1. Barszcz czerwony z uszkami

To proste danie, bez którego żadna Wigilia obejść się nie może! Przepisy na zrobienie smacznego barszczu są bardzo zróżnicowane, jednak powód jego podania jest jeden – to ważny symbol, który na stole wigilijnym… wiele znaczy.

Barszcz czerwony z uszkami często podaje się na obiad. Przygotowywany on jest z czerwonych buraków, które według wierzeń ludowych przynoszą nie tylko długowieczność, ale i… urodę. Zatem, warto będzie dołożyć sobie jeszcze... kolejną porcję!

Najlepsze potrawy na Wigilię, a także 12 potraw wigilijnych, które tradycyjnie pojawiają się na świątecznym stole
Barszcz czerwony z uszkami, a także inne z 12 potraw wigilijnych, które powinny pojawić się na stole

2. Śledzie

Mogą pojawić się na stole pod wieloma postaciami – w occie, w oleju czy w śmietanie. Dlaczego polskie stoły wigilijne bogate są właśnie w tę rybę? No cóż, związek ma to oczywiście z ich chrześcijańską… symboliką. Ryba na stole wigilijnym to symbol odradzającego się życia. Śledź symbolizuje również chrzest.

Śledzie można przyrządzać na wiele sposobów. To proste, szybkie dania, które powinny stać na każdym stole bożonarodzeniowym. Należy pamiętać, że śledź to również symbol postu i… wyczekiwania. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić bombki ze sznurka.

12 potraw na Wigilię, dań i ciast, które najczęściej pojawiają się na świątecznym stole
Śledziki, a także 12 potraw wigilijnych, które powinny znaleźć się na świątecznym stole

3. Potrawy wigilijne: karp

Polskie stoły zawsze obfitują w sporą ilość karpia na Boże Narodzenie. Kiedyś bowiem wyłącznie do tej ryby mieliśmy dostęp w naszym kraju (PRL) – i tak też już zostało. Karp to symbol Jezusa i odradzanie się do życia – podobnie, jak inne ryby. Dla dzieci karp nie jest jednak smacznym daniem, ale z powodzeniem możesz zastąpić go dziś… inną rybą.

Ryby zapewniają płodność, a zjedzenie karpia podczas wieczerzy wigilijnej ma zapewnić obfitość oraz siłę. Ryba to zdrowie i dostatek – dlatego potrawy wigilijne z niej przyrządzone są na stole bardzo ważne. Menu bożonarodzeniowe bez ryby… nie istnieje!

Karp w galarecie, dania i ciasta z 12 potraw, które najczęściej pojawiają się na stole
Karp, czyli ryba, która musi pojawić się na Wigilii, a także 12 potraw wigilijnych, które powinny znaleźć się na świątecznym stole

4. Kutia

Przepisy na kutię pochodzą z Kresów. Robi się ją z maku, pszenicy, mleka, miodu oraz bakalii. To szczególna gratka dla dzieci – kutia jest bowiem bardzo słodka i również… smaczna. Warto wiedzieć, że kutia ma zapewnić dostatek, płodność, a także urodzaj.

Miód w kutii posiada ponoć nadprzyrodzone moce, jakie chronią jedzącą osobę przed złem. Z kolei orzechy i inne bakalie to symbol pieniędzy, a także… tajemnicy. Orzechy włoskie są symbolem mądrości, laskowe są źródłem pojednania, a migdały nadziei.

Najlepsze tradycyjne dania na Wigilie, czyli potrawy i dania, które najczęściej pojawiają się na stole w święta
Kutia z miodem oraz 12 potraw wigilijnych, które powinny znaleźć się na świątecznym stole
>

5. Potrawy wigilijne: kapusta z grochem

Dania wigilijne zawierają dużo kapusty w różnej postaci. Podstawową potrawą jest chociażby kapusta z grochem. Kiszona kapusta jest zdrowa, pełna witamin i soli mineralnych, a także wykazująca… właściwości antyrakowe.

Połączenie kapusty z grochem na za zadanie strzec więc jedzącą osobę przed chorobami. Jednocześnie kapusta symbolizuje też witalność oraz siłę. Właśnie ona zapewnia odrodzenie się natury na wiosnę!

Dania na Wigilię, czyli 12 tradycyjnych potraw, które pojawiają się na świątecznym stole
Kapusta z grochem na Wigilię, a także 12 potraw wigilijnych, które powinny znaleźć się na świątecznym stole

6. Kompot z suszu

Na stół wigilijny koniecznie musi postawiony zostać kompot z suszu. To esencja z gotowanych, suszonych owoców – np. gruszek, jabłek i śliwek. Jabłko jest symbolem miłości, gruszki długowieczności, a śliwki… odpędzają złe moce!

W niektórych domach do kompotu dodaje się suszone figi, jakie mają zapewnić rodzinie dobrobyt. Są też one symbolem oczyszczenia.

Kompot z suszu oraz inne z 12 tradycyjnych potraw, które powinny pojawić się na świątecznym stole
Kompot z suszu z plasterkami cytrusów oraz 12 potraw na Wigilię

7. Pierogi z kapustą i grzybami

Bardzo często podaje się je jako potrawy wigilijne na obiad. Według dawnych wierzeń, grzyby posiadają w sobie… magiczną moc. Zatem, zjedzenie pieroga ma przynieść szczęście, dostatek, a także zapewnić długie życie – jednocześnie chroniąc przed chorobami. Pierogi z kapustą i grzybami nie należą do skomplikowanych przepisów.

Co ciekawe, dawniej stosowano grzyby również w różnego rodzaju… obrządkach magicznych. Na Boże Narodzenie nie brakuje ich zatem w uszkach, kapuście czy też pierogach właśnie! Pierogi z kapustą i grzybami to obowiązkowych punkt.

Najsamczniejsze pierogi oraz inne z 12 najbardziej powszechnych tradycyjnych potraw na świąteczny stół
Pierogi, a także 12 potraw wigilijnych, które powinny znaleźć się na świątecznym stole

8. Potrawy wigilijne: zupa grzybowa

W niektórych regionach Polski to właśnie zupa grzybowa podawana była zamiast barszczu czerwonego. U nas przyjęło się, że na stół wigilijny powinno ustawić się… obie te zupy. Zupa grzybowa to bardzo ważny element, jeżeli chodzi o potrawy wigilijne. Oczywiście, ze względu na… grzyby!

Według dawnych wierzeń, grzyby z jakich powstaje zupa grzybowa pochodziły z zupełnie innego świata. Uważano, że las to miejsce gdzie skontaktować się można ze… zmarłymi! Dodatkowo, grzyby symbolizowały siłę i zdrowie. Spożycie zupy grzybowej ma więc zapewnić domownikom szczęście, ale też dostatek i długowieczność.

Wigilijna zupa oraz najlepsze potrawy na Wigilię, które pojawiaja się na światecznym stole
Zupa grzybowa i inne potrawy na Wigilię, które tradycyjnie pojawiają się na stole

9. Kluski z makiem

Podobnie, jak w przypadku kutii, nie można zapomnieć o daniach z makiem. Wierzenia ludowe głoszą, że mak przynosi bowiem płodność i bogactwo. Kiedy zabraknie go na stole, to czeka nas… nieszczęście. Właśnie dlatego w niektórych częściach Polski (Podlasie, Mazowsze, Podkarpacie i Wielkopolska głównie) jada się kluski z makiem.

Kluski z makiem są to dość szybkie dania w przygotowaniu, które na pewno upodobają sobie zwłaszcza… dzieci! Mak jest symbolem dostatku, urodzaju i dobrobytu. Co ciekawe, na podstawie długości klusek na Mazowszu wróży się także… obfitość plonów!

Najlepsze potrawy i dania na wigiliny stół, czyli dania, które według tradycji pojawiają się na stole w święta
Kluski z makiem oraz inne 12 potraw wigilijnych, które powinny znaleźć się na świątecznym stole

10. Piernik

Niektórzy uważają, że piernik wcale nie powinien znaleźć się na wigilijnym stole. Otóż, to zbędne wyobrażenie! Potrawy wigilijne muszą koniecznie zostać wzbogacone smakowitym, aromatycznym i ciemnym piernikiem!

Dawniej piernik z przyprawami korzennymi kojarzył się wyłącznie z wyższym statusem społecznym. Dziś piernik jest symbolem dobrobytu, luksusu i „słodkiego życia” – a więc, stanowi jedną z 12 obowiązkowych potraw wigilijnych!

12 dań na Wigilię, czyli najlepsze przepisy na świąteczny stół i tradycyjne dania najlepsze na Wigilię
Piernik i inne ciasta oraz dania, które powinny znaleźć się na świątecznym, tradycyjnym stole

11. Makowiec

Makowiec na stole wigilijnym to dowód na to, że nawet maleńkie ziarenka mogą mieć… wielką moc. Jak już wspominaliśmy dawniej wierzono, że mak przynosi bogactwo – zatem, nie może go nigdy zabraknąć podczas bożonarodzeniowej uczy. Jeżeli maku nie ma, może wydarzyć się jakieś nieszczęście!

Każda potrawa z makiem – kluski, kutia czy właśnie makowiec – ma symbolizować dostatek na Nowy Rok. Makowiec jest dodatkowo znakiem domu, jaki jednoczy członków rodziny. Dawniej wierzono, że dzięki halucynogennym właściwościom nasionka mogą połączyć żywych z… duchami bliskich! Właśnie dlatego makowiec i inne potrawy z makiem tak mocno zakorzeniły się w naszej polskiej tradycji.

12 najlepszych dań na Wigilię, a także najlepsze i tradycyjne dania na Wigilijny stół
Makowiec oraz 12 dań na Wigilijny stół, tradycyjne potrawy na Wigilię i święta

12. Chleb

Chleb ma znaczenie symboliczne, zbliżone do opłatka. Jest więc początkiem nowego życia, a także oznaką dobrobytu. Dzięki niemu czekać ma na spożywającą go rodzinę wiele dobra i pomyślności. Chleb zapewnia również dostatek w Nowym Roku.

Oprócz tego, chleb symbolizuje też ciało święte, światłość, gościnność, mądrość oraz pożywienie ubogich. Pod żadnym pozorem na stole wigilijnym nie może go więc pod żadnym pozorem… zabraknąć!

Dania i potrawy, które muszą znaleźć się na wigilijnym stole, tradcyjne potrawy i dania
Biały, pachnący chleb, a także 12 potraw wigilijnych, które powinny znaleźć się na świątecznym stole
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny