Pułapka na myszy - popularne typy pułapek, opinie o nich, skuteczność i ceny
Mysz na strychu czy w domu to problem większy niż myślisz. I nie chodzi tylko o to, że będzie zjadała zapasy, wygryzała dziury w ociepleniu domu czy podgryzała meble i stare ubrania. Myszy są niebezpieczne ze względu na to, że są nosicielami bardzo wielu chorób i to naprawdę poważnych. Dlatego, kiedy zauważysz obecność gryzonia w domu, od razu zacznij działać. Dowiedz się, jaka pułapka na myszy jest najskuteczniejsza.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Tradycyjna człapka na myszy
To drewniane urządzenie jest stare jak świat. Świadczy o tym chociażby fakt, że z każdej epoki niesie za sobą inną nazwę – łapka, pastka czy człapka na myszy. Jeszcze do niedawna plaga myszy zagrażała każdemu miastu i wiosce, więc ich wytępianie było priorytetowym zadaniem. I chociaż liczba dzikich kotów, dokarmianych nawet z kasy miejskiej, była w miastach setki razy większa niż teraz, tradycyjne pułapki na myszy były widoczne niemalże wszędzie.
Do dzisiaj możesz je kupić bez żadnego problemu. Niezwykle prosta konstrukcja – drewniana podkładka z metalową sprzączką. Zwabiona mysz podchodzi do niej i porusza sprężyną, która błyskawicznie zatrzaskuje metalową, prostokątną ramkę. Gryzoń znajduje się w potrzasku, a najczęściej od razu ginie, przyciśnięty przez zapadnię. Łapka na myszy tego rodzaju jest skuteczna, chociaż sprawdza się tylko w przypadku myszy. Nornice czy szczury są po prostu za duże i zatrzask może nie zrobić im krzywdy.
Jak założyć taką pułapkę? Trzeba naciągnąć prostokątną ramkę i przymocować ją tak, by poruszenie sprężynką dopiero ją zwolniło. Ponadto oczywiście trzeba zwabić do niej mysz. Wbrew obrazkom, które znasz z kreskówek – to nie ser najlepiej przyciągnie gryzonie, ale mięso. Kawałeczek boczku lub kiełbasy świetnie się sprawdzi. Najlepsze szanse powodzenia masz, jeśli ustawisz co najmniej dwie pułapki w odległości 2 metrów od siebie. Tego łapka na myszy jest bardzo tania, kosztuje maksymalnie kilkanaście złotych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowej pułapce na mrówki?
Skuteczna żywołapka na myszy i szczury, czyli chwytacz
Na ryku są dostępne także pułapki, które nie robią krzywdy zwierzętom. Bardzo skuteczny sposób to chwytacz, nazywany inaczej żywołapką. To naprawdę humanitarne rozwiązanie, na dodatek to sposób na gryzonie różnych rozmiarów. Sprawdzi się i na myszy, i na szczury, może zadziałać także w przypadku żerującej w kurniku łaski czy kuny.
Żywołapka to najlepsze rozwiązanie. Ma postać drucianej klatki, czasami otwartej z dwóch stron, czasami tylko z jednej. W jej wnętrzu umieszczasz przynętę – tak samo jak w przypadku tradycyjnej pułapki, powinien być to kawałek mięsa. Żywołapka jest wyposażona w zapadnie – kiedy tylko zwierzę wejdzie do środka, te zatrzaskują się, uniemożliwiając mu wyjście. Tego rodzaju pułapki są w pełni bezpieczne dla zwierząt i dla ciebie. Ich uchwyty są chronione, więc jeśli zachowasz ostrożność, nie ma możliwości, by gryzoń zrobił ci krzywdę podczas transportu. Schwytanego szkodnika wystarczy wynieść do lasu lub na łąkę i wypuścić z dala od domów. Żywołapka na gryzonie nadaje się do wielokrotnego użytku i kosztuje od 30 do 100 zł, w zależności od wielkości i sposobu wykonania. Sprawdź także zebrane w tym miejscu praktyczne porady.
Humanitarna pułapka na myszy
Na rynku dostępna jest także inna humanitarna pastka. Jest to lep na gryzonie. W teorii działa zarówno na szczury, jak i myszy, w praktyce skuteczność tego rodzaju produktów jest dyskusyjna. Jest to po prostu folia lub papier z silnym klejem. Przechodzący gryzoń przykleja się do niego, a wtedy wystarczy ci go wynieść na zewnątrz lub wywieźć do lasu. Jednakże zwierzęta potrafią się z takiej pułapki naprawdę szybko uwolnić, co najwyżej tracąc przy tym trochę sierści. Dlatego nie można mówić o niej, że jest skuteczna.
Jeśli zauważysz mysz na strychu lub w domu, musisz działać od razu. Jeśli nie masz przy sobie żadnej z tych pułapek, możesz wykorzystać któryś z domowych sposobów. Jak założyć domową pułapkę na myszy? Świetnie sprawdza się słoik lub małe wiadereczko – odwrócone trzeba umieścić na postawionej złotówce. Wydaje się niemożliwe, ale nie jest to wcale takie trudne. Do dna warto przykleić kawałek boczku czy mięsa – możesz zrobić to na przykład za pomocą miodu, gryzonia skusi zapach. W momencie jak wejdzie pod słoik lub wiaderko, moneta przewróci się, a zwierzę zostanie w potrzasku. Humanitarnie, szybko i skutecznie.