Zwalczanie karaluchów krok po kroku – jak się ich trwale pozbyć z domu?
Karaluchy to owady z rodziny karaczanowatych. W naturze występują w rejonie Morza Kaspijskiego oraz Czarnego. W Europie zamieszkują mieszkania, piwnice, ścieki i inne miejsca silnie przekształcone przez człowieka. Podobnie jak inne karaczany, prusaki są uważane za szkodniki. Mogą przenosić choroby i wywoływać alergie, dlatego konieczne jest ich tępienie. Poniżej pokażemy, jak rozpoznać karaluchy, jak powinno przebiegać zwalczanie karaluchów i czy lepiej zastosować domowe sposoby czy zapłacić za dezynsekcję.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o insektach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wygląda karaluch i czym się różni od prusaka?
Karaluch domowy jest gatunkiem synantropijnym, mieszka w środowisku silnie przekształconym przez człowieka. Jest też owadem społecznym, jeżeli widzimy jednego karalucha to znaczy, że gdzieś niedaleko istnieją ich tysiące. Warto dodać, że karaluchy mają skomplikowaną strukturę społeczną z hierarchią osobników, uznaniem krewnych itp.
Wiele osób widuje te insekty w mieszkaniu lub na ulicy, ale nie wiedzą, jak wygląda karaluch i mogą je wziąć za nieszkodliwe gatunki owadów i zlekceważyć problem. Charakterystyczne dla karaluchów domowych jest to, że mają twardy egzoszkielet, połyskujący dzięki warstwie ochronnego wosku. Po bokach tułowia znajdują się trzy pary nóg wyposażonych w pięć pazurów. Owady łatwo można rozpoznać po tym, że tylne nogi są większe niż przednie. Poza tym mają charakterystyczną małą główkę i dwie długie czułki.
Zwykle odkrywamy ich obecność w nocy. Większość odmian karaczanów nie lubi światła i żeruje w ciemności. Kiedy przyłapiemy szkodnika w nocy, np. w pobliżu kosza na śmieci, to prawdopodobnie ucieknie po zapaleniu światła.
Prusaki bywają niesłusznie mylone z karaluchami, jednak istnieje kilka charakterystycznych cech, które pozwalają szybko odróżnić jedne od drugich. Poniżej znajduje się tabelka porównawcza:
Cecha | Karaluch domowy | Karaczan prusak |
---|---|---|
Wygląd | ok. 3 cm, czarny pancerz, wyraźnie odstaje od ziemi | ok. 1,5 cm, brązowy pancerz, spłaszczony |
Sposób poruszania | Poruszają się powoli, uciekają od światła | Poruszają się szybko |
Odporność na niskie temperatury | Giną w temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza | Giną w temperaturze poniżej -2 stopni Celsjusza |
Rozmnażanie | Powoli, osobnik osiąga dojrzałość po 280 dniach przy odpowiednio wysokiej temperaturze | Szybko, samica składa ok. 6 kokonów na życie, w sprzyjających temperaturach osiągają dojrzałość po 2,5 miesiąca |
Znając te podstawowe cechy odróżniające karaluchy od prusaków, można łatwo się zorientować, jakich środków użyć i jaki jest stopień zagrożenia ze strony danego gatunku. Sprawdź także ten artykuł o przyczynach pojawiania się karaluchów.
Wiedząc, jak wyglądają karaluchy, możemy stwierdzić, na ile korzystne warunki dla nich stworzyliśmy. Nie są może łatwe do zwalczenia, ale mają dużo większe wymagania od karaczanów prusaków. Jeśli zniszczymy kolonię i nie zapewnimy im odpowiednio wysokiej temperatury, to populacja nie będzie w stanie się odtworzyć.
Domowe sposoby na karaluchy
Zanim wezwiemy ekipę dezynsekcyjną możemy próbować przeprowadzić tępienie karaczanów na własną rękę. Nie wszyscy uznają te metody za skuteczne, ale mogą być one dobrym wstępem do działań profesjonalnych. Oto kilka przykładów domowych sposobów zwalczania karaluchów.
- Porządek i czystość – karaczany nie lubią, kiedy w domu jest porządnie i sucho. Szczególnie prusaki gnieżdżą się tam, gdzie zalega wilgoć. Dlatego pierwszym etapem walki z tymi szkodnikami powinno być sprzątanie, zwłaszcza zakamarków.
- Oprysk środkiem na owady – w sklepach z chemią gospodarczą znajdziemy preparaty do zwalczania karaczanów. Można je zastosować w miejscach, które wydają nam się szczególnie często uczęszczane przez te owady. Zwłaszcza na drogach przejścia, np. krawędzie między ścianami i podłogą, szczeliny w płytkach, szczeliny pod drzwiami.
- Granulaty i żele – na rynku dostępne są również preparaty w tej postaci. Należy je rozłożyć w miejscach przechodzenia owadów lub tam, gdzie możemy się ich spodziewać (patrz wyżej). Zwalczanie prusaków i karaluchów takimi preparatami może narażać zwierzęta domowe i dzieci przebywające w budynku. Te metody tępienia trzeba stosować ostrożnie.
Czego unikać, jeżeli dezynsekcja ma być skuteczna? Przede wszystkim wabienia karaluchów. Zwłaszcza jeżeli mieszkasz w bloku lub kamienicy i karaczany mogą przejść od sąsiadów. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o karaluchach.
Profesjonalne metody pozbywanie się karaczanów
Dezynsekcja mieszkania domowymi sposobami nie zawsze jest skuteczna. Zwalczanie karaluchów i zwalczanie prusaków powinni przeprowadzić ludzie do tego przeszkoleni.
- Wymrażanie suchym lodem – zarówno karaczan prusak, jak i karaluch domowy są wrażliwe na niskie temperatury. Jest to metoda szybka i ekologiczna.
- Zamgławianie ULV – stosowane do tępienia wielu rodzajów owadów w mieszkaniu zapewnia dużą skuteczność, dzięki docieraniu drobnych kropelek preparatu w najciemniejsze zakamarki pomieszczenia.
- Żelowanie – ze względu na tryb życia karaluchów wydaje się metodą najskuteczniejszą na karaluchy, które zanoszą truciznę do gniazda, powodując wymieranie wszystkich osobników.
W przypadku tych szkodników lepiej mieć pewność co do skuteczności, a przy zastosowaniu profesjonalnych metod dezynsekcji zwalczanie karaluchów i prusaków daje lepsze rezultaty. Szczególnie, jeżeli domownicy mogą wykazywać cechy zatruć lub uczulenia na alergeny i mikroorganizmy przenoszone przez karaczany.
Zaletą dezynsekcji przeprowadzanej przez firmę jest też długotrwały efekt. Używając domowych preparatów, prawdopodobnie będziemy musieli cyklicznie powtarzać ich aplikację. Zwalczanie karaluchów i zwalczanie prusaków jest niezbędne dla naszego zdrowia.