Szubak dwukropek w domu - 4 sposoby na pozbycie się uciążliwego chrząszcza
Czarne żuki w domu? A może natknąłeś się na małe brązowe larwy w szczelinach parkietu? To może być szubak dwukropek. Z niniejszego artykułu dowiesz się co zrobić, kiedy pojawią się te chrząszcze w domu. Zwalczanie szubaka wbrew pozorom nie jest łatwe, ale stosując się do naszych porad możesz poradzić sobie z niewygodnym szkodnikiem. Jeżeli odetniesz mu źródło pożywienia, to pozbędziesz się też szubaka na przyszłość.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o insektach w domu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Szubak dwukropek a szubak Smirnowa
Obecność chrząszczy w domu to szeroki temat. Wiele z tych żuczków potrafi zalęgnąć się w naszych mieszkaniach, magazynach i ogrodach. Niektóre są całkiem nieszkodliwe, inne niszczą ubrania, dokumenty lub meble. Do tych ostatnich należą szubaki.
Szubak dwukropek i szubak Smirnowa są bardzo blisko spokrewnione. Odróżniamy je po kolorze pancerza. U szubaka Smirnowa jest to charakterystyczny, brązowo żółty pancerz. Szubak dwukropek jest czarny z dwoma małymi kropkami rozłożonymi symetrycznie. To właśnie im zawdzięcza swoją nazwę.
Larwa jednego i drugiego jest taka sama. Nieduża, cienka, o jasnobrązowym odcieniu i charakterystycznych włoskach przy otworze gębowym. To właśnie larwy są największymi szkodnikami. Dla czarnych żuków głównym zadaniem życiowym jest znalezienie partnera i przedłużenie gatunku, żywią się wyłącznie nektarem kwiatowym i nie żyją dłużej niż kilka tygodni. Jednak larwy skupiają się na jedzeniu i potrafią się rozwijać nawet przez dwa lata.
Pożywienie larw szubaka stanowi przede wszystkim złuszczony naskórek, a także pióra i sierść. Dlatego larwę często można spotkać w kurniku lub gołębniku. Oprócz piór, skóry i sierści szubak dwukropek zalęga się w mące i suchych pokarmach. Potrafi też robić szkody w szafie i na meblach. Jego odchody zostają w zainfekowanej mące. To głównie z tych powodów zwalczanie w domu szubaka jest takie ważne.
Jak się pozbyć szubaka domowymi sposobami
Jeżeli pytacie, jak się pozbyć czarnych żuków tylko domowymi sposobami, to będziecie musieli włożyć w ich likwidację sporo pracy. Zalęganie się szubaka dwukropka w mieszkaniu jest najczęściej oznaką zalegającego kurzu, rzadko sprzątanych cząstek organicznych, źle przechowywanej żywności. Nie mówimy, że macie brudny dom, ale na pewno warto zadbać o zakamarki.
Pierwszą, niezbędną, podstawową metodą pozbywania się szubaka dwukropka i szubaka Smirnowa jest sprzątanie. Właściwie wyszorowanie wszystkich zakamarków. Upewnijcie się, że szczególnie wyczyściliście miejsce, gdzie znajdowały się larwy. Nawet jeżeli zauważycie jedną larwę tego owada, to upewnijcie się czy w okolicy nie ma ich więcej. Jeżeli to możliwe miejsce można zalać gorącą wodą z detergentem. Następnie usunąć wszelkie suche cząstki organiczne (również pajęczyny).
Druga metoda zwalczania w domu gniazda szubaka, to użycie jednego z dostępnych środków przeciw owadom. Tu ważna uwaga – niektóre środki przeciw mrówkom i karaluchom są przeznaczone do zjedzenia przez szkodniki. Lepiej nie ryzykować, że larwy ominą naszą truciznę. Zamiast tego wybieramy środki trujące np. proszek przeciw insektom.
Dodatkowo należy wyłapać chrząszcze. Dorosła postać szubaka żyje krótko, ale umie się przemieszczać na duże odległości i składa dużo jaj (do 50 szt.). Zabicie larw jest kluczowe. Trzeba jednak wyłapać też dorosłe osobniki, żeby przerwać przemianę pokoleń. Do tego celu można użyć lepu na owady. Pułapka lepowa pomoże szybko pozbyć się chrząszczy w domu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania karaluchów krok po kroku.
Czarne żuki - zwalczanie w domu
Szubak dwukropek jest dość sprytnym szkodnikiem. Poza tym łatwo przedostaje się z jednego budynku do drugiego. Jeżeli nie chcesz ryzykować przetrwania jakiegoś gniazda, to najlepiej poprosić o pomoc profesjonalną ekipę.
Do zwalczania w domu owadów tego typu szczególnie nadają się dwie metody:
- Wymrażanie – środkiem mrożącym jest suchy lód, powstały pod ciśnieniem z dwutlenku węgla. Za pomocą specjalnego urządzenia pokrywa się białym proszkiem miejsca zamieszkane przez szkodniki. Suchy lód ma temperaturę ok. - 80 stopni Celsjusza. Żadna larwa ani żuk nie przetrwają takiego zabiegu. Ta metoda ma jedną istotną wadę. W bardzo niskiej temperaturze zniszczeniu mogą też ulec niektóre materiały. Suchy lód nie jest jednak tak szkodliwy jak zamrożona woda. Woda topniejąc poszerza swoją objętość przez co może np. rozsadzać drewno.
- Zamgławianie – wodę, wymieszaną z preparatem insektobójczym rozpyla się w postaci mgły. Dzięki temu środek niszczy nie tylko czarne żuki, ale larwy szubaka dwukropka. Wadą zamgławiania jest to, że pod pomieszczeniu rozprzestrzenia się trucizna.
Obie metody działają też na inne szkodniki. Na czas przeprowadzania dezynsekcji trzeba wyjść z domu. Najlepiej dowiedzieć się wcześniej od firmy przeprowadzającej zabieg jak długo będzie to trwało. Czy będzie można wrócić do mieszkania na noc, czy trzeba sobie załatwić nocleg? W przypadku szubaka dwukropka prawdopodobnie nie będzie takiej potrzeby. Jednak dużo zależy od żywotności pasożyta i zajętej przez niego powierzchni.
Kiedy przeprowadzisz już niezbędne zabiegi, to musisz zadbać o czystość mieszkania. Jeżeli nie masz zamiaru tracić czasu i pieniędzy na kolejne dezynsekcje, po prostu regularnie odkurzaj dom, myj podłogi. Od czasu do czasu warto go też przewietrzyć. Zwłaszcza zimą. Czarne żuki nie lubią niskich temperatur.