Wyciszanie drzwi krok po kroku - jak wygłuszyć drzwi wejściowe
Problem hałasów przenikających do mieszkania przez drzwi wejściowe jest szczególnie dokuczliwy w bloku. Jednak w domach jednorodzinnych (zwłaszcza przy ulicy) i w bliźniakach też potrafi męczyć mieszkańców. Dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć czym wyciszyć drzwi, żeby było to niedrogie i skuteczne.
Jeśli szukasz więcej wskazówek i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wstępne wyciszanie drzwi
Zanim sięgniemy po materiał wygłuszający
Hałas za drzwiami może mieć różne przyczyny. Jeżeli odziedziczyliśmy po kimś mieszkanie, albo wprowadziliśmy się do mieszkania w starym bloku, to drzwi mogą być po prostu nieuszczelnione. Wygłuszanie jest w tym przypadku dość proste. Trzeba zacząć od uszczelnienia wszystkich szpar między drzwiami i framugą.
Musimy też ustalić jakiego rodzaju drzwi mamy w domu i jakie wyciszenie drzwi chcemy zastosować. Drzwi wejściowe muszą nie tylko chronić przed zimnem i hałasami, ale też dobrze wyglądać. Zwłaszcza jeżeli jest to mieszkanie w blokach. Liczy się również cena materiałów i usługi, jeżeli nie planujemy robić tego samodzielnie. Izolacja akustyczna drzwi wejściowych jest jednak czynnością prostą, więc jeśli ktoś ma czas i siły, to nie powinien mieć problemu z wykonaniem tego samodzielnie.
Do najczęściej stosowanych materiałów należą:
- Mata wygłuszająca – wykonana z syntetycznych materiałów, jest cienka, elastyczna i najczęściej samoprzylepna. Doskonale nadaje się do samodzielnego wyciszania drzwi metalowych, sklejkowych i drewnianych.
- Pianka wygłuszająca – jest odmianą maty wygłuszającej. Jej zaletą jest lekkość i łatwość aplikacji na drzwi. Wadą – mało estetyczny wygląd. Pianki używa się zwykle razem z materiałem tapicerskim.
- Płyta wygłuszająca – płyty wygłuszające, stosowane są też do ocieplania pomieszczeń od wewnątrz. Do nałożenia ich na drzwi wejściowe potrzeba odpowiednich narzędzi, gdyż zwiększają znacząco grubość drzwi, co może utrudniać otwieranie.
Poza tym wyciszanie drzwi można przeprowadzić stosując deski panelowe. Szczególnie dobrze sprawdzają się one na drzwiach z drewna lub sklejki. Do drzwi metalowych najłatwiej dokleić materiał wyciszający.
Uszczelnianie progu i ościeżnicy
Uszczelnienie drzwi przed przystąpieniem do wyciszania jest niezbędnym krokiem, jeżeli wygłuszanie ma być skuteczne. Szpary między ościeżnicą i drzwiami oraz nieszczelność progu są częstą przyczyną przenikania hałasów do mieszkania, zwłaszcza w bloku. Poza tym uszczelnienie wpływa też na ocieplenie mieszkania i pozwala zaoszczędzić energię, którą byśmy zużyli na ogrzewanie.
Ważne jest wybranie odpowiednich uszczelek, które sprawią, że wyciszenie drzwi będzie skuteczne i długotrwałe. Uszczelki do drzwi zewnętrznych powinny być z grubszego, bardziej wytrzymałego materiału niż uszczelki stosowane we wnętrzu. Drzwi wejściowe są często ciężkie, a ciągłe ich otwieranie i zamykanie szybko wyrabia tworzywo uszczelniające. Najlepiej, żeby był to silikon, ale można zastosować też np. TPE lub TPV. Nie powinna nas odstraszać cena. Jednorazowy wydatek na kilka lat, to mimo wszystko większa oszczędność niż częste wymiany.
Uszczelki najczęściej przyklejamy w progu i na ościeżnicy. Czasami dobrze jest zamontować wyższy próg, jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej. Przed zakupem i położeniem uszczelek warto spróbować też wyregulować skrzydło. Taka czy inna forma uszczelnienia szpar w drzwiach zapewnia częściowe wyciszenie i sprawia, że w domu jest trochę cieplej.
Rodzaje materiałów a wyciszanie drzwi
Wygłuszanie drzwi metalowych
Drzwi z metalu to dobra ochrona wejścia do mieszkania, jednak działają jak pudło rezonansowe. Zostawienie ich bez obicia jest gwarancją, że będą do nas docierać hałasy z klatki schodowej. Dlatego izolacja akustyczna drzwi wejściowych z metalu powinna być następnym krokiem, zaraz po ich zamontowaniu.
Czym wyciszyć drzwi? Wystarczy mata wygłuszająca, najlepiej samoprzylepna. Jeżeli kupujemy matę z powłoką, to wystarczy ją po prostu dobrze odmierzyć i przykleić. Alternatywą jest mata z gąbki, która jednak wymaga odpowiedniego pokrycia na zewnątrz. Po pierwsze dlatego, że przyklejona do drzwi metalowych wygląda nieestetycznie. Po drugie, bo bardzo szybko się zniszczy.
Żeby ukryć gąbkę zakładamy tapicerkę drzwiową. Jest to procedura wymagająca pewnej precyzji. Najlepiej skorzystać z filmu instruktażowego lub poprosić o pomoc fachowca. Zamiast tapicerki mata wygłuszająca może zostać pokryta ozdobnym papierem. Będzie na pewno szybciej i taniej, ale już nie tak ładnie. Jeżeli chcemy, żeby wejście do mieszkania było bardziej reprezentatywne, to lepiej skorzystać z materiału typu sztuczna skóra, skaj.
Wygłuszanie drzwi ze sklejki lub drewna
Drzwi ze sklejki, a zwłaszcza drzwi z litego drewna nie działają aż tak bardzo jak rezonans, w porównaniu do metalowych. Jednak uszczelnienie i wyciszenie drzwi dużo daje, jeżeli chodzi o przenikanie dźwięków z zewnątrz do mieszkania i odwrotnie. Drewniane drzwi wejściowe mają też tę zaletę, że łatwiej je obić lub okleić. Jeżeli są gładkie, to możemy nawet zastosować płytę.
Jeżeli zastanawiamy się czym wyciszyć drzwi z drewna, to dobrym pomysłem jest mata i tapicerka. W przypadku drewna tapicerkę można z łatwością założyć samemu. Wyciszanie drzwi za pomocą samoprzylepnej maty wymaga wyłącznie dopasowania materiału wielkością oraz staranności wykonania. Dzięki temu cena takiego wygłuszania jest niższa, niż gdyby miał go wykonać fachowiec.
W przypadku drewna sprawdza się również wygłuszanie za pomocą paneli lub desek panelowych. Jeżeli dobierzemy odpowiednie deski, może to wyglądać dość ciekawie i oryginalnie. Jednak trzeba uważać, żeby drzwi nie stały się za ciężkie. Przeciążone drzwi łatwiej się rozregulowują, a uszczelki w progu i ościeżnicy szybciej niszczeją.
Wyciszanie drzwi w domu i w bloku
Izolacja akustyczna drzwi wejściowych nie będzie wyglądać tak samo w domu i w bloku. Jeżeli drzwi do mieszkania prowadzą prosto z ulicy, to do wygłuszania stosujemy materiały bardziej odporne na różne warunki pogodowe. Zalecane są płyty do ociepleń zewnętrznych, panele albo odporna tapicerka. Szczelność drzwi jest kluczowa, bo upał, mróz i deszcz wchodzą z dworu bezpośrednio do domu.
W bloku wygłuszanie powinno być przede wszystkim skuteczne. Dźwięk rozchodzi się dużo lepiej na klatce schodowej, poza tym mamy kilkunastu do kilkudziesięciu sąsiadów, czyli większe prawdopodobieństwo hałasu. Natomiast nie musimy się przejmować tak bardzo odpornością zastosowanego materiału.
Mając podstawowe informacje dotyczące rodzajów materiałów i technik wyciszania drzwi możemy przystąpić do właściwych czynności. Ocieplanie drzwi nie jest aż tak dużym wyzwaniem jak może się wydawać. Zwykły mieszkaniec lokalu w bloku czy w domu jednorodzinnym jest w stanie wykonać to samodzielnie.