Samodzielna naprawa zmywarek – jak rozwiązać proste problemy ze zmywarką
Zmywarka się zepsuła, a nie masz czasu na dzwonienie po hydraulika? Jeżeli choć odrobinę znasz się na mechanizmach działania urządzeń AGD, naprawa zmywarek może okazać się skuteczna… samodzielnie.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat naprawy AGD.
Z tego artykułu dowiesz się:
Naprawa zmywarek – najpopularniejsze problemy
Nie obraca się ramię natryskowe
W urządzeniu niezbędne jest ramię natryskowe, które powinno się obracać – powinno być to uwarunkowane ciśnieniem bieżącej wody, która musi przez nie przejść. Gdy ciśnienie będzie zbyt niskie, ramię nie poruszy się. Winą może być wytarta uszczelka puszczająca wodę i obniżająca tym samym jej ciśnienie w ramieniu. Sprawdzenie i wymiana uszczelki na nową powinno rozwiązać problem.
Inną przyczyną może być zbyt niskie ciśnienie wody. Warto więc sprawdzić pompę wody, wszelakie przewody oraz zawory – ciśnienie musi być przynajmniej minimalne, by ramię miało siłę się obracać. A może coś… zablokowało ramię? To dość banalny problem, ale czasem jedzenie naprawdę lubi dostać się w różne zakamarki zmywarki. Dlatego warto zajrzeć do środka i zobaczyć, czy coś nie trzyma ramienia – a nie w panice dzwonić po serwis zmywarek.
Zmywarka płucze zbyt słabo - naprawa zmywarek
Wyciągasz naczynia ze zmywarki, a na nich pełno… mydlin. Co robić w takiej sytuacji? Samodzielna naprawa zmywarek powinna rozpocząć się od ustalenia, czy pompa myjąca w ogóle podaje wodę. Powinno pomóc wyczyszczenie jej lub wymiana wadliwego elementu, gdy poprzednia czynność okaże się bezskuteczna. Zorientuj się również, czy sprawny jest spryskiwacz – to on odpowiada za rozprowadzanie wody po komorze. Jeżeli spryskiwacz posiada zakamienione otwory lub jest w nim za niskie ciśnienie to wiadomo, że naczynia zbyt dobrze się nie wypłuczą. Dlatego oczyść lub wymień ten element. Jeśli planujesz zakup, sprawdź także ten artykuł o zmywarkach firmy Samsung.
Skup się również na syfonie, elektrozaworze, filtrach i płaszczu wodnym – oczywiście, gdy przyczyną nie są powyższe problemy. Wyczyść elementy i zobacz czy to brud nie blokuje wody służącej do płukania. Zmywarka jest stale w kontakcie z wodą, a więc może się na niej osadzać kamień.
Czy to czas na serwis zmywarek? Inne problemy
Zmywarka słabo suszy naczynia
Zorientuj się czy urządzenie AGD nagrzewa się. Brak wytwarzania ciepła jest skutkiem nieefektywnego suszenia – to grzałka odpowiada za suszenie naczyń. Może się spaliła? Wówczas musisz wymienić ją samodzielnie lub wezwać serwis zmywarek. Kolejną przyczyną może być uszkodzony wentylator. Odpowiada on bowiem za rozprowadzanie ciepłego powietrza po komorze sprzętu. Jeśli w silniku jest wada lub łopatki wentylatora się wyszczerbiły, konieczna będzie wymiana tego elementu.
Banalnym, aczkolwiek często występującym problemem jest… brak dodawania do zmywarki płynu nabłyszczającego. Jeśli chcesz poprawić jakość suszenia to płyn zawsze musi być w urządzeniu! Ostatnią przyczyną może okazać się zawieszenie elektrozaworu, kiedy spuszcza wodę z płaszcza wodnego zmywarki i trafia ona bezpośrednio do jej komory. Naprawa zmywarek okaże się wówczas koniecznym rozwiązaniem – woda trafia bowiem do komory w nieodpowiednim momencie, stąd problem niedosuszonych naczyń. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o szybkich naprawach?
Ze zmywarki wylewa się woda!
Naprawa zmywarki będzie konieczna, kiedy zapchaniu uległy jej śmigła – są to bowiem najważniejsze elementy odpowiadające za płukanie naczyń. Sprawdź zatem czy nie ma w nich pozostałości jedzenia i czy nie blokują one pracy śmigieł. Przyjrzyj się im, bo może się okazać, że elementy są po prostu… nieszczelne. Wtedy pozostanie wymiana śmigieł lub uzupełnienie ubytków. A może to hydrostat uległ uszkodzeniu? Sprawdź więc go i dokładnie oczyść. Ostatnią przyczyną wylewania się wody z urządzenia AGD może być zardzewiała pompa wody.
Zmywarka nie chce rozpocząć cyklu
Sprawdź moduł sterowania – jeżeli wszystko jest w porządku, po prostu zresetuj urządzenie. Zobacz również czy odpływ wody nie jest zapchany – hydraulika zmywarki musi być bowiem drożna, jeżeli ma być do niej doprowadzana woda. Brak wody to brak rozpoczęcia pracy urządzenia. Sprawdź również filtr oraz pompę wody – może wody jest za dużo i zmywarka nie chce zacząć działać?