Symbole i oznaczenia na pralce - co oznaczają?
Nie ma wątpliwości, że pranie należy do podstawowych obowiązków w każdym domu. Umiejętne przeprowadzanie tej czynności pozwala zachować ulubione ubrania w możliwie najlepszej kondycji. Bez jakichkolwiek śladów proszku, farbowania czy wyblakłych kolorów. Pralki automatyczne zostały stworzone z myślą o ułatwieniu codziennych czynności. Bardzo ważne są więc oznaczenia na pralce, które stanowią swego rodzaju instrukcję prania. Jednak czy w prawidłowy sposób je odczytujemy?
Sprawdź także, co oznaczają symbole prania na metkach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Znaczek na pralce – czy jest ważny?
Każde oznaczenie, zarówno poszczególnych programów prania, jak i wszystkie symbole widoczne na panelu urządzenia stanowią bardzo ważną informację o prawidłowym użytkowaniu pralki. Uruchamiając pranie, warto więc dokładnie zapoznać się z oznaczeniami, by przebiegło ono pomyślnie.
Symbole na pralce oraz oznaczenia programów prania są uniwersalne. W takiej samej postaci występują na każdym modelu urządzenia, bez względu na producenta. Znaczki informują nas nie tylko o sposobie prania, lecz także o klasie energetycznej urządzenia, czyli o efektywności pralki.
Co więcej, z oznaczeń możemy odczytać również roczne zużycie energii elektrycznej przez pralkę. Szacunkowy pomiar przedstawiony jest w kilowatogodzinach (kWh). Natomiast znaczek w postaci kranu, informuje nas, ile wynosi średnie roczne zużycie wody.
Oznaczenia na pralce
Co znaczą poszczególne symbole na pralce?
Oznaczenia na pralce są istotne, ponieważ znając ich znaczenie, łatwiej jest wybrać podczas zakupu odpowiednie urządzenie. Wśród nich można spotkać znaczek przedstawiający koszulkę z krótkim rękawkiem, na której widnieje liczba. Symbol oznacza pojemność pralki, czyli maksymalny jednorazowy wsad do bębna. Na 1 kg prania, przypada ok. 5 koszulek. To cenna informacja.
Znaczek ze skręconą od dołu koszulką oznacza efektywność wirowania, jaką posiada pralka automatyczna. Poziom skuteczności zawarty jest w przedziale A – G. A więc podobnie jak w przypadku oznaczenia klasy energetycznej. Ważnym oznaczeniem jest także poziom głośności pracy pralki. Zarówno podczas prania, jak i wirowania. Wyrażony jest w decybelach (dB).
Prócz powyższych symboli na panelu pralki znajdują się również znaczki mówiące o prędkości wirowania, temperaturze prania, rodzaju wybranego programu oraz informacja o opóźnionym starcie. Pojawiająca się zamknięta kłódka oznacza zamknięcie drzwiczek pralki. Ponadto dwie pionowe kreski to pauza, a strzałka w prawo to start. Symbole F1, F2, itp. to funkcje pomocnicze, natomiast przekreślony kran oznacza brak wody. Sprawdź także, co zrobić, kiedy pralka nie pobiera wody.
Jak czytać oznaczenia programów prania?
Nowoczesne urządzenia wyposażone są w szereg różnorodnych funkcji. Warto jednak znać te podstawowe, które występują niemal w każdej pralce. Dodatkowe programy są już kwestią indywidualną wśród producentów, prześcigających się w funkcjonalności oferowanych urządzeń.
A więc do podstawowych programów prania zalicza się: szybkie pranie (ok. 30 min, pomocne w awaryjnych sytuacjach), pranie wstępne (do bardzo zabrudzonych rzeczy), program przeznaczony wyłącznie do prania koszul, ubrań syntetycznych, bawełnianych, wełny oraz tkanin delikatnych. Można nawet wybrać opcję prania w zimnej wodzie.
Jeśli na pralce widnieje znaczek z piórkiem, oznacza ono specjalny program prania dla alergików. Cechą charakterystyczną tego programu jest długie płukanie. Niektóre pralki wyposażone są nawet w program prania bąbelkowego oraz zabezpieczenie przed dziećmi (blokadę). Nowością jest też sterowanie urządzenia za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Jest to możliwe, nawet gdy jesteśmy poza domem.
Czym najlepiej się sugerować, kupując pralkę?
Wszystkie oznaczenia na pralce w postaci symboli oraz programów prania, opisane są w każdej instrukcji obsługi urządzenia. Jedne są bogatsze w dodatkowe funkcje, inne z kolei posiadają jedynie podstawowe. Wszystko uzależnione jest zwykle od ceny urządzenia. Im droższe, tym posiada więcej funkcji. Dokonując zakupu nowej pralki, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej parametry.
Ściślej mówiąc, chodzi o ładowność bębna, klasę efektywności energetycznej, efektywności prania i wirowania, poziom hałasu podczas pracy oraz szacunkowy roczny pobór wody. Dzięki porównaniu kilku modeli pod kątem tych parametrów decyzja o zakupie będzie znacznie łatwiejsza. Ważne są też funkcje, ponieważ jeśli któryś z domowników jest alergikiem, pralka powinna posiadać specjalny program prania.
Przedstawione oraz wyjaśnione w niniejszym artykule oznaczenia na pralce, stanowią bardzo cenne źródło informacji. Warto więc przyswoić tę wiedzę, która z pewnością ułatwi wykonywanie prania. Znajomość poszczególnych symboli oraz programów prania sprawia, że nawet panowie bez najmniejszego problemu poradzą sobie z odpowiednim nastawieniem pralki. Stosując się do oznaczeń, możemy być pewni, że ubrania wyciągnięte z pralki w żaden sposób nie ucierpią. Nie grozi im zafarbowanie, skurczenie, plamy z proszku ani wyblaknięcie. Możemy mieć przecież wszystko pod kontrolą.