Zatkana toaleta - praktyczne sposoby na odetkanie ubikacji
Zapchana toaleta to awaria, która z pewnością choć raz zdarzyła się w każdym domu. Gorsze jest jednak późniejsze odtykanie toalety, co wcale nie jest przyjemną rzeczą. Tym bardziej, gdy coś pójdzie nie tak. Przyczyny tego stanu mogą być różne. Jednak my skupimy się dziś na tym, jak przetkać toaletę oraz czym to zrobić. W poniższym artykule przedstawiamy kilka sposobów, dzięki którym udrożnienie WC pójdzie szybko i sprawnie.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat sprzątania łazienki.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zapchana toaleta – czym przetkać sedes?
Zatkana ubikacja to problem, który bez problemu można błyskawicznie zdiagnozować. Kiedy podczas spłukiwania woda, zamiast spływać, napełnia sedes bądź bardzo wolno uchodzi to znak, że powinniśmy zacząć działać. Nie w każdym domu znajduje się przecież kret (popularny środek udrażniający). W związku z tym warto w takiej sytuacji sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby. Czym przetkać toaletę?
Jak odetkać zapchaną toaletę w domu? Pierwsze, co przychodzi do głowy, to przepychacz oraz spirala udrażniająca (czyli tzw. żmijka, z której często korzystają hydraulicy). No dobrze, a jak przetkać toaletę, jeśli nie posiadamy w domu takiego sprzętu? Otóż możemy wykonać prowizoryczne urządzenia samodzielnie! Na przykład przepychacz możemy stworzyć ze zwykłej butelki po wodzie mineralnej. Wystarczy odciąć jej dno i na brzegach wykonać kilka nacięć (ok. 2 cm) biegnących wzdłuż butelki. Na koniec zakręcamy korek i używamy dokładnie w taki sam sposób jak tradycyjny przepychacz.
Żmijkę z kolei możemy wykonać ze zwykłego drucianego wieszaka na ubranie. Wystarczy wygiąć go tak, aby stał się wąski i dłuższy. Bardzo skuteczne będą też płynne środki domowej roboty. Zatkana toaleta to nie problem, gdy mamy pod ręką sodę oczyszczoną i ocet. Jeśli ubikacja została zatkana ręcznikami papierowymi, które z pośpiechu zamiast do kosza, wrzuciliśmy do sedesu, sprawę powinien rozwiązać płyn do mycia naczyń.
Domowe sposoby na odetkanie muszli klozetowej
Skoro wiemy już, czego należy użyć, zobaczmy, jak odetkać toaletę krok po kroku, stosując powyższe metody. Na początek można spróbować przepychaczem. Gumową końcówkę urządzenia wkładamy do muszli klozetowej i popychamy w dół. Woda w tym czasie zaczyna się zasysać i odsysać (wytwarza się mechanizm ssąco-tłoczący). Sposób ten jest bardzo szybki i skuteczny.
Spirala (żmijka) nie zawsze będzie natomiast skuteczna. Wkładając jeden koniec do muszli, drugim zaczynamy kręcić, by spirala wytwarzała pokrętne ruchy. Świetnym sposobem na udrożnienie WC jest wspomniany wyżej płyn do naczyń. Wystarczy wlać preparat do muszli, a po upływie ok. 15 min zalać ciepłą wodą i spłukać. Płyn rozmiękczy zalegający papier i po kłopocie.
Pozostaje jeszcze mieszanka sody oczyszczonej i octu. To duet, który pomaga w wielu sytuacjach podczas porządków domowych. Czyszczenie z wykorzystaniem sody to prawdziwa przyjemność, ponieważ produkt jest genialnym środkiem czyszczącym. Zapchana toaleta nie stanowi dla sody i octu większego problemu. Wystarczy, że wsypiemy do sedesu 3-4 łyżki sody, a następnie dodamy ok. pół szklanki octu. Roztwór pozostawiamy w muszli na kilka minut. Po tym czasie spłukujemy wodę i voila! A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu kabiny prysznicowej?
Jak odetkać toaletę w inny sposób?
Wymienione powyżej metody to jedynie kilka opcji, które wykorzystuje się najczęściej. Istnieją jednak jeszcze inne, bardzo ciekawe sposoby na odetkanie ubikacji. Jednym z nich jest koreański wynalazek o nazwie „Pongtu”. To innowacyjne rozwiązanie, które w zupełności eliminuje ryzyko zachlapania. Jak działa?
Krawędzie muszli należy dokładnie przetrzeć na sucho, a następnie przykleić na sedes płaszcz Pongtu (materiał przypomina dużą naklejkę na kształt deski sedesowej). Po naklejeniu trzeba upewnić się, czy płaszcz dobrze przylega na każdej krawędzi muszli. Jeśli tak, należy spuścić wodę. Na skutek tej czynności na środku materiału powstanie lekkie wybrzuszenie, które wystarczy kilkakrotnie nacisnąć. I gotowe, zatkana toaleta to przeszłość.
Zatkana ubikacja to awaria, do której powstania zazwyczaj przyczyniamy się sami. Wszystko przez niedbalstwo. Do sedesu wrzucamy często śmieci, które tak naprawdę powinny znaleźć się w koszu. Niektóre tego typu awarie okazują się tak poważne, że konieczna jest nawet wizyta hydraulika. Warto więc na wszelki wypadek zaopatrzyć swoją łazienkę w niezbędny sprzęt – przepychacz i spiralę. Przydatny będzie też Kret, który skutecznie udrożni rury.