Po co oszczędzać wodę w gospodarstwie domowym

Po co właściwie oszczędzać wodę w domu? Pozornie wydaje się, że woda jest tania, a oszczędność wody to zbędna uciążliwość. Jednak jeśli zachowujemy zasady oszczędzania wody, możemy zaoszczędzić również sporo pieniędzy. Rachunki za wodę wcale nie są małe, szczególnie gdy mamy wodomierze. Zaś cieknący kran lub lejąca się woda ze spłuczki mogą sprawić, że za wodę zapłacimy naprawdę dużo.

Drugim ważnym powodem do oszczędzania wody w domu jest ekologia. Teoretycznie wody jest na świecie dużo. Działa ona w obiegu zamkniętym i nigdy nie powinno jej zabraknąć. Inaczej wygląda sprawa z wodą nadającą się do picia. Jej zasoby się kurczą, źródła głębinowe się wyczerpują, a część wody zostaje zanieczyszczona przez ścieki, nawozy czy pestycydy. Tak więc, niezależnie czy twoją motywacją jest troska o środowisko czy o twój własny portfel, warto oszczędzać wodę.

Najlepsze sposoby oszczędzania wody

Duża oszczędność wody w domu jest wynikiem zmiany kilku prostych nawyków. Wystarczy tylko zmienić zasady korzystania z wody w czasie mycia, zmywania, prania i innych czynności domowych. Metody te nie wymagają inwestycji w domu i zakupu nowoczesnego sprzętu i nie obciążają domowego budżetu. Wystarczy tylko zmienić swoje przyzwyczajenia.

Oto 10 najlepszych sposobów oszczędzania wody w gospodarstwie domowym:

 1. uszczelnij spłuczki w toaletach oraz wszystkie baterie przy umywalkach, zlewach, wannach czy prysznicach. Zwróć uwagę również na to czy nie cieknie z węża ogrodowego. Cieknące krany czy spłuczki powodują niepotrzebną stratę wody i mogą znacząco odbić się na rachunkach za wodę.
 2. zakręcaj wodę w czasie mycia zębów, golenia, a nawet mycia rąk. Gdy myjesz zęby lub się golisz woda nie musi się lać z kranu. Do płukania zębów używaj kubeczka, wówczas znacząco zaoszczędzisz wodę. Podczas mycia rąk, odkręć wodę na mały strumień i namocz ręce. Potem zakręć wodę, umyj ręce, a następnie odkręć wodę, aby je spłukać.
 3. oszczędzaj wodę w czasie zmywania naczyń. Najlepiej jest nalać wody do zlewu, dolać płynu do zmywania i umyć wszystkie naczynia. Następnie można wlać wodę bez płynu i wypłukać w niej naczynia. Jeśli masz zlew dwukomorowy to można od razu płukać w drugiej komorze. Lepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie zmywarki do naczyń, która zużywa znacznie mniej wody niż zmywanie ręczne.
 4. nie wyrzucaj śmieci czy niedopałków do muszli klozetowej. Pamiętaj, że ubikacja to nie śmietnik. Każde niepotrzebne spuszczanie wody, zwiększa twój rachunek za wodę. Warto również zainstalować spłuczkę z funkcję mniejszego lub większego spuszczania wody.
 5. pralkę i zmywarkę uruchamiaj dopiero wtedy, gdy są pełne.
 6. bierz szybki prysznic zamiast kąpieli. Mycie zawsze łączy się ze znacznym zużyciem wody. Warto jednak to zużycie ograniczyć. Podczas kąpieli wlej do wanny mniej wody. Korzystaj z krótkiego 5 minutowego prysznica, który jest zupełnie wystarczający, aby się dokładnie umyć.
 7. nie wylewaj wody, jeśli można ją jeszcze do czegoś użyć. Wodę po gotowaniu czy z parowaru warto ostudzić i używać do podlewania kwiatów. Wodę po kąpieli w wannie można użyć do mycia samochodu lub do sprzątania mieszkania.
 8. nie rozmrażaj żywności pod bieżącą wodą. Mięso lub mrożonki wystarczy wyjąć z zamrażalnika wieczorem.
 9. nie wrzucaj niepotrzebnie odpadków do zlewozmywaka. Ich spłukiwanie znacznie zużywa wodę.
 10. nie używaj węża ogrodowego do mycia samochodu i spłukiwania chodnika czy podjazdu. Używaj wiadra z wodą i detergentami.
Woda lejąca się do szklanki oraz sposoby oszczędzania wody w domu, a także zasady i metody polecane w gospodarstiwe domowym
10 najlepszych sposobów oszczędzania wody - poznaj je wszystkie!

Wystarczy, aby wprowadzić w domu zasady oszczędzania wody, których przestrzegać powinni wszyscy domownicy, a na pewno rachunek za wodę znacznie się zmniejszy. Dobrym sposobem oszczędzania wody jest także zakup zmywarki. Jeśli się na niego zdecydujesz, sprawdź także ten artykuł o zmywarkach do zabudowy.

Dodatkowe metody oszczędzania wody w gospodarstwie domowym

Aby uzyskać większą oszczędność wody w gospodarstwie domowym, można również dokonać pewnych zmian w kuchni i łazience. Instalacja nowocześniejszego sprzętu może znacznie przyczynić się do zaoszczędzenia wody. Przede wszystkim, kupując nowy sprzęt do domu jak pralka czy zmywarka, zwracaj uwagę, ile wody zużywa nowy sprzęt. Wybieraj sprzęt, który posiada programy ECO pozwalające na oszczędność wody.

Sposoby oszczędzania wody poprzez instalację nowocześniejszego sprzętu w kuchni i łazience:

 • zainstaluj w kranach perlator, który zmniejsza zużycie wody,
 • zainstaluj zmywarkę, która zużywa mniej wody niż zmywanie ręczne,
 • korzystaj z baterii jednouchwytowych, które mieszają wodę ciepłą i zimną i ułatwiają dostosowanie temperatury, dzięki czemu zużycie wody jest mniejsze o 30%,
 • baterie termostatyczne mają przycisk, który zmniejsza strumień wody,
 • reduktor przepływu wody w prysznicu ogranicza strumień wody do 8-9 l na minutę, jeśli chcemy, strumień był mocniejszy musimy przycisnąć przycisk,
 • przycisk ECO w baterii pozwala na ograniczone kręcenie baterią, dzięki czemu oszczędzamy 40% wody.

Oszczędność wody nie zawsze oznacza znaczne i kosztowne inwestycje. Na rynku dostępne są rozwiązania, które można zastosować w istniejących bateriach czy prysznicach. Perlatory czy też reduktory przepływu mają znormalizowany gwint, który pasuje do większości armatury i można je z łatwością wkręcić bez potrzeby korzystania z hydraulika.

Bardziej skomplikowane i kosztowne systemy oszczędzania wody w domu pozwalają na ponowne wykorzystanie już zużytej wody. Instalacja dualna pozwala na wykorzystanie wody z umywalki do spłukiwania toalety. Bardziej rozbudowany system pozwala na zbieranie tak zwanej wody szarej, czyli używanej, którą się filtruje i gromadzi w specjalnych zbiornikach. Woda ta może być zużyta do mycia samochodu, mycia chodników i podjazdów, sprzątania i spłukiwania toalety.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny