uprana tylko w cyklu prania zasadniczego. Nie ma sensu stosować w takiej sytuacji prania wstępnego.
Jeśli natomiast nasze ubrania są mocno zabrudzone, najlepiej jest wykonać pranie zbiorcze z dodatkową opcją wstępną. Dobrym rozwiązaniem są pralko suszarki, które skutecznie rozwiązują nam problem z suszeniem ubrań. Zwłaszcza podczas brzydkiej pogody lub w okresie zimowym.
Dzisiejsze sprzęty agd spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających konsumentów. Wielość programów prania pozwala na dostosowanie odpowiedniego programu w stosunku do poszczególnych rodzajów tkanin. Dzięki temu syntetyki i bawełna mogą być prane oddzielnie w indywidualny sposób.