10 najbardziej uciążliwych owadów domowych i sposoby na ich zwalczanie
Owady domowe są współlokatorami, z którymi żyjemy raczej… niechętnie. Insekty domowe mogą swoją obecnością bowiem bardzo uprzykrzać codzienne życie. Ważne jest więc, abyśmy potrafili trafnie rozpoznawać robaki domowe w mieszkaniu w celu ich skutecznego pozbycia się. Oto 10 najbardziej uciążliwych owadów i sposoby, jak skutecznie je zwalczyć!
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o insektach.
Owady domowe - zwalczanie
1. Karaluchy
Są to bardzo ruchliwe, ciemnobrązowe owady, które posiadają mocny pancerz i długie, cieniutkie czułki. Swoim wyglądem potrafią obrzydzić niejednego człowieka! Łatwo poruszają się zarówno po chropowatych, jak i po gładkich powierzchniach w domu. Co ciekawe, prusaki posiadają dobrze wykształcone skrzydła, ale... nie latają. Pasożyty występują zazwyczaj w gromadzie – często tam, gdzie jest centralne ogrzewanie.
Żeby się ich pozbyć, warto będzie sprzątać dokładnie dom i ograniczać im dostęp do pożywienia w kuchni bądź do wody – jest im ona niezbędna do życia. Karaluchy uciekają też przy nagłej zmianie powietrza, a więc warto wietrzyć dom, żeby je przepłoszyć. Dbaj o czystość i regularne wyrzucaj śmieci – to podstawa, by karaluchy nie zaglądały do mieszkania zbyt… chętnie!
2. Pluskwy
Są to insekty domowe, będące jednymi z najbardziej dokuczliwych. Najczęściej żyją w sypialni i atakują ludzi, opijając się ich… krwią. Pluskwa najczęściej gryzie w nocy, bytując w materacu łóżka. Ich ciała są brunatne i spłaszczone.
Warto dbać o stan materaca w łóżku. Ważna jest także zmiana pościeli. Koniecznie pierz pościel w wysokiej temperaturze! Pluskwy możesz także zabić za pomocą… pary. Wystarczy, że wyczyścisz materac za pomocą mopa parowego – w temperaturze powyżej 65 st. C pluskwy umierają… bardzo szybko! Sprawdź także ten artykuł o najczęściej spotykanych robakach w łazience.
3. Gryzki
Wyglądem przypominają termity, choć można je pomylić z wszami – w rzeczywistości, niewiele mają z nimi wspólnego. Owady można spotkać w wilgotnym środowisku i tam, gdzie pomieszczenie ma słabą wentylację. Lubią się również ukrywać w produktach żywnościowych, zwłaszcza zbożowych.
Warto zorientować się czy np. w domu nie cieknie kran albo rura. Usuń źródło problemu bądź zreperuj je! Możesz także skorzystać z chemicznych środków na gryzki, jak np. oprysk na owady domowe Strong Deltacaps (ok. 25 zł / 30 ml).
4. Rybik cukrowy
Zwany jest również srebrzykiem. Często pojawia się w wilgotnych pomieszczeniach, a już zwłaszcza w łazience. Często chowają się w szczelinach, pęknięciach i zakamarkach. Lubią też cień, więc obudowa wanny czy listwy… nie są im obce.
Skuteczne na rybiki cukrowe okazują się lawenda i sok z cytryny. Te robaki domowe niezbyt lubią bowiem ich ostry zapach – wystarczy zatem przetrzeć kafelki w łazience wodą przyrządzoną z obu składników, by pozbyć się niechcianych gości! Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu rybików w domu.
5. Mucha domowa
Te latające robaki uciążliwe są chyba na… całym świecie. Bywają bardzo natrętne, a także mogą roznosić choroby na środkach spożywczych – takie, jak np. dur brzuszny. Można często napatoczyć się na nie w kuchni, przedpokoju i salonie – kiedy siedzą sobie w rogu bądź załamaniach ściany.
Warto zainwestować muchołówkę – kwiaty będące dla much śmiertelnym zagrożeniem. Wydziela ona słodki zapach, który muchy lubią. Wlatują przez to wprost do wnętrza muchołówki – a ta następnie zamyka je w swoim wnętrzu!
Pasożyty w domu
6. Muszki owocówki
Są to latające robaki, które odżywiają się gnijącymi owocami. Możesz więc często spotykać je w kuchni, przy np. fermentującej cytrynie czy konfiturach. Warto zmywać regularnie naczynia i nie zostawiać ich w zlewie mokrych albo brudnych. Nie zostawiaj także w nim mokrych gąbek i ścierek. Kosz na śmieci przykrywaj od góry i wyrzucaj śmieci każdego dnia!
Nie trzymaj też przekrojonych czy przejrzałych owoców i warzyw w mieszkaniu. Staraj się korzystać również z moskitiery, która powstrzyma nie tylko muszki owocówki, ale też komary czy… natrętne muchy!
7. Mrówki pospolite
Są to owady domowe, które potrafią być bardzo ruchliwe. Często szukają pożywienia dosłownie wszędzie, więc mogą wedrzeć się do mieszkania. Lubią słodkie pokarmy, a w domu bywają dość… niepokojącymi gośćmi.
Aby się ich pozbyć, skorzystaj z właściwości boraksu! Dodaj do niego ugotowane jajko, zmieszaj i ustaw przy wejściu do domu bądź tam, gdzie wędrują owady. Dzięki temu, mrówki przeniosą mieszankę do swojego gniazda, dosłownie się w nim… wysuszając!
8. Komary
To najbardziej pospolity owad, jeżeli chodzi o wypijanie ludzkiej krwi. W domu często krążą one w piwnicach, ale też bezczelnie wlatują do ludzkich mieszkań z podwórka. Człowiek wabi je swoim charakterystycznym zapachem i ciepłem, jakie wydziela.
Olejki eteryczne (np. waniliowy albo cynamonowy) będą doskonałym i bezpiecznym rozwiązaniem, aby pozbyć się tych natrętnych, latających owadów. Oczywiście, zawsze dobrze sprawdzi się również tradycyjna moskitiera czy specjalne wkłady na komary, jakie umieszcza się w gniazdkach elektrycznych!
9. Żuczki w domu
Czarne żuki czasami lubią pojawić się w naszych mieszkaniach, wędrując z podwórka. Często mnożą się one wówczas „na potęgę”. Żeby temu zapobiec, warto będzie sięgnąć po boraks i cukier. O tak, boraks działa zatem nie tylko na… mrówki!
Zmieszaj ze sobą oba składniki w proporcjach 1:1. Rozłóż je na małych spodkach, wcześniej oczywiście ustalając trasę wędrówek czarnych żuczków. To właśnie na tej trasie należy ustawić przygotowaną pułapkę! Boraks z cukrem błyskawicznie sprawią, że żuczki w domu już więcej… nie zagoszczą!
10. Mole spożywcze
To latające insekty, przypominające do złudzenia małe ćmy. Aby pozbyć się owadów, najlepiej będzie wyrzucić te produkty, w których mole mogą aktualnie żerować – najchętniej wybierają one sypkie i mączne produkty.
Warto będzie dodatkowo opakować wyrzucane produkty w folię, żeby mole przypadkowo… nie zostały w mieszkaniu. Nigdy też nie zostawiaj niezabezpieczonych produktów, które atakują mole! Lepiej będzie przesypać mąkę, otręby czy kaszę po ich otwarciu do np. szklanych słoików. Aby dostać się do pożywienia, mole są w stanie przegryźć się przez nawet bardzo szczelnie zamknięte pojemniki – jednak szklane słoje będą dla nich barierą wręcz… nie do pokonania!