Renowacja butów krok po kroku – jak odświeżyć buty skórzane, zamszowe i inne
Twoje buty wyglądają na znoszone? Jest na to rada! Możesz poświęcić odrobinę czasu na ich… renowację. Obuwie jest bowiem naszą wizytówką, a także bardzo istotnym elementem ubioru. Czy renowacja butów jest trudna? Przekonaj się, że wcale nie!
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł na temat czyszczenia butów z nubuku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Renowacja obuwia – co je uratuje?
Odnawianie butów za pomocą… malowania
Stosując odpowiednią farbę do obuwia, możesz odnowić je w sposób łatwy i szybki. Dzięki dostępności produktów, wcale nie musisz już maszerować z butami do szewca! I tak, mamy farby:
a) na bazie wody – nadają się butów skórzanych, jednak muszą być to skóry gładkie (również sztuczne). Właśnie te farby kryją największą ilość obuwia, dostępnego na rynku.
b) na bazie alkoholu – najczęściej kryją skóry licowe, nubukowe i zamszowe – pigment tej farby wnika głęboko w strukturę materiału, dając trwały efekt.
Czyszczenie butów – czy jest ważne?
Oczywiście, to ważny proces przed malowaniem obuwia. Do czyszczenia skóry, używaj specjalnego mydła do skór z gliceryną oraz szczoteczki bądź gąbki zwilżonej ciepłą wodą. Dzięki czyszczeniu, uwolnisz ze skóry zalegający tam brud i zacieki solne, nawilżysz ją i przywrócisz miękkość. Możesz też użyć szczoteczki z naturalnego włosia, która zintensyfikuje czyszczące działanie mydła. Wyczyszczone tak buty pozostaw do wyschnięcia. Pamiętaj, że malowanie butów skórzanych nie może rozpocząć się bez ich umycia! Czyszczenie butów to czynność konieczna, by renowacja obuwia była kompletna.
Krem koloryzujący
Wyrównasz nim przebarwienia, ubytki koloru oraz zarysowania, jakie często dotyczą gładkich butów skórzanych. Świetny będzie krem firmy Pommadier, stanowiący podkład pod późniejsze nałożenie na nie pasty. Używaj jednak kremu w kolorze skóry, ewentualnie o ton ciemniejszego. Kiedy krem wchłonie, wypoleruj obuwie bawełnianą szmatką. Sprawdź także ten artykuł na temat malowania butów.
Polerowanie butów skórzanych
Teraz zaaplikuj pastę do butów za pomocą bawełnianej ściereczki. Lepiej użyć pasty w kolorze skóry, niż bezbarwnej – może ona bowiem pozostawić w zagięciach skóry… biały nalot! Warto również przygotować sobie szklankę z zimną wodą. Jeżeli położysz ją bowiem na warstwę pasty, przyspieszysz tym samem powstanie na skórze „lustrzanego połysku”. Aby obuwie zalśniło, użyj na koniec jakiegoś ślizgającego się materiału, np. nylonowej rajstopy.
Renowacja obuwia ze skóry a tłuszcz
Pamiętaj, że renowacja butów skórzanych nie ma sensu, jeżeli nie pozbędziesz się z nich… tłuszczu! Najlepiej zrobić to przy pomocy produktów matujących skórę. Jeżeli widzisz jakieś rysy lub pęknięcia na skórze, użyj odbudowującej pasty (np. pasty firmy Kiwi). Po całkowitym wyschnięciu, pozostanie Ci już tylko malowanie butów skórzanych! Jedną z polecanych farb jest chociażby marka Kaps, która potrafi również odnowić niewielkie ubytki w bucie. Oczywiście, nakładaj warstwy po kolei, w odpowiednim odstępie czasowym. Tak przygotowane obuwie, możesz następnie pomalować.
Skóry licowe i nubukowe – jak je traktować?
Skóra zamszowa kontra skóra nubukowa
Warto wiedzieć, że zamsz charakteryzuje się tzw. „meszkiem”, który jest zdecydowanie dłuższy niż ten w skórze nubukowej. W tego rodzaju skórze widoczne są bowiem jedynie pojedyncze włókna, a wierzchnia część skóry jest jedynie delikatnie przeszlifowana.
Oba te rodzaje skór posiadają wyjątkowo delikatną i piękną strukturę, co czyni je miłymi i przyjemnymi w dotyku. Jednak renowacja nubuku czy farbowanie skór zamszowych jest już nieco trudniejsze niż w przypadku skór sztucznych i gładkich. Ze względu na występowanie włosia, należy je częściej konserwować i czyścić! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł o praniu butów w pralce.
Odnawianie butów a skóra licowa
Najpierw, musisz wyjąć z butów sznurówki – bez tego nie będziesz w stanie równomiernie rozprowadzić kosmetyków do ich odnowy. Ważne, żeby maksymalnie wyprostować powierzchnię skóry tak, żeby renowacja butów przebiegała prawidłowo. Użyj w tym celu ciasno zwiniętych gazet – ta opcja pozwoli zaoszczędzić parę groszy, jeżeli nie chcesz kupować prawidła. Następnie, oczyść skórę z kurzu i brudu. Teraz pozostaje ci ostatni etap, jakim jest malowanie butów skórzanych.
Pamiętaj jednak, że farbowanie skóry gładkiej będzie o wiele prostsze, niż farbowanie butów zamszowych – w tych drugich jest bowiem zupełnie inny materiał, który przed malowaniem należy odpowiednio przygotować.
Renowacja nubuku i zamszu – ważne zasady
Żeby skóry tego rodzaju były zawsze w dobrej kondycji, ważne jest ich… systematyczne szczotkowanie! Rób to zawsze delikatnie, zgodnie z kierunkiem włosia na skórze. Pamiętaj, żeby starać się możliwie prędko usuwać błoto i zacieki solne – najlepiej zaraz po wyschnięciu! Używaj w tym celu specjalnych szczotek do nubuku i zamszu.
Uwaga!
Faktem jest, że zamsz i nubuk potrafią szybciej „łapać brud”. Żeby więc pozbywać się tych miejscowych zabrudzeń, korzystaj z dostępnych na rynku gum lub bloków do czyszczenia szorstkich skór (np. Coccine). Działają one zupełnie, jak… gumka do mazania! Używaj tych produktów delikatnie i z wyczuciem, by nie uszkodzić skóry. Stosując się do wszystkich wskazówek, renowacja butów na pewno przebiegnie bez problemów!