10 błędów, które popełniamy podczas kupowania używanego samochodu

1. Niesprawdzenie danych sprzedającego oraz numeru VIN

Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów, zwłaszcza przez początkujące osoby, które nigdy wcześniej nie kupowały używanego auta. Zanim wybierzesz się na oględziny samochodu, który być może znajduje się z dala od miejsca zamieszkania, zadzwoń do właściciela pojazdu i porozmawiaj z nim. Jeśli mieszka stosunkowo blisko, możesz również umówić się z nim na wcześniejsze spotkanie i rozmowę. Warto rozejrzeć się także po Internecie i spróbować znaleźć opinie na temat danego sprzedawcy. W ten sposób będziesz mógł zorientować się, czy ta osoba naprawdę jest uczciwa. Lepiej odpowiednio wcześniej sprawdzić dane sprzedającego lub jego firmy, aby później nie okazało się, że takiej firmy… w ogóle nie ma.

Ważne też, aby dokładnie przewertować książkę serwisową i zobaczyć, co się w niej znajduje. Dzięki temu dowiesz się o naprawach wykonanych w pojeździe oraz przekonasz się, czy sprzedawca faktycznie dbał o swoje auto (przeglądy, naprawa usterek). Niezwykle istotne jest sprawdzenie numeru VIN (17 znaków numeru pojazdu w dowodzie rejestracyjnym). To on mówi o modelu, marce oraz roku produkcji auta, a także ewentualnych wypadkach i kolizjach, w których brał udział pojazd. Dzięki numerowi VIN poznasz również historię serwisową samochodu. W razie wątpliwości wypytaj sprzedawcę o każdy szczegół.

2. Wydawanie wszystkich pieniędzy na zakup auta

Z reguły każdy kupujący posiada określony budżet, który chce przeznaczyć na zakup samochodu. Czasem okazuje się jednak, że kwota ta okazuje się niewystarczająca – bo np. pojawiła się okazja zakupu lepszego samochodu, który kosztuje trochę powyżej założonego budżetu. Owszem, nie jest problemem pożyczenie pieniędzy i kupienie pojazdu. Pomyśl jednak, czy na pewno będzie się to opłacało. Zwłaszcza że każde, zwłaszcza używane auto, należy przystosować do bezpiecznej jazdy.

Samochód po zakupie należy zatem zarejestrować, a następnie opłacić ubezpieczenie i powymieniać w nim części eksploatacyjne. Zazwyczaj okazuje się również, że w aucie trzeba dokonać kilku napraw, aby móc bezpiecznie się nim poruszać. Specjaliści uważają, że na samochód powinno się przeznaczyć maksymalnie 80% założonego budżetu, a resztę wydać na pozostałe opłaty wokół auta (również nowe płyny czy filtry).

3. Ignorowanie uszkodzeń

Nakręcając się na zakup konkretnego samochodu, często tracimy głowę i bagatelizujemy usterki. Czasem wyglądają one naprawdę niewinnie (np. mały odprysk na szybie), jednak mogą to być wyłącznie pozory. Zignorowane uszkodzeń może stać się w przyszłości poważnym problemem, a niekiedy zagrożeniem bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów.

Usterki i brak przeglądu, a także inne 10 błędów przy zakupie używanych samochodów, najbardziej popularne błędy
10 błędów początkujących, którzy kupują używany samochód, czyli porady, na co zwrócić uwagę

Owszem, błędy mogą być również zupełnie nikomu nie zagrażające, jednak zwyczajnie… irytujące. Czasem wystarczy, że elektrycznie sterowane szyby zaczną się zacinać, a lusterko nie będzie chciało się ustawić. Nie lekceważ jednak tego rodzaju uszkodzeń, nawet gdy rzeczywiście są niewielkie. Dlaczego? Pamiętaj, że każdy defekt to bowiem szansa na wynegocjowanie lepszej ceny zakupu wymarzonego pojazdu.

4. Okazja nie zawsze jest dobrym doradcą!

Ile razy słyszałeś, że koledze udało się kupić samochód okazyjnie? Handlarze uwielbiają posługiwać się określeniem „okazja”. Rzeczywiście, czasem można trafić na prawdziwą perełkę wśród samochodów. Zdarzają się auta, które były systematycznie serwisowane, mogą poszczycić się nienagannym wyglądem w środku i na zewnątrz oraz mają niski przebieg. Często jednak takie egzemplarze są warte naprawdę sporo pieniędzy.

Nie nakręcaj się, gdy sprzedawca będzie kusił okazyjną ceną samochodu. Uwierz, że taka osoba może mieć poważny powód, aby tak bardzo zejść z ceny. Z reguły okazuje się, że okazyjnie sprzedawane auta mają liczne wady ukryte – właśnie dlatego, sprzedając pojazd taniej, handlarz chce się go pozbyć. Niech pośpiech nie będzie zatem doradcą w zakupie samochodu! Lepiej wcześniej dobrze rozeznać się, co może być przyczyną aż tak zaniżonej ceny auta. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o samochodach.

5. Brak sprawdzenia samochodu w trasie

Brak możliwości odbycia jazdy próbnej samochodem to najgorsze, co może się zdarzyć. Sprzedawcy, a najczęściej handlarze, ciągle szukają wymówek, aby nie dać się przejechać autem potencjalnemu klientowi. A to z parkingu nie można wyjechać, a to czasu mają mało, a to benzyna na ostatniej kresce. Nie wolno dać się złapać na tego typu zagrywki! Jazda próbna to obowiązek przed zakupem samochodu – tylko tak będziesz wiedzieć, czy auto działa, jak powinno.

Najlepiej wybrać się samochodem w nieco dłuższą trasę, aby przetestować wszystkie funkcje pojazdu i sprawdzić go na drodze. Sprzedawca, który rzeczywiście będzie chciał sprzedać auto w dobrym stanie, nie odmówi jazdy próbnej i będzie zachęcał, abyś sprawdził w nim wszystko. Właśnie takich sprzedawców powinieneś szukać!

Tego nie rób podczas kupowania używanego auta! Top 10 błędów

6. Podejrzane dokumenty

Umowa kupna-sprzedaży to podstawowy dokument, który podczas zakupu samochodu wypełniają obie strony. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, koniecznie wczytaj się w umowę i zobacz, czy umowa na pewno jest korzystna. Niekiedy handlarze dopisują coś do nich drobnym maczkiem albo wpisują np. niepoprawną datę sprzedaży czy adnotację o uszkodzonej części pojazdu.

Dlaczego powinieneś sprawdzić podejrzane dokumenty? Ponieważ podpisanie umowy z dziwną klauzulą uniemożliwia korzystanie z prawa rękojmi, a także przekreśla wygraną w ewentualnej rozprawie sądowej. Przy zakupie kradzionego samochodu możesz również zostać oskarżony o paserstwo. Dlatego niezwykle ważne jest dokładne czytanie dokumentów i niepodpisywanie podejrzanych umów.

7. Nie wiesz, co oglądać

Nawet najbardziej zainteresowana motoryzacją osoba może mieć problem podczas oględzin auta z tym, na co tak naprawdę patrzeć. Czasem zapomnieć można o podstawach, które należy w używanym pojeździe obejrzeć. Zamiast oglądać pięknie wypraną tapicerkę i świeżo wbudowane radio, lepiej skup się na tym, czy auto jest technicznie sprawne.

Co zrobić, aby nie zapomnieć o szczegółach? Przed obejrzeniem auta stwórz sobie listę wszystkich rzeczy, które powinieneś sprawdzić. W ten sposób nie pominiesz istotnych elementów, które mogą wpłynąć na późniejszą jazdę i bezpieczeństwo użytkowania samochodu.

Wysoki przebieg samochodu i jego znaczenie, a także 10 błędów przy zakupie używanego samochodu
10 błędów początkujących przy zakupie samochodu używanego, czyli na co zwrócić uwagę i jak kupić samochód

8. Przebieg to nie wszystko!

Wiele kierowców podczas kupowania używanego samochodu zwraca uwagę przede wszystkim na przebieg. Nie jest to jednak kryterium, które powinno być decydujące w wyborze auta. Przebieg całkowity najczęściej nie pokazuje faktycznego stanu zużycia samochodu – każdy kierowca bowiem zupełnie inaczej korzystał z tego auta. Faktem jest też, że powszechne stało się fałszowanie rzeczywistych przebiegów, więc nie jest łatwo potwierdzić dane na liczniku.

Oczywiście prawdą jest, że można na rynku wtórnym znaleźć prawdziwą „igłę” – auto z niskim przebiegiem, które będzie starsze, lecz wyjątkowo zadbane. Charakteryzują się jednak one stosunkowo wyższą ceną. Swoją uwagę kieruj więc nie tylko na przebieg, ale również np. na zużycie sprzęgła, pedału gazu czy hamulca.

9. Na pusto szkoda wracać…

Pojechałeś na koniec kraju, obejrzałeś samochód i okazało się, że nie do końca jest tym, czego szukałeś? No cóż, takie scenariusze zdarzają się bardzo często. Błędem jednak będzie kupienie auta wyłącznie dlatego, że przebyłeś dla niego kilkaset kilometrów. Może straciłeś pieniądze na paliwo i musiałeś wziąć dzień urlopu, aby załatwić sprawę. Jednak nie oznacza to, że musisz dodatkowo marnować swoje cenne pieniądze na uszkodzony samochód, aby tylko nie wracać na pusto!

Aby nie jechać na darmo, wyciągnij od sprzedawcy jak najwięcej informacji na temat samochodu. Postaraj się zadawać mu trudne pytania. Jeśli sprzedający będzie migał się od odpowiedzi, lepiej w ogóle nie szykuj się w podróż po auto.

10. Koszty eksploatacji auta

Nie daj się skusić wyłącznie niską ceną samochodu. Może jest piękny, oryginalny i nietypowy, jednak czy na pewno ekonomiczny? Pamiętaj, że każdy samochód generuje koszty. Właśnie dlatego powinieneś zorientować się wcześniej, mniej więcej ile pieniędzy potrzebować będziesz, aby zatankować swój pojazd i ubezpieczyć go. Ważne jest również rozeznanie się, czy na rynku dostępne będą części wymienne oraz eksploatacyjne do danego modelu.

Wygląd i niska cena auta to jedno. Nie zapominaj jednak, że takim samochodem najprawdopodobniej będziesz jeździł na co dzień – więc uwzględnienie kosztów eksploatacji pojazdu to podstawa, od której powinno się zacząć poszukiwania wymarzonego auta. Bądź realistą! To na pewno ułatwi wybór dobrego i użytecznego samochodu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny