Soda na mszyce - skuteczność, sposób użycia, porady praktyczne
Mszyce należą do najczęściej spotykanych szkodników wśród naszych roślin ogrodowych i balkonowych. Czynią znacznie spustoszenia wysysając z roślin duże ilości soków. Jak je zwalczać przy pomocy sody oczyszczonej lub innymi domowymi metodami? Okazuje się, że wystarczy zwykła woda i soda, aby skutecznie pozbyć się mszyc. Wyjaśniamy jak i kiedy stosować sodę na mszyce. Doradzamy, jak zrobić dobry i skuteczny środek na mszyce na bazie sody i jak wykonać oprysk.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sodzie oczyszczonej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zwalczać mszyce w ogrodzie - najlepsze domowe sposoby
Czym są mszyce i jakie szkody wyrządzają na roślinach
Rośliny ogrodowe lub balkonowe marnieją, słabiej kwitną i słabiej się rozwijają. Warto się im przyjrzeć, czy nie zobaczymy na nich mnóstwa jasnozielonych owadów, które niemal oblepiają rośliny. Mszyca jest częstym gościem na roślinach w ogrodzie i na balkonie. Osłabia rośliny wysysając z nich soki. Jak pozbyć się mszyc z roślin? Czy istnieją dobre, domowe sposoby na mszyce, jeśli nie chcemy uciekać się do chemicznych środków ochrony roślin?
Mszyce należą do rodziny pluskwiaków i są małymi owadami o miękkim ciele i często zredukowanych, błoniastych skrzydłach. Ilość wysysanych soków z roślin jest bardzo duża, dlatego też owady te czynią znacznie szkody w ogrodach i w uprawach. Naturalnymi wrogami mszyc są biedronkowate i złotookowate. Natomiast przyjaciółmi mszyc są mrówki, które je niemal hodują korzystając z ich wydzielin.
Mszyca ma długość około 1 - 2 mm. W zależności od gatunku różnią się kolorem, od jasnozielonego, poprzez białe, czy różowe, aż do czarnych. Produktem ubocznym działania mszyc jest tzw. spadź, czyli lepka wydzielina pokrywająca rośliny. Spadź wykorzystywana jest przez mrówki i pszczoły. Bywa jednak pożywką dla grzybów, dlatego też naraża rośliny na dodatkowe infekcje grzybicze.
W ogrodzie i na balkonie mszyce wyrządzają spore szkody w naszych uprawach. Nie tylko osłabiają wzrost roślin, lecz także ograniczają ich odporność na niskie temperatury, wskutek czego roślina może nie przetrwać zimy. Uszkadzają tkankę roślin, co może prowadzić do infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. Niektóre gatunki mszyc tworzą galasy lub powodują poskręcanie liście roślin.
Jak zwalczać mszyce - preparat chemiczny czy domowe sposoby
Mszyce czynią tak znaczne szkody w ogrodzie, że zwalczanie ich jest konieczne. Możemy oczywiście zastosować środek chemiczny do zwalczania owadów. Ale czy na pewno jest to dobre rozwiązanie? Preparat chemiczny nie stanowi rozwiązania ekologicznego, gdyż prócz szkodników zwalcza również pożyteczne organizmy. Ponadto nie chcemy stosować chemii, jeśli w ogrodzie bawią się dzieci i zwierzęta. Preparat chemiczny nie będzie również dobrym rozwiązaniem, jeśli uprawiamy warzywa na nasz stół.
Dlatego też, zanim sięgniemy po chemiczny środek ochrony roślin, warto najpierw zastosować łatwe i skuteczne domowe sposoby, jak na przykład soda na mszyce.
Dobre domowe sposoby na mszyce:
- preparaty naturalne, jak mydło potasowe,
- gnojówki i wyciągi z roślin,
- wywary i napary z czosnku,
- sadzenie roślin odstraszających, jak czosnek, mięta, lawenda,
- zwalczanie mrówek,
- zwalczanie chwastów sprzyjającym mszycom, jak komosa,
- uprawa roślin miododajnych, które przyciągną do ogrodu naturalnych wrogów mszyc, jak biedronki, złotooki, pryszczarek mszycojad.
Sprawdź także ten artykuł: Najlepsze środki na mszyce – zobacz, które preparaty są najlepsze.
Soda na mszyce w ogrodzie - jak przygotować środek z sody oczyszczonej i jak go stosować
Zastosowanie sody oczyszczonej w domu
Środkiem, który może nam pomóc w walce z mszycami w ogrodzie, jest zwykła soda oczyszczona. Soda stanowi biały, bezwonny proszek, który łatwo rozpuszcza się w wodzie i pieni w połączeniu z octem. Proszek ten warto mieć zawsze w domu, gdyż ma on bardzo szerokie zastosowanie.
Przykłady zastosowania sody w domu:
- spulchnianie wypieków,
- udrażnianie odpływu,
- wywabianie plam,
- mycie fug,
- mycie piekarnika, przypalonych garnków, butelek po tłuszczu,
- mycie kafelków, kabin prysznicowych i WC.
Soda oczyszczona znajduje zastosowanie nie tylko dla zachowania czystości w domu, lecz także pomaga nam w kwestiach zdrowotnych. Na bazie sody możemy zrobić domową pastę do zębów, czy kule do kąpieli. Picie roztworu sody z wodą pomaga na problemy trawienne, jak niestrawność, zgaga, zaparcia czy refluks żołądkowy. Soda ma również korzystny wpływ na skórę. Moczenie stóp w roztworze sody pomaga na popękane pięty.
Jak zrobić preparat z sody oczyszczonej na mszyce
Bardzo łatwo jest wykonać prosty preparat na mszyce na bazie sody. Wystarczy soda i zwykła woda.
Najprostszy preparat na mszyce na bazie sody, składniki:
- ¼ łyżeczki sody,
- pół łyżeczki oleju (składnik opcjonalny),
- 1 litr wody.
Całość mieszamy dokładnie, tak aby składniki się rozpuściły. Preparat wlewamy do spryskiwacza i wykonujemy oprysk na rośliny. Możemy także wzmocnić działanie preparatu poprzez dodanie paru kropli płynu do mycia naczyń lub szarego mydła. Pamiętajmy, aby dokładnie wymieszać preparat. Dobrze jest użyć ciepłej wody, w której składniki dobrze się rozpuszczą. Jest to ważne, gdyż niedokładnie rozpuszczona soda może zatkać dyszę spryskiwacza.
Oprysk należy wykonać bardzo dokładnie, zarówno na rośliny jak i pod liśćmi. Oprysk wykonujemy codziennie, aż do momentu pozbycia się mszyc. Warto po oprysku sodą spryskać rośliny czystą wodą.
Domowe sposoby na mszyce
Soda na mszyce to nie jedyny domowy sposób, aby pozbyć się tych szkodników z roślin. Domowe sposoby na mszyce są dość skuteczne, dlatego też warto je stosować zanim zdecydujemy się na chemiczne środki ochrony roślin. Do zwalczania mszyc w ogródku przydomowym lub na balkonie wystarczy zwykła woda oraz substancje, które zawsze mamy w domu i pod ręką.
Najlepsze domowe sposoby na mszyce na balkonie i w ogrodzie:
- roztwór wody z sodą oczyszczoną,
- roztwór octu z wodą, w proporcjach 1 : 10,
- szare mydło, w postaci roztworu z wodą,
- plyn do mycia naczyć rozpuszczony w wodze w proporcjacha pare kropli na litr wody,
- mleko (pełnotłuste) z wodą w proporcjach 1 : 1,
- oprysk roztworem oleju parafinowego wczesną wiosną, przed okresem wegetacji,
- wywar z cebuli,
- wywar z czosnku,
- wyciąg z mniszka lekarskiego,
- gnojówka z pokrzywy,
- wyciąg z wrotyczu,
- rozwieszanie na roślinach żółtych wstążeczek, które wabią biedronki.
Wykonanie prostego oprysku przeciw mszycom jest bardzo łatwe i skuteczne. Dla wzmocnienia efektu możemy połączyć kilka składników, na przykład od sody dodać szare mydło lub płyn do mycia naczyń. Pamiętajmy jednak, że jeden oprysk nie wystarczy. Należy bacznie obserwować rośliny, gdyż problem lubi się powtarzać. Jednak wykonanie domowego preparatu przeciw mszycom, jest tak proste, że bez trudu sporządzimy nowy środek. Ważna jest systematyczność i regularne opryski roślin. Dobra wiadomość jest taka, że oprysk pomoże nie tylko w walce z mszycami, lecz usunie także wiele innych szkodników.