Preparat do czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji - który wybrać? Porównujemy
Każdy z nas ma w nawyku dbanie o bezpieczeństwo, zarówno swoje, jak i najbliższych. Kwestia ta dotyczy również podróżowania samochodem. Aby jazda była komfortowa, należy zadbać o czystość układu klimatyzacji. Wiele osób bagatelizuje ten problem. Klimatyzację powinno się więc czyścić minimum raz w roku. Jaki preparat do czyszczenia klimatyzacji będzie najlepszy?
Sprawdź także więcej porad i informacji na temat klimatyzacji domowej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego klimatyzacja potrzebuje dezynfekcji?
Nieczyszczona przez długi czas klimatyzacja może stać się siedliskiem pleśni i grzybów. Zalegające w niej przez długi czas zabrudzenia, wręcz sprzyjają powstawaniu bakterii. To bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Podczas włączenia klimatyzacji zalegające w niej bakterie wydmuchiwane są do wnętrza auta.
W takiej sytuacji pasażerowie narażeni są na wdychanie skażonego powietrza. Skutkiem nieprawidłowej eksploatacji układu klimatyzacji mogą być mocno zaostrzone objawy na tle alergicznym (kichanie czy łzawienie). Zapewne zadajecie sobie pytanie, po czym poznać, że klimatyzacja w samochodzie wymaga czyszczenia?
Otóż każdy powinien poradzić sobie z diagnozą. Mocno zabrudzona klimatyzacja po włączeniu zaczyna bardzo śmierdzieć. To definitywny dowód na to, że wymaga natychmiastowego czyszczenia. Często wykonuje się je wraz z przeglądem samochodu.
Który środek do czyszczenia klimatyzacji?
Wiemy już, kiedy należy czyścić klimatyzację. Jednak pozostaje jeszcze pytanie – jaki środek do czyszczenia klimatyzacji domowej wybrać? Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów w przeróżnych cenach. Wśród znanych marek wymienia się K2 klima doktor, Klima Fresh, Ligui Moly, AIRCO KLEEN, Air Cleaner, Advanced Engineering, Perfect Klima (Caramba), Plak Airclim, itp.
Jest ich naprawdę mnóstwo. Prócz wyżej wymienionych można spotkać także preparaty Atas clim, CRC AIRCO, Wynn’s Airco Fresh, Moje Auto oraz Tunap 181. To i tak zaledwie kilka z wszystkich dostępnych środków. Wszystkie działają jednak w bardzo podobny sposób.
Skutecznie odświeżają układ klimatyzacji oraz usuwają nieprzyjemne zapachy w samochodzie. Większość środków posiada charakterystyczny zapach, np. cytrynowy bądź eukaliptusowy. Instrukcja użycia zawsze umieszczona jest na etykiecie produktu.
Środek do odgrzybiania klimatyzacji – przegląd preparatów
Jeśli okaże się, że w układzie klimatyzacji pojawił się grzyb, należy zadziałać ze zdwojoną siłą. W tym przypadku zachodzi potrzeba dezynfekcji, czyli inwestycja w specjalny środek do odgrzybiania klimatyzacji. Który z nich najlepiej wybrać?
Wśród najpopularniejszych „odgrzybiaczy” wyróżnia się: K2 Klima Doktor, Moje Auto Cleanair, Liqui Moly, Plak Airclim lub wielofunkcyjny Loctite Hygiene Spray o eukaliptusowym zapachu. Warto zwrócić także uwagę na sposób aplikacji. Nie każdy preparat do czyszczenia klimatyzacji używa się tak samo.
Wybierając więc preparat do czyszczenia klimatyzacji, warto wziąć pod uwagę sposób jego działania. Zaleca się użycie wielofunkcyjnego środka, który nie dość, że poradzi sobie z większą ilością różnych bakterii i grzybów, to w dodatku posiada przyjemny zapach.