Usuwanie gniazda szerszeni krok po kroku - 3 praktyczne porady
Usuwanie gniazda szerszeni może się okazać niebezpieczne, jeżeli nie zastosujemy się do pewnych zasad. Dlatego warto przyjrzeć się poradom specjalistów na ten temat. W niniejszym poradniku powiemy, jak usunąć gniazdo, jak zwrócić uwagę na zachowanie szerszeni i kiedy konieczne jest wezwanie ekipy.
Jeśli szukasz więcej wskazówek i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Gniazdo szerszeni – podstawowe informacje
Kiedy szerszenie zakładają gniazda
Szerszeń europejski jest gatunkiem zimującym. Ten największy przedstawiciel rodziny osowatych zamieszkiwał pierwotnie lasy liściaste. W miarę wycinek lasów zaczął gnieździć się w pobliżu osiedli ludzkich. Z reguły zakłada gniazda w dziuplach drzew i osłoniętych częściach budynków. Może jednak zagnieżdżać się również w ziemi.
Kiedy szerszenie zakładają gniazda? Wiosną matki wylatują w poszukiwaniu miejsca na gniazdo. Kiedy znajdą odpowiednie miejsce zaczynają je budować. Ciekawostką może być to, że używają do niego resztek próchniejącego drewna, wymieszanego ze śliną. Powstaje coś podobnego do masy papierowej lub masy wykorzystywanej w drukarkach 3D.
Niestety szerszenie mogą być niebezpieczne dla ludzi. Jeżeli nie będziemy ich denerwować, to zajmą się sobą. Jednak trudno uniknąć „denerwowania” tych zwierząt, jeśli gniazdo szerszeni znajduje się w pobliżu domostwa. Dlatego likwidacja gniazda może się okazać niezbędna.
Jak wygląda kokon szerszeni
Zanim odpowiemy na pytanie jak zlikwidować gniazdo szerszeni warto wspomnieć o tym jak je rozpoznać. Taka wiedza przydaje się, zwłaszcza jeżeli chcemy uniknąć nieprzewidzianego spotkania z tym drapieżnikiem wśród owadów. Głównym powodem, dla którego chcemy go wytępić jest bowiem zagrożenie.
Jeżeli masz ul, to pewnie wiesz, że szerszeń potrafi zabijać pszczoły. Jest jednak niebezpieczny również dla ludzi. Szczególnie powinny unikać jego żądła osoby uczulone na jad błonkoskrzydłych.
Matka, która nie znalazła nory, dziupli, starego ula czy budki dla ptaków uformuje gniazdo w formie pękatego kokonu. Kokon szerszeni może dochodzić nawet do 50 cm długości. Wewnątrz znajdują się plastry skierowane otworami ku dołowi, gdzie znajduje się otwór wyjściowy. W każdym z nich samica składa jajko, z którego wylęgnie się larwa. Matka musi sama wykarmić pierwsze pokolenie, które dorośnie jako robotnice i przejmie jej obowiązki. Następnym etapem dla samicy jest składanie kolejnych jaj. Ostatnie z pokoleń danego roku jest pokoleniem dwupłciowym. Samce zapładniają samice, które rozlecą się w poszukiwaniu zimowiska. Większość gniazd szerszeni jest porzucana zimą, po nastaniu pierwszych przymrozków. Zamieszkują w nich inne owady, które wyjadają pozostałe resztki. Szerszenie nie wracają do kokona, potrafią natomiast wracać do budek i starych uli, jeżeli znajdują się one w dogodnym miejscu. Do likwidacji takiego miejsca można przystąpić zimą, kiedy nie ma zagrożenia, że szerszenie zaatakują.
Jeżeli zastanawiasz się, ile szerszeni jest w gnieździe, to wszystko zależy od pory roku. Pełny rój obejmuje kilkaset osobników, w dużym gnieździe szerszeni pomieści się nawet 700 robotnic. Tylko część osobników jest zdolna do atakowania i żądlenia. Dlatego wbrew pozorom nie stanowią dużego zagrożenia, jeżeli nie masz uczulenia na jad. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z informacjami, jak zlikwidować gniazdo os lub pszczół.
Usuwanie gniazda szerszeni - porady
Porada 1
Jeżeli zobaczyłeś jednego osobnika wczesną wiosną, to wystarczy go wyeliminować. Istnieją środki chemiczne przeznaczone do likwidacji szerszeni i podobnych owadów. Pamiętaj, że są to silne zwierzęta, na które nie zadziałają słabe preparaty. Jeżeli nie masz pewności czym wytępić szerszenia, to zapytaj w sklepie lub poradź się specjalistów.
Wiosną prawdopodobnie spotkamy matkę. Jednak mogą być to również robotnice. Jeżeli nie zapobiegłeś powstaniu kokonu szerszeni, to nie decyduj się od razu na jego likwidację. Jeżeli masz taką możliwość, poproś o pomoc odpowiednią firmę.
Czekając na ekipę staraj się nie zbliżać do kokonu szerszeni. Jeżeli nie będziesz drażnić owadów, to nie powinny cię w żaden sposób zaczepić. Jednak broniąc swojego terytorium mogą użądlić wiele razy. Nawet jeśli nie będziesz mieć dolegliwości po takim użądleniu, to samo w sobie jest bolesne. Na pewno chcesz go uniknąć.
Żeby zlikwidować gniazdo szerszeni trzeba zapłacić nawet 200-300 zł firmie likwidującej. Jednak istnieją sytuacje, w których możecie wezwać straż pożarną, która zrobi to za darmo. Jeżeli potrzebne jest usuwanie gniazda szerszeni w placówkach publicznych np. szpitalach, szkołach, zwłaszcza jeśli zagraża ono bezpieczeństwu ludzi, to dobra sytuacja do wezwania strażaków.
Nie próbuj wzywać straży do prywatnego domu. Jeżeli masz znajomego strażaka, to możesz go najwyżej zapytać jak usunąć takie gniazdo. Jednak w przypadku dużego kokonu, zwłaszcza latem i wczesną jesienią, lepiej jest wezwać specjalistów.
Porada 2
Szerszenie są mniej agresywne od os. Jeżeli zobaczyłeś jednego w mieszkaniu lub w pobliżu swojego domu, to po prostu staraj się nie prowokować. Szerszenie nie lubią jaskrawych kolorów. Zdecydowanie też nie lubią, gdy się je atakuje. Odradzamy ganianie za owadem z kapciem czy łapką na muchy. W niektórych przypadkach wystarczy zamknąć drzwi w pomieszczeniu, gdzie wleciał szerszeń i otworzyć okno.
Jeśli czekasz na ekipę, która ma zlikwidować gniazdo szerszeni, to tym bardziej nie ma powodu do niepokoju. Zamknij drzwi i poproś o pomoc firmę likwidującą, kiedy przyjedzie.
Spokój i ostrożność należy też zachować podczas poszukiwania gniazda.
Jeżeli zauważyłeś na swojej posesji więcej niż jednego szerszenia i chcesz je wytępić, to dobrze wiedzieć skąd przylatują. Pamiętaj, że szerszenie mogą budować gniazda w ziemi. Jest to bardziej niebezpieczne miejsce niż inne. Jego nadepnięcie czy kopnięcie może spowodować atak.
Porada 3
Jeżeli nie masz wyjścia i musisz zlikwidować gniazdo samodzielnie, to rób to w nocy. Zwłaszcza w chłodniejszą noc, szerszenie będą ospałe. Postaraj się też nie używać ostrego światła. Absolutnie unikaj przypadkowego lub celowego strącenia gniazda. Niektórzy domorośli doradcy z internetu mają takie pomysły. Usuwanie gniazda szerszeni powinno być przeprowadzone tak, żeby po cichu zlikwidować owady, a nie rozzłościć je.
Ubierz się tak, żeby ochronić większość ciała. Pamiętaj, że żądła szerszeni sięgają głęboko. Szczególnie ważne jest chronienie twarzy. Dobrze, jeżeli możesz użyć przezroczystej przyłbicy lub okularów ochronnych. Owiń też koniecznie szyję.
Używaj preparatów, które można aplikować z dużego dystansu. Najlepiej przeznaczonych do niszczenia szerszeni. Doskonałym przykładem jest tu gaśnica na szerszenie.
Czy powinienem zlikwidować gniazdo szerszeni?
Szerszenie są niebezpieczne, kiedy mają gniazdo w pobliżu domu. Jednak są też pożytecznymi drapieżnikami, ograniczającymi populację innych owadów. Czasami trzeba sobie zadać pytanie nie jak usunąć, ale czy w ogóle usuwać gniazdo.
Jeżeli szerszenie zagnieździły się w pobliskim lesie, to można dać im spokój. Jeśli obawiasz się, że gniazdo w ziemi może stanowić niebezpieczeństwo dla okolicznych mieszkańców, to też lepiej je po prostu oznakować. Likwidowanie zwierząt poza obszarem zabudowanym może się okazać niepotrzebną ingerencją w naturalne środowisko.
Usuwanie gniazda szerszeni powinno się przeprowadzać ostrożnie i ściśle według wskazań specjalistów. Najlepiej, jeżeli może to zrobić za nas profesjonalna ekipa. Najważniejsze to zachować spokój i nie panikować. Szerszeń nigdy nie zaatakuje człowieka nieprowokowany.